'امسال ۶۹ مورد خشونت علیه خبرنگاران افغان ثبت شده'

به روز شده:  11:42 گرينويچ - سه شنبه 25 دسامبر 2012 - 05 دی 1391

آقای خلوتگر گفت که امسال یک خبرنگار سربریده شده و یک خبرنگار دیگر در انفجار کنار جاده‎ای کشته شده

سازمان دیدبان رسانه‎ها از ثبت ۶۹ مورد خشونت علیه روزنامه‎نگاران در سال ۲۰۱۲ در افغانستان خبر داده است.

این سازمان وابسته به سازمان دیگری موسوم به "نی" است که هر ساله از موارد خشونت علیه روزنامه‎نگاران افغان گزارش می‎دهد.

مجیب خلوتگر رئیس دیدبان روز سه شنبه، ۵ جدی/دی به خبرنگاران گفت که از ۶۹ موردخشونت با روزنامه‎نگاران، در دو مورد آن دو خبرنگار کشته، ۹ تن دیگر زخمی شده است.

آقای خلوتگر همچنین گفت دو روزنگاری که کشته شدند، کلیک صادم بهادرزوی مدیر رادیوی محلی «میلمه» در ولایت جنوب شرقی پکتیکا و کلیک عبدالهادی همدرد خبرنگار رادیو تلویزیون ملی در ولایت هلمند بودند.

به گفته او، بهادرزوی در ماه اول امسال سربریده شد و همدرد هم چهار ماه پیش در یک انفجار کنار جاده‎ای کشته شد.

آقای خلوتگر افزود که در سه مورد دیگر خبرنگاران بازداشت موقت، در ۱۹ مورد دیگر ضرب و شتم و در ۲۵ مورد هم تهدید شده‎اند. به گفته آقای خلوتگر، خبرنگاران در ۱۱ مورد هم توهین شده‎اند.

رئیس دیدبان رسانه‎ها گفت: "از مجموع ۶۹ موردی که در سال جاری میلادی ثبت شده، ۴۵ مورد مربوط به افراد دولتی است و چهار مورد مربوط به طالبان است و یک مورد مربوط نیروهای بین‎المللی مستقر در افغانستان است."

سازمان "نی" هر ساله از ثبت خشونت علیه روزنامه‎نگاران گزارش می‎دهد

آقای خلوتگر گفت: "۱۹ مورد هم مربوط به افراد ناشناس است ــ افراد ناشناسی که بیشتر شیوه جرم‌شان به کارهای طالبان شباهت دارد."

بر اساس این گزارش، مشکلات امنیتی، مشکلات مالی، عدم دسترسی به اطلاعات و فشارهای درون سازمانی، از دیگر چالش‎هایی است که خبرنگاران ظرف یک سال با آنها رو به رو بوده‌اند.

در این گزارش همچنین آمده که میزان خشونت علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۲، ۱۴ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

دیدبان رسانه‌ها از دولت و سازمان‎های بین‌ المللی مدافع حقوق خبرنگاران خواسته که در زمینه تامین امنیت و مصونیت شغلی خبرنگاران تلاش کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.