'حدود ۱۴۰۰ پناهنده دانش‌آموخته افغان به کشور خود بازگشته‌اند'

به روز شده:  12:30 گرينويچ - سه شنبه 18 دسامبر 2012 - 28 آذر 1391

خلیلی: "ما تلاش کرده‌ایم که در همکاری مشترک با موسسات وابسته به سازمان ملل زمینه ارائه خدمات بهتر و نیز بازگشت آبرومندانه مهاجران به کشور را فراهم کنیم"

سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرده که در ده سال گذشته حدود ۱۴۰۰ پناهنده دانش‌آموخته افغان از کشورهای مختلف براساس یک برنامه ویژه به کشور خود بازگشته‎اند.

مارکو باسو رئیس دفتر این سازمان در افغانستان در روز جهانی مهاجرت به خبرنگاران گفت این افراد عمدتاً در نهادهای دولتی در داخل کشور استخدام شده‌اند.

هجدهم دسامبر از سال ۲۰۰۰ میلادی به این سو همه‌ساله به عنوان روز بین‌المللی مهاجرت بزرگداشت می‌شود.

آقای باسو افزود که دانش‌آموختگان بازگشته توانسته‎اند که برای بسیاری‌ها در افغانستان کمک کنند و کارهای نهادهای متخلف دولتی و غیردولتی را انجام دهند.

به گفته او، برنامه بازگشت دانش‎آموختگان پناهنده افغان از کشورهای گوناگون ادامه دارد و جاپان (ژاپن) بزرگترین حامی مالی این برنامه است.

سیجی اوکادا معاون سفیر جاپان در افغانستان گفت که این برنامه برای تقویت منابع بشری در افغانستان اهمیت زیادی دارد.

محمدکریم خلیلی معاون دوم رئیس جمهوری در پیامی به مناسبت بزرگداشت از روز جهانی مهاجرت گفته که برنامه بازگشت پناهندگان دانش‎آموخته افغانستان را کمک می‎کند تا زودتر متکی به خود شود.

در پیام آقای خلیلی: "البته ما می‎دانیم که در این عرصه مشکلاتی وجود دارد، اما ما تلاش کرده‌ایم که در همکاری مشترک با موسسات وابسته به سازمان ملل زمینه ارائه خدمات بهتر و نیز بازگشت آبرومندانه مهاجران به کشور را فراهم کنیم."

عبدالواسع رحیم مشاور وزیر شهرسازی افغانستان که از طریق همین برنامه از کشور هلند به کشورش بازگشته، گفت که او مهندسی است که از تجاربی که در هلند فراگرفته در افغانستان استفاده می‌کند.

براساس آمار رسمی، در حال حاضر افغانستان بیش از دو میلیون و ۸۰۰ هزار پناهنده در سراسر جهان دارد

همچنین مریم نظری که در ایران متولد شده و در همانجا آموزش دیده و حالا در مدرسه‎ای در کابل آموزگار است، گفت که هر چند در آغاز بازگشت با مشکلاتی مواجه بود، اما حالا از بازگشت خود به کشور راضی است.

دولت افغانستان در یازده سال گذشته تلاش داشته که میلیون‌ها مهاجر افغان از سراسر جهان را به کشور خود بازگرداند، اما هنوز هم شمار مهاجران افغان در جهان بسیار درشت است.

براساس آمار رسمی، در حال حاضر افغانستان بیش از دو میلیون و ۸۰۰ هزار پناهنده در سراسر جهان دارد.

ناامنی، فقر و بیکاری از عوامل عمده بی‌میلی مهاجران افغان به کشور خود است.

جماهیر انوری وزیر امور مهاجران افغان گفت که دو برنامه روی دست است که بر اساس آن در نظر است شمار مهاجران بازگشت کننده در سال آینده خورشیدی افزایش یابد.

اما شماری از مهاجران همکاری و کمک دولت افغانستان برای بازگشت به کشور را ناکافی دانسته و خواستار افزایش کمک‌های دولت در این زمینه شده‌اند.

آن گونه که آقای نوری گفت که در ده سال گذشته پنج میلیون و ۷۰۰ هزار مهاجر افغان از سراسر جهان و به ویژه کشورهای همسایه بازگشته‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.