'پاکستان مرز تورخم را بست'

به روز شده:  11:45 گرينويچ - جمعه 28 دسامبر 2012 - 08 دی 1391

بندر تورخم یکی از اصلی ترین بنادر واردات کالا به افغانستان است

گزارش‌ها از شرق افغانستان حاکی است که امروز جمعه (۲۸ دسامبر) بندر (گذرگاه) مرزی تورخم میان افغانستان و پاکستان مسدود شده است.

ببرک میاخیل، گزارشگر بی بی سی که اکنون در تورخم است، می‌گوید در چند ساعت گذشته پلیس مرزی پاکستان بندر تورخم را به روی عبور و مرور مردم و وسایط نقلیه بسته است.

او می‌گوید هزارها نفر در دو سوی مرز گیر مانده‌اند و صدها کامیون حامل کالاهای تجاری نیز متوقف شده اند.

هنوز علت اصلی این تصمیم پلیس مرزی پاکستان مشخص نیست اما مقامات افغان به او گفته‌اند که پاکستانی‌ها مدعی اند که با شهروندان این کشور در کابل "برخورد بد" صورت گرفته است.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان در صحبت با بی بی سی گفت که این وزارت در حال بررسی این موضوع است و هنوز جزییاتی در این زمینه در دست نیست.

سفیر افغانستان در اسلام‌آباد نیز در مورد علت این تصمیم پاکستان ابراز بی اطلاعی کرده و گفته که فورا در این مورد با مقامات پاکستان گفت‌وگو خواهد کرد.

گزارشگر بی بی سی می‌گوید در چند ساعت گذشته در منطقه تورخم باران سنگین باریده است و گزارشهای تائید ناشده وجود دارد که سه کودک در اثر سردی هوا جان داده اند.

بندر مرزی تورخم یکی از مهمترین بنادر عبور و مرور مردم و واردات کالاهای تجاری از پاکستان به افغانستان است.

مواد غذایی، سوخت و لباس از میان کالاهای است که از این طریق وارد افغانستان می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.