روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲۸ قوس

به روز شده:  07:43 گرينويچ - سه شنبه 18 دسامبر 2012 - 28 آذر 1391

با شدت یافتن تلاشها برای تحقق مذاکرات صلح در افغانستان، بیشتر روزنامه های کابل در شماره های امروز خود همین موضوع را در مطالب اصلی خود تحلیل و بررسی کرده اند.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که تلاش‌های صلح در افغانستان پس از "بن بست طولانی" در حالی آغاز شده که صدای انفجار و بمبگذاری‌های انتحاری همچنان شنیده می‌شود. به نظر نویسنده، برداشته شدن گام‌هایی از جانب پاکستان در این راستا امیدهای تازه‌ای را در مسیر مصالحه با شورشیان افغانستان به وجود آورده است.

روزنامه افزوده که در پی سفر مقام‌های دولت افغانستان به پاکستان و برگزاری اجلاس سه‌جانبه در ترکیه، تعهدهای محکم‌تری از سوی جوانب مختلف و به ویژه پاکستان اعلام شده است. به نظر نویسنده، این تلاش‌ها در حالی شدت یافته که نگرانی‌ها در مورد اوضاع افغانستان پس از ۲۰۱۴ همچنان پا برجا است.

سرمقاله‌نویس روزنامه افغانستان در ادامه افزوده که با این‌همه، هنوز هیچ گام عملی برای تحقیق صلح در افغانستان برداشته نشده و هیچ تغییر مشهودی در موضع گروه طالبان هم دیده نشده است. به باور نویسنده، هنوز این سوال مطرح است که آیا دولت، شورشیان و کشورهای دخیل به این نتیجه رسیده‌اند که جنگ برنده و بازنده مطلق ندارد.

به باور روزنامه افغانستان، "اگرچه گروه طالبان تا کنون واکنش مثبتی به مذاکرات صلح نشان نداده، اما به طور قطع نمی‌توان گفت که این گروه در آینده نیز از چنین رویکردی پیروی خواهد کرد؛ زیرا ممکن است توافقات سیاسی در جریان رایزنی‎های پنهان شکل بگیرد. ما شاهد دگرگونی‎های عملی در رویکرد پاکستان هستیم؛ دور از امکان نخواهد بود که چنین تغییراتی را در سیاست گروه طالبان نیز شاهد باشیم."

شماری از روزنامه‌ها و از جمله محور از قول محمداسماعیل قاسمیار رئیس روابط خارجی شورای عالی صلح نوشته که "دفتر قطر باید دفتر تبلیغاتی گروه طالبان نباشد". به نوشته روزنامه، آقای قاسمیار گشایش این دفتر را برای آغاز گفتگوهای صلح موثر دانسته اما تاکید کرده که از برای مقاصد سیاسی و تبلیغاتی نباید استفاده شود.

یکشنبه گذشته شورای امنیت ملی افغانستان تصمیم گرفت که طرحی را از طریق وزارت خارجه به قطر بفرستد تا زمینه امضای توافقنامه میان افغانستان و قطر در باره گشایش دفتری برای گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر، هموار شود.

به نوشته محور، رئیس روابط خارجی شورای عالی صلح تاکید کرده که روند مصالحه و آشتی باید تحت رهبری و مالکیت افغان‌ها به پیش برده شود و این روند از سوی هیچ جانبی نباید "اخلال" شود. آقای قاسمیار همچنین گفته که دفتر قطر هم تنها یک "نشانی" برای انجام گفتگو با نمایندگان گروه طالبان باشد و نه اهداف دیگر.

نویسنده محور افزوده تصمیم گشایش دفتر گروه طالبان در قطر در حالی اتخاذ شده که سازمان ملل هم تلاش‌هایی را برای آغاز گفتگوهای صلح بین جناح‌های درگیر جنگ در افغانستان آغاز کرده و نشستی هم با حضور نمایندگان گروه طالبان و اپوزیسیون سیاسی حکومت افغانستان در پاریس برگزار می‌شود.

آرمان ملی با اشاره به نشست پاریس با حضور نمایندگان گروه طالبان و مخالفان سیاسی حکومت افغانستان نوشته که گفتگو میان کسانی که سال‌ها با هم دشمنی داشته، غیرممکن نیست، ولی مهم این است که موضوع‌های مورد بحث در این نشست روشن باشد.

سرمقاله نویس آرمان ملی افزوده که هر چند راه رسیدن به آشتی پرخم و پیچ است، ولی برای اجتناب از بدبختی‌ها، باید این راه را رفت. آرمان ملی تاکید کرده که به آینده توجه شود و نباید گذاشت که افغانستان بیش از این ویران شود.

۸صبح در مطلب اصلی خود با عنوان "ناکامی افتضاح آمیز در آماده سازی غزنی" با اشاره به اعلام ۲۳ حمل (فروردین) ۱۳۹۲ به عنوان روز اعلام این شهر به عنوان "پایتخت فرهنگی جهان اسلام" نوشته که وزارت اطلاعات در حالی این روز را مشخص کرده که غزنی "به هیچ وجه" برای چنین نامگذاری آماده نشده است.

روزنامه افزوده که پنج سال پیش وزیران فرهنگ کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلام غزنی تصویب کردند که غزنی در سال ۲۰۱۳ میلادی پایتخت فرهنگی جهان اسلام باشد، اما مسئولان در افغانستان در سه اول هیچ کاری نکردند که به نظر نویسنده، این امر "مصداق روشن ناکارآمدی" اداره‌های حکومتی است.

به باور ۸صبح، نامزدی و اعلام غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام فرصتی بود که حکومت و نهادهای محلی از آن برای آبادی غزنی استفاده می‌کردند، اما به تعبیر نویسنده، این فرصت به دلیل "بی‌کفایتی مقامهای حکومتی و مسئولیت‌ناپذیری مسئولان محلی" از دست رفت.

به نوشته ۸صبح، یکی از دلایل عدم اجرای پروژه‌های ویژه در این مورد، اختلاف نظر مقام‌های محلی و مرکزی در کابل بر سر مدیریت پول این پروژه‌ها بود و وزارت مالیه سرانجام اجرای این پول را تا زمان حل آن به تعویق انداخت. نویسنده مدعی شده که کنترل بودجه آماده‌سازی غزنی، زمینه "سوء استفاده مالی" را برای نهادها و افراد کنترل کننده فراهم می‌کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.