دولت افغانستان: شرایط صلح با طالبان مشخص است

به روز شده:  16:26 گرينويچ - 23 دسامبر 2012 - 03 دی 1391

وزارت خارجه افغانستان با استقبال از نتایج نشست پاریس، گفته است که "اصول و شرایط صلح" با مخالفان مسلح دولت این کشور روشن است.

مقام های وزارت خارجه می گویند تمامی جناح‌های سیاسی که در نشست پاریس حضور داشتند به این باور اند که قضیه افغانستان راه حل نظامی ندارد و گفت و گو و مذاکره راه حل اصلی است.

جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان امروز (یکشنبه، ۲۳ دسامبر) در کابل به خبرنگاران گفت: "دولت افغانستان از تصمیم طالبان برای فرستادن یک هیات رسمی به نشست پاریس استقبال می‌کند."

اما او افزود: "در رابطه به روند صلح، اصول و شرایط بسیار روشن وجود دارد. شرایط و اصولی که ما چندین بار آن ها را تکرار کرده ایم؛ احترام کامل به قانون اساسی افغانستان، حفظ دست آوردهای ده سال گذشته، احترام به حقوق شهروندان کشور به شمول زنان و کودکان، قطع رابطه با تروریسم بین المللی و قطع خشونت علیه مردم افغانستان."

بنیاد پژوهشی استراتژیک فرانسه با همکاری دولت این کشور نشست دو روزه را در پاریس برگزار کرده بود که در آن برای نخستین بار نمایندگان رسمی طالبان شرکت داشتند. در این نشست نمایندگان دولت افغانستان و دیگر جناح‌های سیاسی این کشور نیز شرکت داشتند.

در این نشست که روز جمعه (۲۱ دسامبر) پایان یافت، طالبان به شرکت کنندگان این نشست اعلام کردند که نظام کنونی و قانون اساسی افغانستان را به رسمیت نمی شناسند.

نمایندگان طالبان همچنین گفتند که با دولت افغانستان مذاکره نخواهند کرد و افزودند که با "حکومت دست نشانده آمریکا" مصالحه نیز نخواهند کرد.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت: "قانون اساسی نه تنها به دولت افغانستان و به احزاب مخالف سیاسی دولت افغانستان مربوط است، بلکه مربوط به تمام ملت افغانستان و تمام احزاب و گروه های افغانی است.

اینکه قانون اساسی افغانستان تعدیل شود یا نشود، موضوعی است که در صورت ضرورت برای آن میکانیسم بسیار روشن و قانونی وجود دارد. هیچ قانون اساسی در جهان نیست که چندین مرتبه تعدیل نشده باشد."

گفته شده که به جز از نمایندگان گروه طالبان، دیگر شرکت کننده‌های نشست پاریس توافق کرده‌اند که تا برگزاری دور بعدی گفت‌و‌گو ها، بر سر مسایلی که اختلاف نظر داشتند، صحبت کنند.

گفت‌و‌گو های پاریس بدون اعلامیه ای پایان یافت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.