روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۴ جدی

به روز شده:  06:24 گرينويچ - دوشنبه 24 دسامبر 2012 - 04 دی 1391

پایان نشست پاریس، آتش‎سوزی در بازار لباس و کفش در مرکز کابل و جنجال‎ها بر سر بودجه ۱۳۹۲ از موضوع‎هایی است که روزنامه چاپ کابل امروز به آنها بیشتر پرداخته‎اند.

روزنامه دولتی انیس در تیتر اول خود نوشته است که شورای امنیت ملی افغانستان در نشستی با حضور حامد کرزی، رئیس‌جمهوری، موضوع ایجاد دفتری برای گروه طالبان در قطر را بررسی کرد. به نوشته انیس، این شورا ضمن "تایید" گشایش این دفتر، بر "اهمیت حیاتی" صلح در کشور تاکید صورت گرفت.

این روزنامه افزوده است که با توجه به "تجارب تلخ" گذشته که در آن "پیام‎آوران صلح" از جانب گروه طالبان، دست به حمله انتحاری زدند و برهان‎الدین ربانی، رئیس پیشین شورای عالی صلح و اسدالله خالد، رئیس اداره امنیت ملی را کشتند، شورای امنیت تاکید کرده است که اعضای دفتر قطر باید با اسناد معتبر رهبری گروه طالبان معرفی شوند.

انیس در سرمقاله خود با عنوان "نسیم صلح را احساس می‎کنیم"، نوشته است که نشست‎های اخیر در اسلام‎آباد، قطر، توکیو، آنکارا و پاریس "رایحه صلح را گوارا" کرده است. این روزنامه تاکید کرده است که جا دارد مردم افغانستان "امیدوار" باشند. به نظر نویسنده، این نشست‎ها پس از مراحل طولانی "تردید و تکفیر" یکدیگر از سوی طرف‎های درگیر برگزار شده است.

هر چند این روزنامه به دستاورد مشخص این نشست‎ها اشاره نکرده، اما تاکید کرده است که "پذیرش امر صلح حالا به اصل همگانی تبدیل شده" و دیگر نیرویی نیست که در این مورد تردید داشته باشد.

انیس افزوده است که حاضر شدن همه نیروها پشت میز صلح، بیانگر آن است که "قدرت‎های پشت پرده" در مواردی مانع حضور برخی‎ها می‎شدند، ولی حالا تن به صلح افغان‎ها داده‎اند.

اما روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته است که حالا دیگر جای تردیدی نیست که گروه طالبان به جز زبان زور، زبان دیگری بلد نیست و حاضر نیست که پشت میز مذاکره بنشیند.

به نظر نویسنده، نشست پاریس نشان داد که طالبان حاضر نیستند برای آوردن صلح در کشور تلاش کنند.

آرمان ملی افزوده است که نمایندگان طالبان در نشست پاریس "به اشاره بیگانگان" برای یک "بازی" حاضر شده بودند، حکومت آقای کرزی را "مزدور" خواندند و تاکید کردند که به آن نزدیک نمی‎شوند. نویسنده تاکید کرده است که حالا باید اذعان کرد که امید بستن به گروه طالبان، رفتن به سوی ترکستان است.

روزنامه چراغ نوشته است که دولت افغانستان در نشست پاریس "بازنده بود" و نمایندگان گروه طالبان "دست به ماشه" آمده بودند.

این روزنامه افزوده است که همه منتظر شنیدن مواضع گروه طالبان در این نشست بودند و نمایندگان این گروه هم تیر خود را به هدف زدند و از "موضع قدرت" سخن گفتند.

سرمقاله‎نویس چراغ معتقد است: این‎که طالبان می‎گویند قانون اساسی را قبول ندارند و خروج نیروهای خارجی، آزادی زندانیان خود و میانجیگری افراد مصلح و معتقد به صلح را به عنوان پیش‎شرط گفتگو اعلام می‌کنند و اصلا رسیدن به صلح تا قبل از خروج نیروها خارجی را منتفی می‌دانند، بیانگر آن است که این گروه از موضع قدرت سخن می‌گوید.

