فعالیت تعدادی پزشک پاکستانی در ولایت تخار افغانستان ممنوع شد

به روز شده:  10:01 گرينويچ - چهارشنبه 19 دسامبر 2012 - 29 آذر 1391

مقام‌های محلی در ولایت تخار در شمال افغانستان گفته‌اند که مراکز فعالیت شماری از پزشکان پاکستانی را به دلیل "فعالیت‎های غیرقانونی" مسدود کرده‌اند.

دکتر حفیظ ‎الله صافی رئیس اداره صحت (بهداشت) ولایت تخار روز چهارشنبه (۲۹ قوس/آذر) به خبرنگاران گفت که این پزشکان پاکستانی به صورت غیرقانونی خدمات پزشکی ارائه می‌کردند.

آقای صافی همچنین گفت که ۱۲ پزشک دیگر پاکستانی به دلیل نداشتن مدرک تحصیلی و مجوز اشتغال از کار منع شده‌اند. او افزود که به آنها ۱۰ روز فرصت داده شده که برای ادامه کار، مدارک لازم را ارائه کنند.

رئیس اداره صحت ولایت تخار افزود: "حتی تعدادی از آنها را که ما دستگیر کرده‎ایم، دکتر هم نبوده‎اند، اما خود را دکتر معرفی کرده بودند. ما (مطب‌های) آنها را مسدود کرده‌ایم و به آنها حق فعالیت نمی‌دهیم. با تعدادی دیگر از آنها که ما صحبت کردیم، به نظر می‎رسید که دکتر باشند، حد اکثر ده روز فرصت دادیم (که اسناد و مدارک لازم را برای از سر گیری کار خود ارائه کنند)."

مبین غفوری، گزارشگر بی‌بی‌سی در تخار، می‌گوید که اخیرا حضور پزشکان پاکستانی در ولایت شمالی تخار گسترش یافته و در مواردی شکایت برخی از ساکنان این ولایت را هم در پی داشته است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در گزارشی از یک مراکز بهداشتی در شهر تالقان، می گوید: "قبلاً در این مرکز یک دکتر پاکستانی فعالیت داشت، اما او به دلیل فعالیت غیرقانونی در جامعه از سوی ریاست صحت عامه تخار به کشورش باز گردانده شده و معاینه‎خانه (مطب) او نیز طوری که دیده می‎شود، مسدود شده است."

در بهار و تابستان امسال دختران دانش‎آموز دست کم در شش مورد به صورت دسته‎جمعی مسموم شدند.

تابستان گذشته اداره امنیت ملی ولایت تخار یک پزشک زن پاکستانی را به اتهام دست داشتن در کلیک "سمپاشی" مکتب‎ها/مدرسه‎های دخترانه در تخار بازداشت و زندانی کرد.

این دکتر پاکستانی در منطقه رستاق ولایت تخار مطب شخصی داشت.

در بهار و تابستان امسال دختران دانش‎آموز دست کم در شش مورد به صورت دسته‎جمعی کلیک مسموم شدند.

رئیس اداره صحت ولایت تخار همچنین گفت که علاوه بر اتباع پاکستانی، شهروندان کشور تاجیکستان هم در بعضی از مراکز صحی این ولایت فعالیت دارند، اما فعالیت آنان مطابق رهنمود وزارت صحت کشور است و در مورد آنها ممانعت قانونی وجود ندارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.