کرزی: فساد بر ما تحمیل شده است

به روز شده:  12:39 گرينويچ - شنبه 22 دسامبر 2012 - 02 دی 1391

کرزی: "سمتی از این فساد که در ادارات ما است، فساد کوچک است ــ رشوه است و از خود ما است. قسمت دیگر فساد که فساد بزرگ است و به صدها میلیون دلار می‌رسد، از ما نیست"

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در همایشی به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد گفته که با خروج خارجی‌ها ریشه‌های اصلی فساد خشک خواهد شد.

آقای کرزی عامل افزایش فساد در دولتش را قراردادهای میلیارد دلاری خارجی‌ها خواند که به باور او، نهادهای بین‌المللی بدون مشورت با حکومت افغانستان با شرکت‌های مختلف عقد کرده‌اند.

او گفت: "فساد در افغانستان یک حقیقت است، یک حقیقت تلخ است. قسمتی از این فساد که در ادارات ما است، فساد کوچک است ــ رشوه است و از خود ما است. قسمت دیگر فساد که فساد بزرگ است و به صدها میلیون دلار می‌رسد، از ما نیست."

رئیس جمهوری افغانستان خطاب به ماموران حکومت خود افزود: "خواهران و برادران عزیز! در آن خود را ملامت ندانید آن (فساد بزرگ) از دیگران است، بر ما تحمیل شده است و برای تضعیف نظام ما است."

سخنرانی آقای کرزی که به صورت زنده از تلویزیون دولتی پخش می‎شد، آقای کرزی گفت که فساد توسط نیروهای خارجی با "تبلیغات گسترده" علیه حکومت او براه انداخته شده است.

او افزود که اگر این کار از سر "اشتباه" باشد، افغانها آن را می‌بخشند، اما اگر به هدف تضعیف حاکمیت و استقلال حکومت افغانستان به راه انداخته شده باشد، "در آن صورت مقابله می‎کنیم، مبارزه می‌کنیم و حق داریم که این کار را بکنیم و رسوا می‌کنیم."

به باور حامد کرزی، با خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان ریشه‌های "فساد بزرگ" خشک خواهد شد و حکومتی که پس از ۲۰۱۴ در افغانستان روی کار خواهد آمد با فساد مبارزه خواهد کرد.

رئیس جمهوری افغانستان گزارش اخیر سازمان بین‌المللی شفافیت را که افغانستان را در شمار فاسدترین کشورهای جهان قرار داده، مورد شک و تردید قرار داد و آن را ناشی از اهداف سیاسی دانست.

با این حال، عزیزالله لودین رئیس اداره مبارزه با فساد اداری افغانستان گفت که به پرونده‌های فساد در نهادهای دولتی رسیدگی نمی‌شود و در یک سال گذشته هیچ یک از متهمان این پرونده‌ها در دادگاه محاکمه نشده است.

"اولا سیستم مبارزه با فساد ادار کارآمد نیست. ثانیاً وجود ادارات موازی با دستگاه مبارزه با فساد اداری، عدم اجرای یکسان قانون در مورد همه، ضعف اراده سیاسی برای پیگرد و به محاکمه کشاندن عاملان جرایم بزرگ، عدم کفایت حقوق کارمندان دولت"

عزیزالله لودین

آقای لودین پرسید که چرا حتی به پرونده‌های عادی فساد اداری هم رسیدگی نشده و نتایج آن به مردم گفته نشده است. به نظر او، پاسخ این پرسش در مسایلی نهفته است که به گفته او، از "چالش‌های اساسی" مبارزه با فساد شمرده می‌شود.

رئیس اداره مبارزه با فساد این چالش‌ها را چنین برشمرد: "اولا سیستم مبارزه با فساد ادار کارآمد نیست. ثانیاً وجود ادارات موازی با دستگاه مبارزه با فساد اداری، عدم اجرای یکسان قانون در مورد همه، ضعف اراده سیاسی برای پیگرد و به محاکمه کشاندن عاملان جرایم بزرگ، عدم کفایت حقوق کارمندان دولت."

او تاکید کرد تا زمانی که این چالش‌ها برداشته نشود و دستگاه مبارزه با فساد کارآمد نشود، فساد اداری در افغانستان همچنان ادامه خواهد داشت.

در حالی که رئیس جمهوری در این همایش تاکید کرد که بخش اصلی فساد "از ما نیست"، رئیس مبارزه با فساد اداری سخنان خود را با این شعر به پایان برد:

"آنچه ما با خود کردیم، هیچ نابینا نکرد/همچو ما خود را کسی رسوا در این دنیا نکرد".

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.