نویسنده چراغ همچنین نوشته است که طالبان با این پیشنهادهای غیرعملی ارائه کردند که اصلا معتقد به صلح نیستند و این پیشنهادها هم اصلا از خود این گروه نه، بلکه از سوی کشوری ارائه شده است که از طالبان "حمایت مالی" و این گروه را "مدیریت" می‎کند.

اما روزنامه ویسا در سرمقاله خود نوشته است که کشته شدن یک وزیر ارشد ایالتی در خیبر پشتونخواه پاکستان در یک بمبگذاری انتحاری بیانگر آن است که گروه‎های شورشی در هر دو کشور افغانستان و پاکستان مشغول مبارزه و جنگ هستند و به سادگی می‎توانند در هر دو کشور این گونه حملات را انجام دهند.

نویسنده ویسا تاکید کرده است که مقام‎های پاکستانی باید به این واقعیت باور داشته باشند که اگر به تقویت صلح در افغانستان کمک نکنند، کشور خود آنها هم دستخوش تحولاتی خواهد شد که در آینده مقابله با آن کار آسانی نخواهد بود.

نویسنده افزوده است که مسئولان هر دو کشور باید برای تامین "صلح منطقه‎ای" یک استراتژیک مشترک تدوین کنند.

۸صبح در سرمقاله خود با اشاره به کلیک آتش‎سوزی در سرای ناصری در مرکز کابل که در آن صدها مغازه لباس‎فروشی و کفش‎فروشی در آتش سوخت، نوشته است که این آتش‎سوزی نشان داد واحد آتش‎نشانی برای مقابله با این اتفاق‎ها آمادگی چندانی ندارد و به اندازه لازم مجهز هم نیست.

این روزنامه افزوده است که مبارزه با تروریسم و تامین امنیت، پلیس را از انجام بخشی از کارهایش و از جمله کارهایی مثل اجرای قانون و آتش‎نشانی باز داشته است.

۸صلح اما تاکید کرده است که آتش‎سوزی دیروز نشان داد تجهیز نیروهای آتش‎نشانی یک ضرورت جدی است و مقام‎های دولتی باید احتمال روی دادن این گونه اتفاق‎ها را همواره در نظر داشته باشند.

روزنامه اطلاعات روز اختصاص دادن ۵۸۲ میلیون دلار تحت عنوان کد "متفرقه و احتیاط" در کلیک بودجه ۱۳۹۲، که صلاحیت مصرف آن به دست رئیس‌جمهوری است را در سرمقاله خود "قابل تامل" دانسته و نوشته که این پول اندکی نیست و ذخیره کردن آن در این کد "پرسش‎های جدی" را به وجود آورده است.

به نظر اطلاعات روز، این مساله نگرانی‎هایی را در مورد مداخلات افراد قدرتمند در طراحی بودجه سال ۱۳۹۲ به وجود آورده است و بیم آن وجود دارد که از این بودجه برای مقاصد سیاسی استفاده شود.

نویسنده افزوده است که نزدیک شدن زمان مبارزات غیررسمی انتخابات آینده و همزمانی آن با افزایش بودجه نهادهای نزدیک به رئیس‌جمهوری به گمانه‎زنی‎ها دامن زده است.

ماندگار: "ماهی از سر بگندد نه ز دم". احمد عمران این مصرع از یک بیت جلال‎الدین محمد بلخی را مصداق حرف خودش در مورد فساد در دولت حامد کرزی قرار داده که تیتر یک امروز ماندگار شده است. نویسنده پرسیده است: در این که در بودجه ۱۳۹۲ بیش از ۸۰ میلیون دلار برای مصرف دفتر رئیس‌جمهوری در نظر گرفته شده، آیا "هیچ فسادی وجود ندارد؟"

نویسنده ماندگار با استناد به سخنان عزیزالله لودین، رئیس اداره مبارزه با فساد نوشته است که اگر فساد به همین گونه در افغانستان وجود داشته باشد، نظام کنونی به سوی "فروپاشی" به پیش خواهد رفت.

سوال نویسنده این است که آیا آقای کرزی در این نابسامانی‎ها به عنوان فرد اول نظام و کشور هیچ نقشی نداشته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.