رای‌گیری در جلسه استیضاح ۱۱ وزیر افغان محرمانه خواهد بود

به روز شده:  17:05 گرينويچ - شنبه 15 دسامبر 2012 - 25 آذر 1391

رای‌گیری در مورد استیضاح وزیران تا کنون علنی بوده است

مجلس نمایندگان افغانستان روز شنبه ۲۵ قوس/آذر تصمیم گرفته است که رای‌گیری در مورد قناعت و عدم قناعت اعضای مجلس از اظهارات یازده وزیر که تصمیم به استیضاح آنها گرفته شده، محرمانه باشد.

این مجلس روز چهارشنبه ۲۲ قوس/آذر در یک اقدام کم‎سابقه تصمیم گرفت که یازده عضو کابینه حامد کرزی را به دلیل ناتوانی در مصرف بودجه توسعه‌ای استیضاح کند.

حالا مجلس نمایندگان تصمیم گرفته است که رای‌گیری در مورد قناعت و عدم قناعت از اظهارات یازده وزیر محرمانه باشد. پیش از این رای‌گیری در این مورد علنی بود.

عبدالستار خواصی، منشی مجلس نمایندگان افغانستان، می‌گوید که به خاطر مصلحت و منفعت کشور این تصمیم اتخاذ شده است.

آقای خواصی گفت: "در رای‌گیری علنی شما می‌دانید که بعضی مشکلات است و گاه‌گاه تبلیغات سوء هم علیه پارلمان می شد. بخاطر برداشتن تمام سوء ظن‌ها تصمیم گرفته شد تا صندوق گذاشته شود و رای‌گیری در مورد قناعت و عدم قناعت در ارتباط به اظهارات وزرا سری باشد."

با آنکه شماری از وکلا رای‌گیری سری در مورد اظهارات وزرا را خلاف قانون دانسته اند، اما برخی دیگر از اعضای مجلس گفته اند که اگر صندوق گذاشته شود، آنها بدون هراس رای خواهند داد.

وزرای انرژی و آب، معارف، شهرسازی، داخله، دفاع، اقتصاد، معادن و صنایع، تحصیلات عالی، مبارزه علیه مواد مخدر، تجارت و اطلاعات و فرهنگ از جمله وزیرانی هستند که مجلس نمایندگان افغانستان هفته گذشته تصمیم به استیضاح آنها گرفت.

ناتوانی در مصرف بودجه دلیل استیضاح این وزرا خوانده شده و انتظار می‌رود هفته آینده آنها در مجلس حاضر شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.