روزنامه‌های کابل: شنبه، ۲۵ قوس

به روز شده:  08:07 گرينويچ - شنبه 15 دسامبر 2012 - 25 آذر 1391

سفر آینده حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان به آمریکا، از موضوع‌های اصلی بازتاب یافته در مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

در جریان سفر لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا به کابل، اعلام شد که آقای کرزی به دعوت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، در ماه آینده میلادی به واشنگتن خواهد رفت. آقای کرزی گفته است که او در دیدار با آقای اوباما درباره تعداد نظامیان آمریکایی که پس از سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان خواهند ماند، گفتگو خواهد کرد.

۸صبح با اشاره به سفر ماه آینده حامد کرزی به آمریکا نوشته است که به دلیل تفاوت نظر کابل و واشنگتن در مورد روش‌های مبارزه با تروریسم، مدیریت زندان‌ها و نحوه حضور آمریکا پس از ۲۰۱۴ در افغانستان، لازم است که مقام‌های دو کشور در سطوح مختلف با هم گفتگو کنند.

این روزنامه با تاکید بر اهمیت این سفر آقای کرزی نوشته است که مقام‌های آمریکایی این روزها سرگرم رایزنی درباره چگونگی حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ هستند.

به نظر ۸صبح، ممکن است شمار کمی از نیروهای آمریکایی در افغانستان بمانند و ماموریت پشتیبانی و آموزش نیروهای داخلی افغانستان را به دوش گیرند.

نویسنده ۸صبح تاکید کرده است که آقای کرزی در این سفر باید همه اختلاف‌های خود با آمریکا را مورد بحث قرار دهد و در مورد برخی موارد اختلافی که می‌تواند مبنای حل اختلاف باشد، توافق کند. روزنامه تاکید کرده است که در داخل افغانستان همه جناح‌های سیاسی شناخته‌شده از امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا حمایت می‌کنند.

سروش ملت در مطلب اصلی خود با عنوان "اما و اگرهای حضور نظامیان آمریکایی پس از ۲۰۱۴" نوشته است که اگر آقای کرزی ناگزیری پذیرش حضور نیروهای خارجی در کشور را تحمل می‌کند، باید ضرورت حضور آنها در چهارچوبی منطقی و مطابقت آن با استقلال و حاکمیت ملی کشور را هم درک کند.

به نظر نویسنده، حضور نیروهای بین‌المللی در ده سال گذشته در کنار دستاوردهای مثبتی که برای افغانستان داشته، تجربه‌های "تلخی" را هم به یادگار گذاشته است.

سروش ملت افزوده است که بخشی از مردم افغانستان در مناطق جنوبی و جنوب شرقی کشور از حضور سربازان بین‌المللی "رنج برده‌اند."

نویسنده سروش ملت همچنین معتقد است که در ده سال گذشته ابزارهای لازم برای قانونمندسازی این نیروها وجود نداشت، اما حالا وضعیت فرق می‌کند و دولت می‌تواند براساس مصالح ملی تصمیم بگیرد و از حضور نیروهای بین‌المللی در راستای تامین منافع ملی بهره ببرد و از زیان‌های آن اجتناب کند.

ویسا در سرمقاله خود نوشته است که در حال حاضر روابط افغانستان و آمریکا در "سایه بی‌اعتمادی" قرار دارد و آمریکا حامد کرزی را متحد خوبی برای خود نمی‌داند و آقای کرزی هم به مسایلی دامن زده است که برای آمریکا و جامعه جهانی چندان خوشایند نیستند و اقدامات آنها را در افغانستان به چالش کشیده است.

این روزنامه افزوده که اشتباه آمریکا و جامعه جهانی آن است که آنها واکنش آقای کرزی به اقدامات نادرست نظامیان خود در افغانستان را نظر شخصی او دانسته و سکوت دیگر مقام‌های دولتی افغانستان این نظر را بیشتر تقویت کرده‌اند، در حالی که به نظر ویسا، اظهارات آقای کرزی در چنین مواردی از موضع کل افغان‌ها بیان شده است.

سرمقاله‌نویس ویسا تاکید کرده است که اگر آمریکا قصد دارد با افغانستان روابط دوستانه داشته باشد و یک متحد طبیعی در منطقه داشته باشد، باید راه مناسبی را در پیش گیرد و راه مناسب به نظر نویسنده آن است که تلفات غیرنظامیان را متوقف کند و با افغانستان بر اساس همکاری‌های استراتژیک ارتباط برقرار کند.

مدیر مسئول روزنامه ماندگار در مطلب اصلی صفحه نخست این روزنامه با اشاره به سوءقصد به جانش در هفته گذشته، نوشته است که نسبت به امنیت هم‌قطاران خود نگران است. نظری پریانی افزوده است که او به دلیل این که "منتقد رک‌گوی" است، هدف سوءقصد قرار گرفته است.

آنگونه که او خود در این مطلب نوشته است، شامگاه روز چهارشنبه گذشته در نزدیک خانه‌اش هدف شلیک گلوله قرار گرفت، اما گلوله شلیک شده به یک نوجوان همسایه او اصابت کرد. هرچند پلیس گفته است که در محل حادثه درگیری بی‌ارتباط با آقای پریانی جریان داشته که با عبور او از آن محل همزمان شده است، اما نظری پریانی خود را هدف این "سوءقصد" می‌داند.

مدیر مسئول ماندگار همچنین نوشته است: "هرچند نمی‌دانم که این حمله در پاسخ به کدام نوشته و نقد سیاسی من سامان داده شده است، اما می‌دانم که زنگ خطری برایم به صدا درآمده و دستان قدرتمندی پشت این زنگ‌ها و اخطارها قرار دارند." او از اداره امنیت ملی خواسته است که نگرانی او را درک و به تامین امنیتش توجه کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.