روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۳ جدی

به روز شده:  06:40 گرينويچ - 23 دسامبر 2012 - 03 دی 1391

رد طرح بودجه سال ۱۳۹۲ از سوی مجلس نمایندگان و انتقاد رئیس‌‎جمهوری افغانستان از نیروهای بین‌المللی به دلیل آنچه که او نقش آنها در توسعه فساد اداری خوانده، از موضوع‌های اصلی مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

تیتر اول ۸صبح: "طرح بودجه ۱۳۹۲ رد شد". این روزنامه با اشاره به رد طرح بودجه از سوی مجلس نمایندگان، از قول غلام‌سرور عثمانی فراهی، عضو مجلس نوشته است که "حکومت توازن را در اختصاص پروژه‌ها به ولایت‌های درجه سوم در نظر نگرفته است".

به نوشته این روزنامه، نذیراحمد حنفی، دیگر عضو مجلس گفته که این طرح در ۴۵ مورد مشکل داشته است.

مجلس نمایندگان افغانستان کلیک دیروز (۲ جدی/دی) طرح بودجه سال ۱۳۹۲ را به دلیل "عدم توازن" و "بی‌توجهی به طرح‌های زیربنایی" با اکثریت آرا رد کرد.

به گزارش ۸صبح، عدم توازن در اختصاص دادن بودجه به قوه‌های مختلف هم یکی دیگر از انتقادهای نمایندگان بوده است. به عنوان مثال، شکریه بارکزی گفت که کل بودجه‌ای که برای دو قویه مقننه و قضائیه در نظر گفته شده ۶۴ میلیون دلار است، اما در قویه اجرائیه تنها بودجه دفتر ریاست‌جمهوری ۸۶ میلیون دلار است.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود با عنوان "بودجه‌ای که ملی نیست"، ترتیب‌کنندگان طرح بودجه سال ۱۳۹۲ را متهم کرده که با ولایت‌ها و مردم مناطق مختلف با "تبعیض" برخورد کرده‌اند. نویسنده تبعیض را "زخم کهنه‌ای" دانسته که به زودی قابل درمان نیست.

این روزنامه افزوده است که پیش از این تصور بر این بود که تنها حکومت‌های خودکامه استخوان‌های مردم را زیر چکمه‌های خود خورد می‌کند، اما حالا دیده می‌شود در حکومتی که کارگزاران آن با آرای مردم انتخاب می‌شوند هم "سنت‌های ناپسند" ادامه یافته و نمایندگان مردم مجبورند که به سردمداران "قبیله‌گرا" تذکر دهند که افغانستان متشکل از ۳۴ ولایت است.

سرمقاله‌نویس وحدت معتقد است که در حکومت کنونی افغانستان "تبعیض و فساد" دو شاخه همزاد است. به تعبیر نویسنده، فساد اداری تبعیض را تقویت می‌کند و تبعیض باعث ادامه فساد اداری می‌شود.

این روزنامه افزوده است که هرچند پس از طالبان ساختارهای حکومتی مدرن شده است، اما به دلیل "ذهنیت غیرمدرن" کارگزاران آن، به صورت غیرمدرن عمل می‌کند.

تیتر ماندگار: "خود را مقصر ندانید، فساد کار دیگران است". ماندگار این مطلب را در تیتر اول خود از قول حامد کرزی خطاب به مقام‌های حکومتش نوشته است.

این روزنامه افزوده است که آقای کرزی در حالی این موضوع را عنوان کرده که تحلیلگران از نبود اراده سیاسی برای مبارزه با فساد سخن می‌گویند.

حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان، روز شنبه، ۲ جدی/دی، در همایشی به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد کلیک گفت که با خروج خارجی‌ها ریشه‌های اصلی فساد خشک خواهد شد.

به نوشته ماندگار، پیش از این اداره مبارزه با فساد برخی از اعضای کابینه آقای کرزی را به دست داشتن در فساد متهم کرده، اما در واقع هیچ اقدامی علیه آنها صورت نگرفته است.

با این حال، روزنامه از قول آقای کرزی افزوده است: "هنوز هم ما زیادتر به روابط وابسته هستیم تا به ضوابط."

اطلاعات روز بیتی را که دیروز عزیزالله لودین، رئیس اداره مبارزه با فساد، در آخر سخنرانی خود در همایش مبارزه با فساد خواند، در سرخط سرمقاله خود آورده است: "آنچه ما با خود کردیم، هیچ نابینا نکرد/همچو ما خود را کسی رسوا در این دنیا نکرد."

سرمقاله‌نویس اطلاعات روز پرسیده است که "چرا حکومت افغانستان با وجود تمامی شواهد و اسناد نمی‌پذیرد که فساد اداری در ادارات دولتی گسترده و کتمان ناپذیر است؟"

به نظر نویسنده، حامد کرزی، رئیس‌جمهوری یا بی‌خبر از فساد است یا خود به نحوی درگیر نوعی "پنهان‌کاری" است.

اما روزنامه سرنوشت در سرمقاله خود نوشته است که فساد یک "پدیده خارجی و وارداتی" است.

این روزنامه افزوده است که ۸۰ درصد کمک‌های خارجی توسط خارجی‌ها در افغانستان مصرف می‌شود و تنها ۲۰ درصد دیگر توسط خود افغان‌ها. به نظر نویسنده، فساد هم به همین ترتیب است ــ ۸۰ درصد آن مربوط خارجی‌ها و ۲۰ درصد دیگر مربوط افغان‌ها.

سرمقاله‌نویس سرنوشت اما افزوده است که ریشه‌کن کردن فساد به همین سادگی هم نیست، بلکه اگر خارجی‌ها هم افغانستان را ترک کنند، چالش‌های بزرگی در برابر مبارزه با فساد وجود دارد که ریشه‌کن کردن آنها به سال‌ها وقت نیاز دارد. به نظر نویسنده، این چالش‌ها هم زاییده حضور خارجی‌ها در افغانستان هستند.

این روزنامه افزوده است: در میان افغان‌ها هم کسانی در فساد دست دارند که "توسط خارجی‌ها به قدرت رسیده‌اند".

به نوشته سرنوشت، این افراد بر مردم افغانستان تحمیل شده‌اند و حقوق "دلاری" می‌گیرند.

سرنوشت تاکید کرده که این سخن درست است که با خروج نیروهای بین‌المللی فساد در افغانستان کاهش می‌یابد.

همچنین روزنامه دولتی انیس در تیتر اول خود از قول حامد کرزی نوشته است که "با همکاری واقعی جامعه جهانی در امر مبارزه با فساد در کشور، نیروی اجرایی دولت چندین برابر می‌شود". این روزنامه افزوده است که آقای کرزی تاکید کرده اگر جامعه بین‌الملل موضوع فساد را وسیله فشار برای رسیدن به "اهداف سیاسی" قرار دهد، نتیجه‌ای ندارد.

به نوشته انیس، او افزوده است: تا زمانی که فاسدی را تقویت کنیم، و فاسد دیگری را به چنگ قانون بسپاریم، ریشه فساد خشک نمی‌شود. آقای کرزی تاکید کرده است: "من اطمینان دارم که با خروج نیروهای بین‌المللی در سال ۲۰۱۴ قراردادها، تشکیلات و ساختارهایی که آنها در افغانستان دارند، پایان می‌یابد و منبع بزرگ فساد از کشور نابود خواهد شد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.