مقام‌های افغان: قاتل مشاور آمریکایی، ایرانی است

به روز شده:  13:03 گرينويچ - سه شنبه 25 دسامبر 2012 - 05 دی 1391

آقای صدیقی می گوید که در سوابق ضارب مسئله مشکوکی نیست که دلیل عمل او را روشن کند

سخنگوی وزارت داخله (کشور) افغانستان گفته است زنی که دیروز دوشنبه 4 جدی/دی مشاور آمریکایی را در مقر فرماندهی پلیس کابل کلیک کشت، شهروند ایران است.

صدیق صدیقی امروز به خبرنگاران گفت که قاتل این مشاور، نرگس نام دارد و گذرنامه او نشان می‎دهد که او "شهروند کشور ایران است".

آقای صدیقی افزود که نرگس چند سال پیش با یک افغان ازدواج کرد و در سال ۱۳۸۷ به ضمانت شوهرش به پلیس کابل پیوست.

سخنگوی وزارت داخله افزود که نرگس کارش را در پلیس کابل در یک حوزه امنیتی در شهر کابل آغاز کرد و بعد به بخش "حمایت از تساوی جنسیت و کودکان" در مرکز فرماندهی پلیس کابل منتقل شد.

صدیق صدیقی گفت: "در سوابق این خانم مسایل مشکوکی نیست که عمل این خانم را توجیه کند. تحقیقات نشان می‎دهد که وضعیت روانی این خانم کاملا مشکل دارد."

آقای صدیقی همچنین افزود که شواهد موثقی وجود ندارد و تحولات ۲۴ ساعت گذشته هم نشان نمی‎دهد که این مأمور پلیس با گروه‌های شورشی ارتباط داشته باشد.

او تاکید کرد که شلیک گلوله توسط این خانم به مشاور آمریکایی یک اقدام "فردی" بوده و نرگس خودش تصمیم گرفته که اقدام به شلیک به سوی این همکار خارجی خود کند.

با این حال، وقتی از آقای صدیقی به صورت مشخص پرسیده شد که آیا این احتمال وجود دارد که نرگس با گروه‌های تروریستی و سازمانهای اطلاعاتی منطقه و از جمله ایران ارتباط داشته باشد، پاسخ داد: "احتمالات زیاد است و هر چیزی ممکن است احتمال داشته باشد."

به گفته آقای صدیقی، این زن سلاحش را به صورت مخفیانه به داخل مقر فرماندهی پلیس برده و قصد داشته که وارد دفتر والی و یا فرمانده پلیس کابل شود، اما زمانی که به این کار موفق نشد، مشاور آمریکایی را در محوطه مقر فرماندهی پلیس هدف تیراندازی قرار داد.

با این حال، آقای صدیقی تاکید کرد که بازجویی از این مأمور زن هنوز ادامه دارد و ممکن است در جریان بازجویی از او مسایل تازه‎ای کشف شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.