ایران: افغانستان خسارات وارده به کنسولگری هرات را جبران کند

به روز شده:  19:21 گرينويچ - شنبه 15 دسامبر 2012 - 25 آذر 1391

معترضان هفته گذشته به کنسولگری ایران در هرات حمله کردند

ایران از دولت افغانستان خواسته تا خسارات وارد شده به کنسولگری این کشور در جریان تظاهرات روز یکشنبه گذشته در هرات را جبران کند.

رحیم محمدی یکتا، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات، در یک نشست خبری ضمن انتقاد از آنچه که کم کاری مقام‌های محلی هرات در حفاظت از ساختمان این کنسولگری خواند، گفت همکارانش برای ارایه خدمات، نیاز به امنیت روانی دارند.

آقای یکتا از مسئولان امنیتی محلی هرات انتقاد کرده است که آنها به وظایف قانونی خود مبنی بر حفاظت از کنسولگری ایران در هرات عمل نکرده اند.

سرکنسول ایران در هرات گفته است: "هم در خواست جبران خسارت داریم، هم درخواست داریم که امنیت نمایندگی را به صورت کامل تامین کنند".

آقای محمدی یکتا، می گوید دولت میزبان، مسئولیت تامین امنیت و در صورت نیاز، مسئول جبران خسارات است.

اما محی الدین نوری، سخنگوی والی هرات در جواب به انتقاد های آقای یکتا گفته است که، نیروهای امنیتی در هرات برای تامین امنیت کنسولگری تلاش کرده و به وظائف شان عمل کرده اند.

شماری از معترضان افغان روز یکشنبه (۱۹آذر/ قوس) نهم دسامبر به کنسولگری ایران در هرات حمله کردند.

معترضان که تعدادشان به حدود ۱۵۰ نفر می‌رسید و از اهالی شهرک اسلام‌قلعه بودند، می‌گفتند که از ایران می‌خواهند "جنازه ۱۳ تن از جوانانی را که در تیراندازی نیروهای ایرانی کشته شده‌اند" تحویل دهد.

به گفته معترضان، این جوانان حدود سه و نیم ماه پیش برای یافتن کار به ایران رفتند اما از آن زمان تاکنون ناپدید شده اند.

معترضان مدعی اند که شواهد کافی در دست دارند که این افراد توسط نیروهای ایرانی کشته شده اند.

آقای یکتا در این مورد می گوید: "اوایل این ماه مرزبانان دو کشور در همین هرات جلسه مشترک داشتند، یکی از بندهای نشست مشترک، ارائه مستندات مورد ادعا در مورد کشته شدن این افراد بود. در آن جلسه صحبت شد که مستندات را شما ارائه بفرمایید ما بررسی کنیم، تا به امروز به ما یک خط ندادند".

آقای نوری، در پاسخ به این اظهارات، به خبرنگار بی‌‌بی‌‌سی در هرات گفت: "در جریان دو ماه گذشته ما زمینه سفر تعدادی از معترضین را به ایران فراهم کردیم، و آنها ادعا می‌کنند که در شهری بنام تربت جام،قبرهای از این خانواده هایشان را دیده اند و با کسانی صحبت کرده اند که اعضای خانواده هایشان را بخاک سپرده اند، آنها با خودشان ویدئو و تصاویر آورده اند، که تمامی اینها ضمیمه یک مکتوب به وزارت خارجه ایران فرستاده شده است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.