دادخواست غرامت از سوی بستگان قربانیان حمله هوایی قندوز

به روز شده:  17:13 گرينويچ - جمعه 28 دسامبر 2012 - 08 دی 1391

در سپتامبر سال ۲۰۰۹ هنگامی که فرماندهان آلمانی در افغانستان دستور حمله هوایی نیروهای ناتو به دو کامیون ربوده شده حامل سوخت را دادند، ده ها غیر نظامی افغان کشته شدند.

بستگان قربانیان یک حمله هوایی در شمال افغانستان، دادخواست غرامت چندین میلیون دلاری به دادگاهی در آلمان ارائه داده اند.

این حمله هوایی که به درخواست نیروهای آلمانی مستقر در قندوز در سپتامبر ۲۰۰۹ انجام شد، جان بیش از ۹۰ نفر را گرفت.

کریم پوپل، وکیل بستگان قربانیان این حادثه، گفته است که موکلانش در این دادخواست خواستار ۴ میلیون و چهارصد هزار دلار غرامت از دولت آلمان شده اند.

آقای پوپل با انتشار بیانیه ای گفته: "به دلیل این عمل وحشیانه جنگی، یتیم‌ها و بیوه‌های زیادی، نان‌آوران خود را از دست دادند. تقریباً همه نجات‌یافتگان این حادثه وضعیت روانی بدی دارند و هیچ نوع درمان روانی هم دریافت نکرده اند."

آقای پوپل گفته که او از ۴۲۶ نفر از ۷۹ خانواده وابسته به قربانیان نمایندگی می‌کند.

نیروهای آلمانی مستقر در قندوز، در واکنش به افزایش حملات شورشیان، در یک مورد در سال ۲۰۰۹ از جنگنده‌های هوایی ناتو درخواست کمک کردند.

به گفته دولت آلمان در پی این حمله هوایی، ۹۱ نفر کشته و ۱۴۲ تن دیگر زخمی شدند.

یک دادگاه منطقه‌ای در شهر بن آلمان به خبرگزاری فرانسه گفته است که ۱۰ مورد دادخواهی مربوط به درخواست غرامت از دولت آلمان، به این دادگاه رسیده، اما جزییات بیشتری در این مورد ارائه نکرد.

کریم پوپل سال گذشته نیز به نمایندگی از بستگان قربانیان این حادثه در همین دادگاه خواستار ۳۳ هزار دلار غرامت برای هر قربانی شده بود و بستگان قربانیان، هنوز منتظر رای دادگاه هستند.

وزارت دفاع آلمان در سال ۲۰۱۰ پذیرفت که برای هر خانواده قربانی ۵ هزار دلار بپردازد و به گفته سخنگوی این وزارت، تاکنون ۹۰ خانواده این پول را دریافت کرده اند.

آلمان پس از آمریکا و بریتانیا دارای بیشترین تعداد سرباز در افغانستان است و تعداد سربازانش در این کشور به بیش از چهار هزار نفر می رسد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.