روزنامه های کابل: چهارشنبه: ۲۲ عقرب

به روز شده:  07:50 گرينويچ - چهارشنبه 12 دسامبر 2012 - 22 آذر 1391

نشست سه‌جانبه رهبران افغانستان، پاکستان و ترکیه در آنکارا، پایتخت ترکیه و همچنین گفتگوهای شماری از نمایندگان جناح‌های مختلف و از جمله طالبان و اپوزیسیون در یک نهاد تحقیقاتی در پاریس، از موضوع‌های اصلی مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

"گفتگو با طالبان در فرانسه، ترکیه و قطر، راه صلح از کجا می‌گذرد؟" تیتر اول روزناهم ۸صبح است که در متن آن نوشته که حامد کرزی تلاش دارد دفتری برای گروه طالبان در ترکیه باز کند و قبلا دفتر دیگری در قطر باز شده؛ همچنین نشستی با شرکت نمایندگان جناح‎هایی مختلف و از جمله طالبان هفته آینده در فرانسه برگزار می‎شود.

۸صبح در سرمقاله خود نوشته که "ظاهرا توافق شده" دفتری برای گروه طالبان در ترکیه باز شود. روزنامه افزوده که هر چند مشخص نیست که این دفتر موازی با دفتر قطر خواهد بود یا نه، اما به نظر نویسنده دفتر ترکیه برای طالبانی گشوده می‌شود که با نمایندگان ملا عمر رهبر طالبان در قطر ارتباطی ندارند.

روزنامه افزوده که اگر این نظریه درست باشد، باید پذیرفت که در میان طالبان "انشعاب" روی داده و مقام‌های دولتی هم به صورت "تلویحی" در این مورد سخن می‌گویند، ولی مدرکی برای اثبات این سخن وجود ندارد. ۸صبح افزوده که ملا آغاجان معتصم از اعضای ارشد طالبان حالا در ترکیه است و حکومت او را سرکرده گروه انشعابی می‌داند.

سرمقاله‌نویس ۸صبح تاکید کرده که مقام‌های حکومتی باید "حدس و گمان" خود را در مورد انشعاب گروه طالبان با شواهد و مدارک محک بزنند در غیر آن هیچ بعید نیست که پاکستان عده‌ای را به نام اعضای شورای کویته به کابل بفرستد تا پول کلانی را مانند "ملا منصور جعلی" به جیب بزنند.

پیش از این فردی که ملا منصور معرفی شده بود، در با شماری از مقام‌های ارشد دولت افغانستان به عنوان نماینده گروه طالبان گفتگو کرده بود، اما بعدا ثابت شد که او تنها یک مغازه‌دار در کویته بوده و ملا منصور فرمانده طالبان نبوده است. فاش شدن هویت جعلی این فرد باعث شرمساری دولت افغانستان شد.

ماندگار نشست پاریس را "آب در هاون کوبیدن" دانسته و در مطلب اصلی خود نوشته که تا زمانی که حکومت و جریان‌های مشروع سیاسی به تفاهم کلی و اصول همه‌شمول نرسند، نشست‌های بیرونی جز "سر و صداهای اضافی و مشغول کردن ذهنیت‌ها" نتیجه‎ای ندارد.

به نظر روزنامه، بهترین گزینه برای حل قضیه افغانستان گفتگوی میان افغان‌ها است و رسیدن آنها به یک هدف مشترک می‌تواند زمینه را برای شرکت مخالفان مسلح در این گفتگوها فراهم کند. روزنامه حکومت، اپوزیسیون و طالبان را از محورهای اصلی برای پدید آمدن "اجماع ملی" دانسته است.

مادنگار اما افزوده که به دلیل پیچیدگی اوضاع افغانستان، به میان آمدن اجماع ملی دشوار است. به نظر نویسنده، حکومت که خود را طرف اصلی گفتگوها می‌داند، به گونه‌ای دچار "پراگندگی" شده که نمی‌داند چگونه با قضایا برخورد کند. نویسنده افزوده که در موضع طالبان تغییری رونما نشده است.

روزنامه ویسا در سرمقاله خود نوشته که نشست آنکارا هم برای پایان جنگ در افغانستان چندان امیدوارکننده نیست و این احتمال هم وجود دارد که مساله حمله انتحاری به اسدالله خالد رئیس امنیت ملی افغانستان بر این نشست سایه منفی اندازد و از سوی دیگر پاکستان هم در راستای ختم جنگ افغانستان گام موثری برنداشته است.

به نظر این روزنامه، نشست سه‌جانبه آنکارا فرصتی است برای گفتگوهای مستقیم میان رهبران افغانستان و پاکستان در باره حمله انتحاری به اسدالله خالد ــ هر چند در پی حمله مشابه به برهان‎الدین ربانی رئیس پیشین شورای عالی صلح روابط دو کشور همچنان تیره است.

سروش ملت در مطلب اصلی خود با عنوان "تامین حقوق زنان نیازمند تغییر نگاه مردم به زن است"، نوشته که خشونت رو به گسترش خشونت علیه زنان هنوز هم "مایه نگرانی جدی" است. روزنامه افزوده که هنوز هم "میلیون‌ها" زن در چهاردیواری خانه محصور هستند و قربانی انوانع خشونت می‌شوند.

به نظر نویسنده، هر چند زنان در ده سال گذشته توانسته‌اند که از نظر سیاسی و اجتماعی به جایگاه قابل توجهی برسند، اما بسیاری از زنان در میان اقشار پایین و کم سواد جامعه، با انواع مشکلات به سر می‌برند. نویسنده معتقد است که خشونت با زنان در واقع ریشه در سنت‌های اجتماعی و فرهنگی دارد.

فهیم خورسند در مطلب تاکید کرده که "نگاه انسان افغانی به زن و جنسیت او عامل اصلی و این مشکلات است". به نظر نویسنده، چنین نگاه ریشه در سنت و برداشت‌های "اشتباه" از دین دارد. نویسنده سروش ملت افزوده که برای تغییر نگاه عمومی به زن در درازمدت کارهای فرهنگی صورت گیرد و در کوتاه نهادهای قضایی با ناقضان حقوق برخورد جدی کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.