ظاهر اغبر برای چهار سال دیگر رئیس المپیک افغانستان شد

به روز شده:  16:20 گرينويچ - شنبه 15 دسامبر 2012 - 25 آذر 1391

ظاهر اغبر رئیس منتخب کمیته ملی المپیک افغانستان

محمد ظاهر اغبر، برای چهار سال دیگر به عنوان رئیس کمیته ملی المپیک افغانستان انتخاب شد.

دومین انتخابات مسئولان کمیته المپیک افغانستان روز شنبه ۲۵ قوس/آذر از سوی کمیسیون مستقل انتخابات در کابل برگزار شد.

در این انتخابات، سه تن از جمله محمد ظاهر اغبر، آمنه مستقیم جاوید و حفیظ الله هیروی خود را نامزد کرده بودند. اما قبل از برگزاری انتخابات آقای هیروی انصراف داد و تنها دو نامزد باقی ماندند که محمد ظاهر اغبر با کسب ۵۲ رای از مجموع ۵۴ رای، برنده شد.

این انتخابات از سوی نماینده شورای آسیایی المپیک و نمایندگان برخی از نهادهای داخلی نظارت می شد. در این انتخابات علاوه بر رئیس، معاون و مسئول مالی کمیته المپیک نیز انتخاب شدند.

در این انتخابات ۵۴ تن که عمدتا مسئولان فدراسیون های مختلف ورزشی بودند، رای دادند.

ظاهر اغبر می‌گوید دست‌آوردهای چشمگیری در عرصه ورزش داشته است. به گفته آقای اغبر در طول سال های اخیر افغانستان صاحب صدها مدال و صدها مراکز ورزشی شده و گسترش این مراکز و اعمار مراکز جدید دوام خواهد داشت.

پیش از برگزاری انتخابات، نگرانی هایی در مورد عدم شفافیت در انتخابات کمیته ملی المپیک وجود داشت، برخی ها می‌گفتند که انتخابات پیش از وقت است و هنوز دوره چهار ساله رئیس این کمیته به پایان نرسیده است.

سید محمود ضیا دشتی، یکی از مسئولان سابق کمیته ملی المپیک افغانستان به خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفت: انتخابات کمیته ملی المپیک به دو دلیل سوال برانگیز است، اول اینکه دور قبلی رئیس این المپیک هنوز پایان نیافته است و دوم اینکه این انتخابات به اساس اساسنامه صورت نمی گیرد، تا هنوز هم کمیته المپیک افغانستان اساسنامه ندارد.

افغانستان در سال ۱۹۳۶ عضویت کمیته المپیک را بدست آورد. در سطح آسیا تنها دو کشور جاپان (ژاپن) و فیلیپین پیش از افغانستان عضویت شورای المپیک جهانی و آسیایی را بدست آورده بودند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.