در دو انفجار در ننگرهار و کابل یازده غیرنظامی کشته شدند

به روز شده:  10:00 گرينويچ - دوشنبه 17 دسامبر 2012 - 27 آذر 1391

دست کم ۹ دختر خردسال در انفجار مین در افغانستان کشته شدند

دست کم ۹ دخترخردسال در انفجار مین در شرق افغانستان کشته شدند و سه نفر هم زخمی. به گفته سخنگوی والی ننگرهار، این دختران هیزم جمع می کردند که تیشه یکی از آنها روی یک مین فرود آمد و باعث انفجار مین شد.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

بر اثر انفجار مین در شرق افغانستان، دست‌کم ۱۰ دختربچه کشته و دو نفر دیگر زخمی شده‌اند.

احمدضیا عبدل‌زی سخنگوی والی ننگرهار به بی‎بی‌سی گفت که این دخترها در حال جمع کردن هیزم بودند که یکی از آنها با تیشه روی یک مین کوبیده است.

به گفته سخنگوی والی ننگرهار، کشته‌شدگان بین ۹ تا ۱۱ سال سن داشتند.

آقای عبدلزی افزود که یک مقام محلی به دستور والی ننگرهار به محل انفجار اعزام شده و بر اساس گزارش او، این مین احتمالا در یک سال گذشته جاگذاری شده است.

در طول چند دهه جنگ در افغانستان، طرف‌های درگیر همواره از مین علیه یکدیگر استفاده کرده‌اند و همچنان در برخی مناطق دورافتاده این کشور مین‌هایی عمل نکرده، یافت می‌شود.

گزارش شده است که حادثه امروز در نزدیکی روستای دولتزی در منطقه چپرهار در ننگرهار رخ داده است.

این حادثه در منطقه چپرهار در ننگرهار رخ داده است

وضعیت دو دختر دیگری که زخمی شده‌اند هم وخیم گزارش شده است.

انفجار در شرق کابل

در همین حال پلیس کابل تایید کرده که در انفجاری دیگر در حومه شرقی این شهر یک غیرنظامی کشته و چند تن دیگر زخمی شده‌اند.

ژنرال محمدظاهر رئیس تحقیقات جنایی پلیس به بی‌بی‌سی گفته که این رویداد ناشی از انفجار بمبی بوده که از قبل در محلی در جاده کابل-جلال آباد کار گذاشته شده بود.

محل انفجار با پایگاه‌های ناتو و برخی از شرکت‌های خارجی نزدیک است و به همین دلیل نیروهای بین‌المللی و کارکنان این شرکت‌ها در رفت و آمد خود از این جاده استفاده می‌کنند.

گروه طالبان با ارسال پیامی به رسانه‌ها مسئولیت این انفجار را به دوش گرفته و گفته که یک عضو این گروه با انفجار یک خودرو بمبگذاری‌شده یک شرک خارجی را هدف قرار داد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در این پیام گفته که این شرکت در عرصه امنیتی فعال بود و به همین دلیل هدف این انفجار قرار گرفت. او مدعی شده که چند سرباز خارجی و کارکنان این شرکت کشته شده‌اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.