مجله فرهنگی: سینمای سه بعدی در افغانستان

به روز شده:  19:19 گرينويچ - 16 دسامبر 2012 - 26 آذر 1391

در این مجله فرهنگی از برگزاری اولین جشنواره فیلم های فیمینستی در لندن می شنوید.

اولین جشنواره فیلم های فمینستی به تاریخ ۲۹ نوامبر برای چهار روز در لندن برگزار شد. این جشنواره که با فیلم "لیزبیانا: یک انقلاب موازی" ساخته مریام فوغه کارگردان فمینیست کانادایی در "هاکنی پیکچر هاوز" لندن به کار خود آغاز کرد، با شماری زیادی از فیلم های کوتاه و بلند سینمایی و مستند از کشور های مختلف جهان تا دوم دسامبر ادامه یافت.

فیلم های که در این جشنواره به نمایش درآمدند، به موضوعات متنوع مربوط زنان اعم از خشونت‌های خانوادگی (فیلم جنگجو)، تجاوز جنسی (فیلم او گریتا گاربو نبود)، جنگ (فیلم من هم نامی دارم) و موضوعاتی مربوط به پیشرفت و موفقیت های زنان در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی مانند موفقیت در حرفه‌های مردانه مثل رانندگی (فیلم تاکسی خواهر)، خبرنگاری (فیلم داستان ساری) و فتبال (فیلم نوبت خانم ها ) می‌پردازد.

برگزار کنندگان این جشنواره، هدف از برگزاری جشنواره فیلم های فمینستی لندن را ، تجلیل و بزرگداشت از استعداد های زنان در سینما عنوان کرده اند. در مجله ای فرهنگی گفتگوی داشتیم با آنا رید رئیس جشنواره فیلم های فمسنتی لندن. او در مورد نیاز برگزاری فیلم های فمینستی و حضور و جایگاه زنان در سینمای امروز جهان و چالش های فراروی زنان در سینما به ما گفت.

طی سالهای اخیر همانگونه که صنعت فیلم سازی در جهان پیشرفت چشم گیری داشته، فناوری های نمایش فیلم ها نیز وارد دگرگونی های ژرفی شده و به صورت چشمگیری پیشرفت کرده.

سینمای سه بعدی امروزه از نوع معمول نمایش فیلم در جهان سینما به شمار می‌رود. افغانستان که زمانی نمایش فیلم در آن ممنوع بود و سینما ها از سوی گروهی طالبان تخریب می شدند ، امروزه در آن سینماهای جدیدی ایجاد شده و با نمایش فلم های سه بعدی با هم رقابت می کنند. تجربه ای که خیلی از خانواده های افغان را نیز به سالون های سینما کشانیده است.

مریم غمگسار گزارشگر ما در کابل به یکی از این سینما های تازه تاسیس سرزده و گزارشی برای ما تهیه کرده است.

همچنین در این مجله، از برگزیده شدن عکس های سه عکاس افغان در میان صد عکس برتر خبری سال از سوی آژانس فرانس پرس می شنوید.

این عکاسان مسعود حسینی ، قیس عصیان و عارف کریمی هستند که عکس های برگزیده شده ای این عکاسان ، در جمع صد عکس برتر خبری سال در یک کتابی به چاپ می‌رسد.

مسعود حسینی عکاس خبرگزاری فرانسه در کابل، که سال گذشته نیز جایزه بین المللی پولیتزر که یکی از معتبرترین جوایز روزنامه‌نگاری را بدست آورد، در گفتگوی با ما در مورد برگزیده شدن سه عکس از افغانستان در جمع صد عکس برتر خبری سال گفت.

همچنین در این برنامه از زیان های به بار آورده شهرت به برنده جایزه نوبل ادبیات می شنویم.

پس از اعلام این که Mo Yen برنده جایزه امسال نوبل در رشته ادبیات شده است، فروش کتاب او به طور چشمگیری افزایش یافت. ولی برخی از ناشران هم به چاپ نسخه های کاپی یا رونوشت غیر قانونی آثار او پرداختند. هفته گذشته پلیس پکن برای برچیدن این نسخه های غیر قانونی عملیات گسترده ی را براه انداخت.

در پایان مجله فرهنگی نیز با منصوره خلیلی شاعر جوان افغان مقیم ایران آشنا خواهید شد. منصوره خلیلی که متولد سال ۱۳۶۳ خورشیدی در مشهد ایران است ، از شاعران جوان افغان است که از دو سال بدین سو به سرودن شعر آغاز کرده است. او در شعرهایش بیشتر گرایش به فردیت و زنانگی دارد و نیز از دردهای اجتماعی سخن میگوید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.