روزنامه‌های کابل: شنبه، ۲ جدی

به روز شده:  05:29 گرينويچ - شنبه 22 دسامبر 2012 - 02 دی 1391

روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی نشست پاریس و مسایل مربوط به آشتی ملی در افغانستان پرداخته‌اند.

روزنامه دولتی انیس از قول آگاهان امور نوشته است که رفع محدودیت سفر برای اعضای بلندپایه گروه طالبان برای انجام مذاکرات، در راستای گشودن باب گفتگو با مخالفان مسلح، "گامی موثر و مثبت" است. این روزنامه افزوده که این امر می‌تواند روند صلح را سرعت می‌بخشد.

انیس همچنین نوشته است که گروه طالبان نیز از این فرصت استفاده کنند و در زمینه تحکیم و توسعه صلح همکاری کنند و در نظام سیاسی آینده افغانستان شریک شوند.

به نوشته این روزنامه، دولت این اقدام سازمان ملل متحد را به فال نیک می‌گیرد و توقع دارد که نتایج این اقدام در راستای تسریع روند مصالحه کمک کند.

سرمقاله‌نویس انیس همچنین افزوده است که سازمان ملل متحد در قطعنامه‌ای که به همین مناسبت صادر کرده، از دولت افغانستان خواسته است تا اسامی افرادی را که در فهرست سیاه سازمان ملل متحد درج شده و حضور آنها در مذاکرات صلح ضروری است، برای انجام "اقدامات بعدی" به سازمان ملل متحد ارائه کند.

روزنامه سرنوشت نشست پاریس را "بازی دیگر به نام صلح" خوانده و با لحن تندی نوشته است که گزینش شرکت‌کنندگان این نشست "بسیار خطرناک" است.

نویسنده این مقاله اسامی شرکت‌کنندگان نشست را فهرست کرده و افزوده است که به نظر می‌رسد گروه‌ها به راهنمایی خارجی‌ها می‌خواهند با هم "معامله" کنند.

به نظر سرنوشت، برای مصالحه، نمایندگان جناح‌هایی شرکت کنند که درگیر جنگ هستند و در حال حاضر در افغانستان یک طرف جنگ گروه طالبان و حزب اسلامی است و در طرف دیگر دولت. نویسنده تاکید کرده که منطقی است در گفتگوهای صلح تنها نمایندگان دولت و مخالفان مسلح آن شرکت کنند.

انتقاد سرمقاله‌نویس سرنوشت این است که در این نشست کسانی شرکت کردند که خود را نمایندگان قومی می‌دانند و تلاش شده است که طالبان به عنوان نمایندگان قوم پشتون معرفی شوند. به تعبیر نویسنده، چنین چیزی در مورد مصالحه در افغانستان "بسیار خطرناک" است.

گفته می‌شود که در این نشست که از جانب بنیاد پژوهشی استراتژیک فرانسه درباره بررسی وضعیت افغانستان و راه‌های مصالحه در این کشور برگزار شده، نمایندگان گروه طالبان، حزب اسلامی، ائتلاف ملی، جبهه ملی، دولت، شورای ملی، جامعه مدنی و افراد مستقل شرکت کرده‌اند.

برای تفصیل بیشتر در این مورد، گزارش بی‌بی‌سی را در کلیک اینجا بخوانید.

محمد ناطقی در مقاله‌ای در روزنامه وحدت با عنوان "سه عامل اصلی منازعه" نوشته است که طالبان "عامل مباشر منازعه افغانستان" هستند و عامل دوم جنگ، سازمان‌های اطلاعاتی منطقه است که به نظر نویسنده، سازمان‌دهی حملات انتحاری به پایگاه‌های به شدت حفاظت‌شده در افغانستان کار همین سازمان‌هاست.

نویسنده وحدت معتقد است که عامل سوم جنگ و ادامه ناامنی در افغانستان، "بی‌مبالاتی و لاابالی‌گری سیاسی" در افغانستان است. به باور نویسنده، حکومت اراده‌ای برای مبارزه با تروریسم ندارد و تعریف مشخصی هم از دشمن ارائه نکرده است و حتی رئیس‌جمهوری "تروریست‌ها" را "برادر" خطاب می‌کند.

مقاله‌نویس وحدت افزوده است که عوامل منازعه در افغانستان هنوز به قوت خود باقی هستند، هرچند تلاش‌هایی برای فرونشاندن آتش جنگ در افغانستان آغاز شده و از جمله این روزنامه نشست پاریس را اقدام مثبتی در راستای تامین صلح در افغانستان دانسته، ولی به اعتقاد نویسنده هنوز برای رسیدن به صلح واقعی در افغانستان زمان طولانی در پیش است.

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود یازدهمین سالگرد انتقال قدرت از دولت مجاهدین به دولت موقت به رهبری حامد کرزی در اول جدی/دی سال ۱۳۸۰ را بررسی کرده و آن را "تنها برگ سبز" در تاریخ سیاسی افغانستان دانسته است. به نظر نویسنده انتقال قدرت مسالمت‌آمیز به این صورت در افغانستان سابقه نداشته است.

این روزنامه افزوده است که در گذشته جنگ‌های طولانی بین دو خاندان سدوزایی و محمدزایی رخ داد که در آن، عموزادگان افغانستان را در آتش نفرت و رقابت خود سوزاندند و با برپایی "کله‌منارها" این کشور را از کاروان تمدن بشری عقب نگه داشتند.

ماندگار نوشته است که در این رقابت‌ها، کور و کشته شدن برادر توسط برادر و حتی کشته شدن پدر به دست پسر، از راه‌های رسیدن به قدرت بود.

نویسنده اما معتقد است که انتقال قدرت از برهان‌الدین ربانی، رئیس‌جمهوری پیشین به حامد کرزی در یازده سال پیش، در واقع انتقال قدرت از یک تاجیک‌تبار به یک پشتون‌تبار بود، اما به تعبیر ماندگار، آقای کرزی که قدرت را به صورت "رایگان" به دست آورده بود، حالا درصدد "حفظ آن به هر وسیله‎ای" است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.