روزنامه های کابل: یکشنبه، ۲۶ قوس

به روز شده:  09:55 گرينويچ - 16 دسامبر 2012 - 26 آذر 1391

روزنامه های چاپ امروز کابل عمدتا به بررسی اظهارات حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در اجلاس سالانه دیپلماتهای این کشور برای تدوین استراتژی سیاست خارجی افغانستان پرداخته‌اند.

این اجلاس روز شنبه (۲۵ قوس/آذر) با سخنان آقای کرزی آغاز شد و پنج روز ادامه دارد. تدوین سیاست خارجی افغانستان عمدتا برای سال‌های پس از ۲۰۱۴ در این اجلاس تصویب خواهد شد.

۸صبح در مطلب اصلی خود با عنوان "تدوین سیاست خارجی در سایه جنگ نیابتی" نوشته که "ما در فقدان یک استراتژی در عرصه سیاست خارجی به سر می‎بریم." به نوشته روزنامه، دستگاه دیپلماسی افغانستان برای تعیین سیاست خارجی خود در مورد کشورهای منطقه و جهان برنامه مشخصی ندارد.

روزنامه افزوده: "در حال حاضر جنگ نیابتی در کشور جریان دارد. ارتش و استخبارات پاکستان، طالبان را حمایت می‌کنند تا به نیابت از آنان، افغانستان را اشغال کنند یا حداقل ضعیف بسازند." ۸صبلح افزوده: " از آموزش ستیزه‌جویان ضددولت افغانستان در خاک ایران نیز، گزارش‌هایی منتشر شده است."

۸صبح معتقد است این که آقای کرزی گفته کشورش با کشورهای مانند ایران و آمریکا یا پاکستان و هند، روابط متوازن داشته باشد، بخشی از واقعیت را در بر می‎گیرد. روزنامه تاکید کرده که در سیاست خارجی این واقعیت هم در نظر گرفته شود که "بخشی از طالبان در خدمت کشورهای همسایه است و بخشی از آنان، در خدمت استخبارات جهانی".

نویسنده ۸صبح با این تحلیل افزود: "در استراتژی جدیدی که برای سیاست خارجی کشور تدوین می‌شود، باید این واقعیت‌ها مدنظر قرار گیرد. هم‌چنین، باید برای حل مشکلات تاریخی افغانستان با برخی از کشورهای همسایه، راه‌حل مشخص در سند استراتژی جدید سیاست خارجی کشور، پیش‌بینی شود."

ماندگار نوشته که افغانستان در یازده سال گذشته سیاست خارجی "مدون و استراتژیک" نداشته و روابطش با کشورهای مختلف "متزلزل" و از جمله با پاکستان "متغییر" بوده است. به نظر نویسنده، پیمان‎هایی که در سال گذشته با کشورهای مختلف امضا شده هم بیشتر به سود این هم پیمان‎ها تمام شده و کمتر به نفع افغانستان.

نویسنده ماندگار معتقد است که سیاست خارجی تازه دولت آقای کرزی "چیزی دیگری نیست جز توجیه سیاست‌های متناقض آقای کرزی که بر بنیاد موضع گیری‌های اخیرش در رابطه به گفت‌وگوهای صلح شکل گرفته است."

ماندگار افزوده که در سیاست خارجی جدید دولت آقای کرزی کشور پاکستان جایگاه گسترده‎ای خواهد داشت و پیمان استراتژیکی که قرار است میان دو کشور امضا شود، این موضوع را تایید خواهد کرد.

اما روزنامه دولتی اصلاح در تیتر اول خود از قول حامد کرزی نوشته است: "سیاست خارجی افغانستان بر اساس سیاست کثیرالمحوری به پیش می رود". به نوشته روزنامه، آقای کرزی تاکید کرده که ارتباط با کشورهای همسایه و اسلامی اهمیت اساسی دارد و این روابط به هر قیمتی باید تحکیم یابد.

اصلاح در ادامه به نقل از آقای کرزی افزوده: "در حالی که افغانستان با آمریکا متحد و دوست است، می خواهیم با روسیه هم رابطه داشته باشیم، افغانستان متحد استراتژیک هند است با پاکستان هم می خواهیم روابط دوستانه و برادرانه داشته باشیم."

انیس دیگر روزنامه دولتی در سرمقاله خود نوشته که "دشمنان سوگند خورده" افغانستان تلاش دارند که وحدت ملی این کشور را فرو بریزد تا مردم افغانستان زندگی آرام نداشته باشند. به نظر نویسنده جنگ افغانستان ناشی از همین تلاش‎های سازمان‎های اطلاعاتی بیگانه است.

انیس افزوده که ترور زنجیره‎ای شخصیت‎های بزرگ افغانستان بیانگر آن است که دشمنان از آنها می‎ترسند و فکر می‌کنند که با موجودیت آنها تیرشان به خاک یاس خواهد خورد. انیس نوشته: "آنها (بیگانگان) همیشه تلاش می‌کنند که تا با تطمیع و اجیرگیری افراد نادان و آماده سازی آنان به اجرای اعمال انتحاری، به ترور شخصیت‌ها بپردازند".

این روزنامه تاکید کرده که اقوام مختلف افغانستان باید برای تحکیم وحدت ملی تلاش کنند تا از شر دشمنان خلاص شوند و خود به زندگی آرام برسند. به نظر انیس، تنها در این صورت است که افغانستان شاهد پیروزی و شگوفایی خواهد بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.