مقام‌های افغان از آمادگی مقابله با حوادث زمستانی خبر دادند

به روز شده:  13:10 گرينويچ - 23 دسامبر 2012 - 03 دی 1391
احمدشاه وحید

آقای وحید افزود که برای بازنگهداشتن جاده‌های دشوارگذار و برفگیر در فصل زمستان با شماری از شوراهای محلی و شرکت‎های پیمانکار قرارداد امضا شده است

مقام‌های حکومت افغانستان گفته‎اند که برای باز نگهداشتن جاده‌ها در فصل برفباری و سرما و مقابله با حوادث طبیعی آمادگی گرفته‌اند.

احمدشاه وحید، معاون وزارت فواید عامه روز یکشنبه، ۳ جدی/دی به خبرنگاران گفت که برنامه‌ریزی برای این منظور از شش ماه پیش آغاز شده بود.

آقای وحید افزود که برای بازنگهداشتن جاده‌های دشوارگذار و برفگیر در فصل زمستان با شماری از شوراهای محلی و شرکت‎های پیمانکار قرارداد امضا شده است.

معاون وزارت فواید عامه همچنین گفت که ۳۰۰ منطقه در سراسر افغانستان به عنوان مناطق "حادثه‌خیز" شناخته شده و تدابیری برای مقابله با حوادث در این مناطق روی دست گرفته شده است.

همچنین محمداسلم سیاس معاون اداره مبارزه با حوادث طبیعی به بی‎بی‎سی گفت که علاوه بر برنامه‌ریزی برای باز نگهداشتن جاده‎ها، آمادگی برای فرستادن مواد غذایی و غیرغذایی و دارو به مناطق دور دست هم گرفته شده است.

مقام‌ها در حالی از آمادگی برای مقابله با دشواری‌های زمستان و سرما خبر داده‌اند که بخش‌هایی از افغانستان از برف پوشیده شده است.

جاپان (ژاپن) چند واسطه برف‎روبی از این نوع به وزارت فواید عامه کمک کرده است.

در سال‌های گذشته در پی وقوع حوادث مرگبار زمستانی، مقام‌ها و نهادهای مسئول هدف انتقادهای بسیار قرار گرفته و متهم به بی‌کفایتی شده‌اند.

با این حال، آقای وحید می‌گوید که امسال هم در صورت وقوع حوادث غیرمنتظره مانند طوفان و برف‌کوچ (بهمن)، نهادهای دولتی با مشکلاتی مواجه خواهند شد.

ولایت‌های دایکندی، بامیان، غور و بدخشان از مناطق کوهستانی، سرد و برفگیری اند که حدود شش ماه زمستان دارند و بیشتر اوقات زمستان، راه‌های آن مسدود می‎مانند.

گذرگاه سالنگ در شاهراه کابل-مزار شریف هم در فصل زمستان با برف زیاد پوشیده می‌شود و در مواردی فرود آمدن بهمن باعث حوادث مرگباری می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.