مجله فرهنگی: "هشت صبح" برنده جایزه جهانی شد

به روز شده:  04:23 گرينويچ - شنبه 22 دسامبر 2012 - 02 دی 1391

جایزه امسال سازمان خبرنگاران بدون مرز، به روزنامه هشت صبح تعلق گرفته است. این نخستین بار است که چنین موفقیتی نصیب یک رسانه افغانستانی می‌شود.

سازمان خبرنگاران بدون مرز که مقر آن در پاریس است، هر سال به خبرنگار و رسانه‌ای که در خطرخیز ترین منطقه جهان فعالیت درخشانی در جهت اطلاع رسانی انجام دهد، جایزه موسوم به "آزادی و اطلاع رسانی" را اعطا می‌کند.

مراسم اعطای جایزه در پاریس

هشت صبح همزمان در چهار ولایت افغانستان چاپ و منتشر می‌شود و به گفته گردانندگانش، روزانه ١٥٠ هزار نفر آن را می‌خوانند.

اما تیراژ روزنامه فقط ٣٠ هزار نسخه است و به گفته مسئولان، هر نسخه میان پنج نفر دست به دست می‌شود.

نسخه آنلاین آن نیز در افغانستان روزانه ١٥ هزار خواننده داشته است.

پرویز کاوه مدیر مسئول هشت صبح که در مراسم اعطای این جایزه در پاریس حضور یافته بود، ساعتی پیش از آنکه روانه کابل شود، در این باره گفتگویی با ما داشت.

او در ابتدای این گفتگو از دشواری هایی سخن گفت که رسانه‌های آزاد با آن مواجه اند.

به گفته او هم برخی مقامات دولتی و جنگ سالاران و هم گروه شورشی طالبان مانع از رسیدن اطلاعات دقیق به مخاطبان رسانه‌ها می‌شوند و تهدید و تطمیع به شیوه‌ ای رایج برای مقابله با روزنامه نگاری مفید بدل گشته است.

روزنامه هشت صبح با بیش از یکصد کارمند و خبرنگار در 18 ولایت افغانستان، مخارج انتشار خود را از راه جلب حمایت‌های مالی نهادهای مدافع حقوق بشر و انتشار آگهی و نیز فروش روزنامه، تامین می‌کند و هنوز از نظر مالی به خوداتکایی نرسیده است.

اعطای جوایز صلح سیمرغ

اخیرا بنیاد آرمان شهر با برگزار کردن دو همایش در دوشنبه و کابل از نهادها و شخصیت‌های فرهنگی و ادبی که در ایران، تاجیکستان و افغانستان در زمینه صلح، عدالت و حقوق بشر فعال داشته اند، قدردانی کرد.

آرمان شهر که مرکز فعالیتش در کابل است، دو هزار جلد کتاب به کتابخانه ملی تاجیکستان هدیه داد و جوایزی نیز به وزارت فرهنگ آن کشور به پاس خدمات نشراتی‌اش اعطا کرد.

در همایش تاجیکستان اسامی برندگان جوایز صلح سیمرغ نیز اعلام شد اما این جوایز در همایش جداگانه‌ای در کابل به صاحبان آن تعلق گرفت.

جایزه صلح سیمرغ تندیس لاژوردین سیمرغ است که امسال برگزیدگان دور اول برای دریافت آن در بخش شعر الیاس علوی از افغانستان و سید مهدی موسوی از ایران بودند و در بخش داستان هم امان پویامک از افغانستان و حسین شکربیگی از ایران.

ده نویسنده و شاعر افغان و ایرانی نیز شایسته تقدیر دانسته شدند که اینهایند: زهرا حسین زاده، امان الله میرزایی، سهراب سیرت، ابراهیم امینی، زهرا زاهدی، ساناز بهشتی، وحید طلعت، موناشجاعی، صدیقه باستانی و جواد کلیدری.

مجلس یادبود بیرنگ کوهدامنی در لندن

جمعی از دوستداران و همنشینان بیرنگ کوهدامنی شامگاهی در لندن گردهم آمدند و ضمن ذکر خاطراتی که از بیرنگ داشتند، در مورد زندگی و فعالیت‌های ادبی او سخن گفتند.

بیرنگ کوهدامنی از استادان ادبیات دانشگاه کابل در سال‌های 60 خورشیدی بود، او بعدها به تاجیکستان رفت و در آنجا نشریه پیوند را ایجاد کرد.

از او چندین دفتر شعر منتشر شده که آخرین شان "من ناله می‌نویسم" است که در لندن چاپ شده.

بیرنگ کوهدامنی 12 سال پایانی عمر خود را در لندن سپری کرد او در بیکاری بسر می‌برد اما گاهی به فروش وسایل و اموال دست دوم می‌پرداخت.

بیرنگ در یازدهم دسامبر 2007 میلادی در حالی که از بیماری افسردگی رنج می‌برد با خودکشی به زندگی خود پایان داد، او 56 ساله بود.

به گفته دوستانش، دوری از وطن او را به شدت رنج می‌داده است.

بیرنگ پیش از مرگ در ضمن گفتگویی با بی‌بی‌سی از بیماری خود سخن گفته بود.

او در سال ۱۳۳۰ خورشیدی در منطقه شکردره کابل زاده شد و در شب 20 قوس/آذر 1386 خورشیدی در لندن به زندگی خود پایان داد.

صوفی امریکایی که پیرو مولانا شده است

یک مترجم آثار عرفانی فارسی و صوفی امریکایی که تا سال ۱۹۹۰ میلادی در افغانستان کار می‌کرده، مهمان بی‌بی‌سی بود.

رابرت عبدالحی دار، که پیشه آبایی اش کشتی سازی است ۶۱ سال دارد.

رابرت دار در کنار زبان عربی، زبان فارسی دری را یاد گرفته و با صوفیان و اهل طریقت در شمال افغانستان در ارتباط بوده است.

او شماری از اشعار مولانا، گلشن راز شیخ محمود شبستری و شعرهای استاد خلیل‌الله خلیلی شاعر معاصر افغان را به انگلیسی ترجمه کرده است.

مشروح این گزارش‌ها را در نسخه صوتی در همین صفحه بشنوید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.