آیا زلمی خلیلزاد نامزد ریاست جمهوری افغانستان می شود؟

به روز شده:  18:59 گرينويچ - چهارشنبه 12 دسامبر 2012 - 22 آذر 1391

مدیا پلیر

آیا زلمی خلیلزاد نامزد ریاست جمهوری افغانستان می شود؟

بشنویدmp3

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

زلمی خلیلزاد، سفیر پیشین ایالات متحده آمریکا در افغانستان، عراق و سازمان ملل متحد، احتمال شرکتش در انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان را رد نمی کند.

آقای خلیلزاد که برای پیشبرد امور بنیاد آموزشی اش، پیوسته به افغانستان سفر می کند، این‌بار برای ارزیابی اوضاع سیاسی قبل از انتخابات و گفتگو با شخصیت های مطرح سیاسی افغان، به کابل سفر کرده است.

آقای خلیل زاد می‌گوید موضوعات اصلی این گفت‌وگو ها امضای موافقت‌نامه امنیتی افغانستان با آمریکا، مذاکرات صلح با طالبان و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است.

زلمی خلیلزاد در یک مصاحبه اختصاصی با بی‌بی‌سی در پاسخ به سوالی در رابطه به نگرانی همسایه های افغانستان در قبال امضای موافقت‌نامه امنیتی کابل و واشنگتن ابراز داشت که محتوای موافقت‌نامه امنیتی افغانستان با آمریکا باید مایه خاطرجمعی همسایه های افغانستان باشد.

در رابطه به ادامه نبرد آمریکایی‌ها علیه تروریسم گفت: تروریسم خطری است برای افغانستان، آمریکا و جهان و در هر جایی که باشد باید هرچه زودتر با آن مقابله کرد زیرا در غیر آن این خطر جدی تر خواهد شد.

زلمی خلیلزاد دلیل لبیک نگفتن طالبان به ندا های صلح را، اشتباه و محاسبه نا درست آنها خواند و گفت که برخی از آنها اجازه داده‌اند تا از سوی دشمنان افغانستان مورد استفاده قرار بگیرند.

او افزود مهم است که در های صلح و مذاکره همچنان باز نگهداشته شود. به نظر آقای خلیلزاد تامین صلح به مراتب مشکل‌تر از پیشبرد جنگ است.

انتقال صلح آمیز قدرت سیاسی یک دستاورد مهم تاریخی برای افغانستان خواهد بود که برای رسیدن به آن به قول زلمی خلیلزاد توافق دولت افغانستان و گروه های مهم سیاسی و کمک جامعه بین المللی حیاتی است.

زلمی خلیلزاد خود را در نگرانی های مردم در مورد برگزاری انتخابات و شفافیت آن شریک می‌داند، ولی آیا خود یکی از نامزد ها خواهد بود؟

در صورت نامزد بودن او بر چه نیرو های در داخل و خارج از افغانستان تکیه می کند ؟

آقای خلیلزاد در یک گفت و گوی اختصاصی با مینه بکتاش به این سوال و سوالات پاسخ داده است.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.