مقابله با نفوذ شورشیان در ارتش افغانستان

به روز شده:  13:00 گرينويچ - چهارشنبه 19 دسامبر 2012 - 29 آذر 1391

بی‌بی‌سی دریافته است که داوطلبان پیوستن به ارتش افغانستان، حالا دست کم از پنج مرحله کشفی و استخباراتی می‌گذرند

در پی افزایش موارد حمله نیروهای امنیتی افغانستان به سربازان ناتو، وزارت دفاع افغانستان برای جلوگیری از نفوذ شورشیان در ارتش، مقررات سخت‌تری را در روند استخدام سربازان وضع کرده است.

بی‌بی‌سی دریافته است که داوطلبان پیوستن به ارتش افغانستان، حالا دست کم از پنج مرحله ارزیابی و امتحان می‌گذرند.

مقام‌های امنیتی افغان می‌گویند این اقدامات راه‌های نفوذ شورشیان به ارتش را بسته است.

این تدابیر امسال پس از افزایش حمله نیروهای افغان به سربازان ناتو، روی دست گرفته شده است.

در سال جاری بیش از ۵۰ سرباز ناتو در افغانستان از سوی افرادی که اونیفورم پلیس و ارتش ملی افغانستان را به تن داشتند، کشته شدند.

شمار سربازان ارتش افغانستان به ۱۹۵ هزار تن می‌رسد، ولی شورشیانی که این ارتش باید آنها را مهار کند، تنها در آن سوی جبهه و مرزها نیستند، بلکه تلاش دارند در درون ارتش نیز نفوذ کنند.

هدف اصلی راه اندازی چنین حملاتی، آسیب رساندن به اعتماد و همکاری میان ارتش ملی و نیروهای ناتو و همچنین مختل کردن روند آموزش نیروهای امنیتی افغانستان است.

اما ژنرال ابراهیم احمدزی معاون فرماندهی مرکز جلب و جذب ارتش ملی می‌گوید با وضع تدابیر سخت‌گیرانه در روند استخدام سربازان، درخواست صدها فرد مشکوک برای پیوستن به ارتش رد شده است.

از سوی دیگر مسئولان ماموریت آموزشی ناتو در افغانستان می‌گویند کلیک اقدامات تازه در روند استخدام سربازان ارتش، خطر حملات سربازان افغان به نیروهای ناتو را کاهش داده است.

کارینا هولدر سخنگوی ماموریت آموزشی ناتو در افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که گردآوری اطلاعات دقیق در مورد داوطلبان ورود به ارتش و دقت بیشتر در روند استخدام آنها، خطر حملات سربازان افغان به نیروهای ناتو را کم کرده است.

وزارت دفاع افغانستان همچنان برای تثبیت هویت و جلوگیری از فرار سربازان ارتش، سیستم ثبت اطلاعات مربوط به سربازان ارتش را الکترونیک کرده است

یکی از تدابیر تازه افزایش بررسی‌های اطلاعاتی در مورد دواطلبان پیوستن به ارتش است.

از هشت ماه به این سو کارمندان اداره امنیت ملی افغانستان مامور شده‌اند تا در تمامی مراکز جلب و جذب ارتش حضور داشته باشند و از روند استخدام سربازان نظارت کنند.

آنها همچنان اسناد و مدارک داوطلبان را بررسی و در صورت نیاز در مورد افراد داوطلب تحقیق می‌کنند.

مسئولان ارتش می‌گویند در همکاری با بخش‌های محلی اداره امنیت ملی محل سکونت داوطلبان را نیز شناسایی می‌کنند و در مورد آنها و گذشته شان اطلاعات لازم را جمع آوری می‌کنند.

بر اساس تدابیر تازه، داوطلبان پیوستن به ارتش باید از سوی دو مامور رسمی دولت ضمانت شوند. در حالی‌که در گذشته افرادی با شغل آزاد هم می‌توانستند دواطلبان را ضمانت کنند.

وزارت دفاع افغانستان همچنان برای تثبیت هویت و جلوگیری از فرار سربازان ارتش، سیستم ثبت اطلاعات مربوط به سربازان ارتش را الکترونیک کرده است.

در حال حاضر اطلاعات کامل داوطلبان همراه با نشان انگشت و عکس چشم آنها ثبت و در بانک اطلاعات ارتش ذخیره می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.