مجلس افغانستان یازده وزیر کرزی را استیضاح می‌کند

به روز شده:  10:41 گرينويچ - چهارشنبه 12 دسامبر 2012 - 22 آذر 1391

تصمیم روز چهارشنبه مجلس در فضای پرتنشی اتخاذ شد

مجلس نمایندگان افغانستان در یک اقدام کم‎سابقه تصمیم گرفته که یازده عضو کابینه حامد کرزی را به دلیل ناتوانی در مصرف بودجه توسعه‌ای استیضاح کند.

این تصمیم پس از آن با اکثریت آرای اعضای حاضر مجلس تصویب شد که کمیسیون مالی و بودجه به نشست عمومی مجلس روز چهارشنبه (۲۲ قوس/آذر) گزارش داد که میزان مصرف بودجه توسعه‎ای سال ۱۳۹۰ یازده وزارتخانه زیر سقف ۵۰ درصد قرار گرفته است.

براساس این گزارش، وزارت معادن و صنایع ۲۶ درصد، وزارت مبارزه با مواد مخدر ۲۰ درصد، وزارت تجارت و صنایع ۱۷ درصد، وزارت اطلاعات و فرهنگ ۱۲ درصد و وزارت دفاع تنها ۹ درصد بودجه توسعه ای خود را مصرف کرده‌اند.

این گزارش همچنین حاکی است که بودجه مصرف شده وزارت انرژی و آب ۴۹ درصد، وزارت معارف ۴۸ درصد، وزارت توسعه شهری ۴۷ درصد، وزارت داخله (کشور) ۴۴ درصد، وزارت اقتصاد ۴۰ درصد و وزارت تحصیلات عالی ۳۵ درصد است.

بر سر کار بودن نیروهای غیرموثر کاری در وزارتخانه‌ها و فساد اداری از دلایل اصلی مصرف نشدن بودجه توسعه‌ای وزارتخانه‌ها دانسته می‌شود.

آشکار شدن ضعف وزارتخانه‌ها در مصرف بودجه توسعه‌ای خشم نمایندگان مجلس را برانگیخته و شماری از نمایندگان حتی خواستار گذاشتن صندوق رای‌گیری برای وزیران بدون استیضاح آنها شدند ـ هر چند این درخواست پذیرفته نشد.

در روزهای اخیر مجلس سرگرم بررسی حساب و دخل و خرج دولت در سال ۱۳۹۰ بوده و گزارش دولت از حساب و کتاب خود هم قناعت مجلس نمایندگان را فراهم نکرد و مجلس این گزارش را هم با اکثریت آرا رد کرد.

غلام‌حسین ناصری: این حکومت از هم پاشیده، (از لحاظ) فساد اداری در جهان درجه یک شده است

استیضاح یازده عضو کابینه حامد کرزی، فشار سنگینی بر حکومت او وارد می کند، در حالی که گزارش تازه یک نهاد بین المللی که افغانستان را در ردیف فاسدترین کشورهای جهان قرار داده همچنان مورد بحث رسانه های داخلی است.

غلام حسین ناصری عضو مجلس گفت: "این حکومت از هم پاشیده، (از لحاظ) فساد اداری در جهان درجه یک شده است."

تصمیم روز چهارشنبه مجلس در فضای پرتنشی اتخاذ شد و هنوز سخنان آقای ناصری تمام نشده بود که صدای او از بلندگو قطع شد.

پیش از این مجلس نمایندگان محمد اسماعیل خان وزیر انرژی و آب را استیضاح کرد که یکی از دلایل این استیضاح ناتوانی او در مصرف بودجه توسعه ای سال ۱۳۹۰ خوانده شده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.