روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۶ جدی

به روز شده:  08:42 گرينويچ - چهارشنبه 26 دسامبر 2012 - 06 دی 1391

موضوع تابعیت ایرانی زنی که مشاور آمریکایی را در مقر فرماندهی پلیس کابل ترور کرد، از موضوع‌های اصلی مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

دیروز (سه‌شنبه، ۵ جدی/دی) صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله/کشور به خبرنگاران کلیک گفت که نرگس افسر پلیس کابل که این مشاور را روز دوشنبه با شلیک گلوله کلیک کشت ایرانی است. او گفت که نرگس در ۱۳۸۷ با یک افغان ازدواج کرده، شناسنامه افغانی گرفته و با ضمانت او به پلیس پیوسته، ولی گذرنامه ایرانی او نشان می‌دهد و ایرانی است.

۸صبح در مطلب اصلی خود با عنوان " کلیک نتیجه دیرهنگام: قتل یک مشاور"، نوشته این‌که یک شهروند ایرانی بر اساس شناسنامه شوهر افغانش در افغانستان شناسنامه می‌گیرد و بعد به پلیس می‌پیوندد، "واقعاً تکان‌دهنده" است. به نظر نویسنده، این امر ناشی از ضعف در روند استخدام نیروهای پلیس است.

نویسنده ۸صبح پرسیده که چرا نرگس در چهار سالی که در پلیس کابل کار می‌کرده، شناسایی نشده و چرا سازمان‌های اطلاعاتی نتوانسته که نقص اسناد او و تابعیت ایرانیش پی ببرند. روزنامه افزوده که حالا باید مشخص شود که چه کسانی مسئول این ناکامی هستند و چه کسانی مسئول ضعف در روند استخدام نیروهای پلیس هستند.

به نظر سرمقاله‌نویس ۸صبح، با آشکار شدن هویت اصلی نرگس، گمانه‌زنی‌ها در مورد حضور عوامل نفوذی طالبان و سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای همسایه در نهادهای امنیتی تقویت می‌شود. نویسنده تاکید کرده که مردم حق دارند از این بابت نگران باشند.

۸صبح در ادامه تاکید کرده که مسئولان باید به گونه‌ای عمل کنند که اعتماد مردم به نیروهای امنیتی جلب شود. روزنامه افزوده که مردم منتظر انجام اصلاحات بنیادی در نهادهای امنیتی هستند. نویسنده همچنین نوشته که باید مشکل حملات خودی و ضعف در روند استخدام نیروهای امنیتی هر چه زودتر حل شود.

حلیمه حسینی در کلیک مقاله‌ای در ماندگار این پرسش را مطرح کرده که آیا با ترور مشاور آمریکایی در مقر فرماندهی پلیس کابل توسط یک زن، فصل جدیدی از تروریسم آغاز می‌شود که بازیگران زن هم در آن حضور دارند. نویسنده با تاکید بر این که هنوز ارتباط این زن با طالبان مشخص نشده، اما هر احتمالی را باید در نظر گرفت.

نویسنده ماندگار معتقد است که پیش از این مقام‌ها همواره بر پیوستن زنان به نیروهای پلیس تاکید کرده و حضور زنان در نهادهای پلیس هم "تشریفاتی و نمادین" بوده است، ولی قتل مشاور آمریکایی توسط یک افسر زن قدرت زنان در معادلات مرتبط با طالبان را به خوبی نشان داد.

در ادامه مقاله ماندگار آمده همان طوری که مردان می‌توانند بکشند و کشته شوند، صلح یا جنگ را انتخاب کنند، اقدام نرگس نشان داد که زنان هم می‌توانند چنین کارها را انجام دهند. حلیمه حسینی با این تحلیل، از دولت و جامعه بین‌المللی خواسته که به دعوت از زنان در عرصه صلح اقدامات جدی‌تری را روی دست گیرند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با عنوان "گروه‌هایی که نظام افغانستان را نپذیرند، مردم نیز آنها را نمی‌پذیرند"، با اشاره به رد مصالحه با دولت از سوی گروه طالبان، نوشته که "گروه طالبان اصلا گروه منسجم و واحدی نیست". به نظر نویسنده، از سوی "استخبارات منطقه هدایت" می‌شود و برای تحقق "اهداف بیگانگان اجیر شده است".

نمایندگان این گروه اخیرا در نشست پاریس کلیک گفتند که با دولت افغانستان مذاکره نخواهند کرد. طالبان دولت افغانستان را دولت "دست‎نشانده" آمریکا می‌دانند و نمایندگان این گروه در نشست فرانسه گفته‎اند که با حکومت دست‎نشانده آمریکا مصالحه نخواهند کرد.

انیس افزوده که مردم گذشته تاریک گروه را هیچ فردی در افغانستان فراموش نمی‌کند و اعضای این گروه به تعبیر نویسنده، کسانی نیستند که در باره مسایلی مانند آینده نظام، تغییر قانون اساسی و تشکیل دولت موقت استقلال رای داشته باشند، بلکه آنچه را که سازمان‌های اطلاعاتی بیگانه گفتند، می‌گویند.

به نظر انیس، در نشست‌هایی مثل نشست پاریس باید با "روحیه افغانی" و در داخل کشور برگزار شود. روزنامه افزوده که در این صورت زمینه صلح واقعی فراهم خواهد شد و دست‌های بیگانگان هم کوتاه خواهد شد. نویسنده هشدار داده که اگر این طور نشود، "آسیاب دشمن از خون ملت مظلوم" افغانستان همچنان در گردش خواهد بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.