وزیر امور خارجه افغانستان: در ترکمنستان گفت‌وگو نمی‌کنیم

به روز شده:  17:41 گرينويچ - سه شنبه 25 دسامبر 2012 - 05 دی 1391

دولت افغانستان گفته است که دیگر نیاز نیست گفت‌و‌گو های مشورتی صلح در بیرون از این کشور برگزار گردد.

مجلس سنای افغانستان روز سه شنبه ۴ جدی/دی وزیر خارجه افغانستان را فراخوانده بود تا در مورد سیاست خارجی افغانستان توضیح بدهد.

زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان، در برابر نمایندگان مجلس سنا گفت که برای مذاکرات "بین الافغانی" رفتن به کشور دیگری ضروری نیست، اما برای مذاکره با طالبان "واقعی" دولت استثنا قائل شده است.

هفته گذشته، دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان اعلام کرد که این سازمان در تلاش است نشست مشورتی دیگری را در ماه آینده در ترکمنستان برگزار کند که در آن از نمایندگان طالبان، دولت افغانستان و گروه های مطرح سیاسی دعوت خواهد شد.

زلمی رسول گفته است که برای صحبت با طالبان یک آدرس مشخصی نیاز است که بر اساس تفاهم نامه‌ای که میان کابل و دوحه بسته شده، این آدرس مشخص خواهد شد.

وزیر امور خارجه افغانستان همچنین گفته است که بعد از این باید مشخص شود که نمایندگان طالبان که در نشست ها شرکت خواهند کرد، چقدر از آنچه خود آنها "تحریک طالبان" می‌خوانند، نمایندگی خواهند کرد.

این در حالیست که هفته گذشته در نشست گروه‌های سیاسی مطرح افغانستان در فرانسه، نمایندگان گروه طالبان صریحا اعلام کردند که دولت و قانون اساسی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسند و با دولت حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان مذاکره نخواهند کرد.

گروه طالبان، دولت افغانستان را دولت دست نشانده آمریکا و افغانستان را کشور اشغال شده می‌خواند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.