تلاش دفتر سازمان ملل برای برگزاری گفتگوهای صلح در افغانستان

به روز شده:  12:09 گرينويچ - 16 دسامبر 2012 - 26 آذر 1391

سالارزی: "امیدواریم که مخالفان مسلح حکومت هم در این نشست شرکت کنند"

دفتر سیاسی سازمان ملل در افغانستان ـ یوناما ـ می‌گوید که تا چند هفته دیگر نشستی را با شرکت همه جناح‌های سیاسی در افغانستان برگزار می‌کند.

نظیف‌الله سالارزی، سخنگوی یوناما روز یکشنبه، ۲۶ قوس/آذر به بی‌بی‎سی گفت که هدف از این نشست تقویت تلاش‎های صلح در افغانستان است.

آقای سالارزی گفت که یک هفته پیش "گفتگویی غیررسمی" با شرکت نمایندگان احزاب سیاسی، جامعه مدنی، مطبوعات و رهبران مذهبی در کابل برگزار شد.

سخنگوی یوناما با تاکید بر این که برای سازمان ملل "همه‌شمول بودن" این گفتگوها اهمیت دارد، گفت: "ارتباطاتی که ما داریم نشان می‌دهد و امیدواریم که مخالفان مسلح حکومت هم در این نشست شرکت کنند."

او در پاسخ به این پرسش که آیا مشخصاً گروه طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار هم در این نشست شرکت خواهند کرد، گفت: "امیدواری ما این است که تمام جوانبی که باید در قضیه دخیل باشند، در این روند شرکت خواهند کرد."

آقای سالارزی افزود که بیشتر تاکید بر این بوده که نشست اصلی در داخل افغانستان برگزار شود، اما برای بعضی از طرف‌های گفتگو امکان حضور در این چنین مذاکرات در داخل کشور امکان‌پذیر نیست.

گفته می‌شود که کشور ترکمنستان به عنوان محل گفتگوها تعیین شده و دولت ترکمنستان هم با آن موافقت کرده، اما سخنگوی یوناما گفت که ترکمنستان به عنوان "یکی از گزینه‌ها" مطرح شده است.

اخیرا تلاش‌ها برای کشاندن گروه‌های شورشی افغانستان به میز گفتگوها شدت یافته است ـ هر چند گروه طالبان تا کنون پاسخ مثبتی به دعوت برای شرکت در این گفتگوها نداده است.

طالبان تا حال حاضر به گفتگو با دولت افغانستان نشده است

این گروه با رد هر نوع گفتگو با دولت افغانستان خواستار خروج بدون قید و شرط نیروهای بین‌المللی شده، اما در مقابل دولت افغانستان بر پذیرش قانون اساسی و احترام به دستاوردهای یازده سال اخیر تاکید کرده است.

آن گونه که گفته شده، هفته جاری شماری از نمایندگان گروه طالبان و حزب اسلامی به دعوت یک نهاد تحقیقاتی در پاریس در نشستی با حضور نمایندگان گروه‌های سیاسی مخالف دولت افغانستان شرکت خواهند کرد.

گروه طالبان تاکید کرده که در این نشست هیچ نوع گفتگوی مستقیم صورت نخواهد گرفت و نمایندگان این گروه تنها به بیان دیدگاه‌های خود در باره قضیه افغانستان می‌پردازند.

با این حال، هنوز به درستی مشخص نیست که گروه طالبان در گفتگوهایی که دفتر سیاسی سازمان ملل در نظر دارد برای پایان جنگ در افغانستان برگزار کند، شرکت می‌کند یا نه.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.