پلیس افغانستان: شش مهاجم انتحاری دستگیر شدند

به روز شده:  07:49 گرينويچ - چهارشنبه 12 دسامبر 2012 - 22 آذر 1391

وزارت داخله (کشور) افغانستان اعلام کرده که اعضای یک گروه شش نفری بمبگذاران انتحاری در منطقه "سر روضه" ولایت جنوبی شرقی پکتیکا دستگیر شده اند.

این وزارت روز چهارشنبه (۲۲ قوس/آذر) با صدور اطلاعیه‌ای نوشت که اعضای این گروه عصر روز سه‌شنبه در پی عملیات ویژه پلیس بازداشت شدند.

به گزارش وزارت داخله، این افراد واسکت (جلیقه)های انتحاری، کلاشنیکف، راکت آرپی‎جی و یک خودرو مملو از مواد منفجره با خود داشتند.

دفتر اطلاع‌رسانی این وزارت افزوده که دستگیرشدگان قصد داشتند در ولایت پکتیکا اقدام به انجام حمله انتحاری کنند.

گروه طالبان دقایقی پس از انتشار اطلاعیه وزارت داخله، با ارسال پیامی به رسانه‌ها، بازداشت اعضای خود به اتهام تلاش برای بمبگذاری انتحاری در پکتیکا را تکذیب کرد.

در پیام این گروه آمده است که هیچ عضو این گروه در پکتیکا بازداشت نشده و دولت تلاش دارد که با پخش این خبر به مردم نشان دهد که نیروهای پلیس توانایی بازداشت عاملان حملات انتحاری را دارند.

خبر بازداشت این مهاجمان انتحاری در حالی منتشر شده که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، برای شرکت در گفتگوهای سه‌جانبه با رهبران ترکیه و پاکستان به آنکارا رفته است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان گفته که مصالحه با شورشیان افغان از موضوع های مورد بحث در این نشست خواهد بود.

دولت افغانستان انتظار دارد و تاکید کرده که دولت پاکستان در این مورد باید همکاری کند.

اخیرا آقای کرزی گفته است مهاجم انتحاری که با انفجار بمب، اسدالله خالد رئیس اداره امنیت ملی را زخمی کرد، از کویته پاکستان آمده و این عملیات در همان جا برنامه ریزی شده بود.

به باور مقامهای دولت افغانستان، پاکستان با توجه به نفوذی که در میان گروه طالبان دارد، می‌تواند این گروه را بر سر میز مذاکره بکشاند.

پاکستان داشتن ارتباط با گروه طالبان را تکذیب کرده، اما اخیرا وعده داده است که برای تحقق برنامه آشتی ملی افغانستان همکاری خواهد کرد.

اما گروه طالبان تا حال حاضر نشده است با مقامهای دولت افغانستان گفتگو کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.