کابل کوچک، شهری با جاذبه های گردشگری در آمریکا

به روز شده:  18:18 گرينويچ - 16 دسامبر 2012 - 26 آذر 1391

شماری از فعالان اجتماعی درایالت کالیفرنیای آمریکا می گویند، دریک برنامه تازه موسوم به پل ارتباط، تلاش می کنند، هم جاذبه‌های گردشگری افغانستان را معرفی کنند و هم "کابل کوچک،" را به یک نقطه پرجاذبه درکالیفرنیا تبدیل کنند.

کابل کوچک، شهری است درنزدیکی سانفرانسیسکو، یکی ازمراکزاصلی گردشگری درآمریکا.

افغانستان نمادین درآمریکا

بروس گرین، ازسازمان‌دهندگان این برنامه می گوید، ظرف سالهای گذشته هنرمندان افغان مقیم درکالیفرنیا، از آثارمشهورتاریخی و محلات دیدنی افغانستان مجسمه ساخته یا هم نقاشی کرده اند، که این آثار هنری می توانند بخشی ازافغانستان را به خوبی برای گردشگران در آمریکا نشان دهند.

به گفته آقای گرین، فروشگاه های لباس افغانی، نمایش تئاتر، موسیقی، رقص و غذاهای افغانی ازدیگر جاذبه های گردشگری کابل کوچک است که می تواند برای بسیاری ازآمریکایی‌ها و دیگر گردشگران پرجاذبه باشند.

آقای گرین می گوید: "هنرمندان افغان بخش قابل ملاحظه هویت کشورشان را باخود آورده اند. بودای بامیان، منارهای غزنی، منارجام، آثار تاریخی هرات، بلخ، کابل و دیگر شهرهای افغانستان همواره در نمایشگاه های مختلف نقاشی، عکاسی و صنایع دستی از سوی هنرمندان افغان درکالیفرنیا به نمایش گذاشته می شوند. اگر کسی بخواهد درمورد افغانستان اطلاعاتی بدست آورد اینجا جای خوبی است".

او می‌گوید پولی که ازین بابت به دست خواهد آمد برای خانواده‌های نیازمند افغان، درآمریکا و یا در داخل افغانستان مصرف می شود.

ازکابل کوچک تا سانفرانسیسکو

سازمان دهندگان این طرح می گویند، آنها در صدد ایجاد رابطه میان شهر سانفرانسیسکو و کابل کوچک اند.

این افراد انتظار دارند بخشی ازمیلیون ها گردشگر که سالانه از شهرهای مختلف آمریکا و دیگر کشور های جهان در سانفرانسیسکو می آیند، از جاذبه های گردشگری کابل کوچک نیز دیدن کنند.

بروس گرین، ازسازمان دهندگان این برنامه می گوید، ظرف سالهای گذشته هنرمندان افغان مقیم درکالیفرنیا، از آثارمشهورتاریخی و محلات دیدنی افغانستان مجسمه ساخته یا هم نقاشی کرده اند

کابل کوچک، بیشترین افغان های مقیم آمریکا را درخود جا داده است.

بروس گرین می گوید :" ما تلاش می کنیم همکاری برخی مقام های شهرداری سانفرانسیسکو را نیز با خود داشته باشیم. ما نحوه رابطه میان کابل کوچک وسانفرانسیسکو را تنها یک خط قطار تصور کرده ایم. اگر حرکت ازسانفرانسیسکو باشد، ایستگاه بعدی کابل کوچک خواهد بود."

جشنواره‌های افغانی درسال نو

جشنواره های افغانی درکالیفریا، امیدی برای جذب گردشگری درکابل کوچک پنداشته می شود. محمد عثمان، یکی از طرفداران برنامه " پل ارتباط" می گوید، برگزاری جشنواره های افغانی درکالیفرنیا در روزهای آینده بیشتر می شود. چون جشن کریسمس و سال نو میلادی در راه است. کنسرت هایی از هنرمندان افغانی برگزارمی شود و هنرمندان زیادی، آثار نقاشی، عکاسی و مجسمه سازی را به نمایش می گذارند.

محمد عثمان می گوید، شماری از نهاد های خیریه و سازمان های اجتماعی آمریکایی که در داخل افغانستان کار می کنند نیز، هر ازگاهی اطلاعات مورد نیاز شان درمورد افغانستان را ازکابل کوچک تامین می کنند.

وی می گوید :" کسانی که به دلایلی نمی توانند به افغانستان سفر کنند، اما می خواهند آثار تاریخی افغانستان را ببینند و در مورد این کشور اطلاعات بدست بیاورند نیز درکابل کوچک می آیند و با انجمن های افغانها نشست هایی را برگزار می کنند".

برنامه "پل ارتباط،" مشترکا ازسوی برخی از شهروندان آمریکایی و افغان به پیش برده می شود.

"هنرمندان افغان بخش قابل ملاحظه هویت کشورشان را باخود آورده اند. بودای بامیان، منارهای غزنی، منارجام، آثار تاریخی هرات، بلخ، کابل و دیگر شهرهای افغانستان را، همواره نمایشگاه های مختلف نقاشی، عکاسی و صنایع دستی ازهنرمندان افغان درکالیفرنیا برگزارمی شود. اگر کسی بخواهد درمورد افغانستان اطلاعاتی بدست آورد اینجا جای خوبی است"

بروس گرین

بروس گرین، که یک فعال اجتماعی آمریکایی است با انجمن های افغانها رابطه نزدیک دارد. او می گوید، این برنامه با همکاری افغانها و آمریکایی های علاقه مند به افغانستان، می تواند بسیار موفقیت آمیز باشد.

آقای گرین، ظرف سالهای گذشته با همکاری مقام های آمریکایی و افغان، چند شهر افغانستان را با شهر هایی درایالت کالیفرنیا به عنوان شهرهای خواهر نام گذاری کرده اند.

برنامه پل ارتباط، اخیرا ایجاد شده و تلاش های مسئولان آن در روزهای نزدیک به جشن کریسمس و سال نو ۲۰۱۳ ، شدت گرفته است.

مسئولان این برنامه می گویند، آغازسال نومیلادی و خورشیدی و روزهای عید، فرصت های مناسبی برای گسترش رابطه میان انجمن های افغان و شهروندان آمریکایی است.

آمار دقیق از تعداد افغان های مقیم ایالت کالیفرنیا در دسترس نیست. اما گفته می شود بیش ازشصت هزار افغان تنها در دور و بر کابل کوچک، درنزدیکی سانفرانسیسکو زندگی می کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.