روزنامه های کابل: شنبه، ۹ جدی

به روز شده:  07:31 گرينويچ - شنبه 29 دسامبر 2012 - 09 دی 1391

روزنامه های چاپ کابل در آغاز هفته عمدتاً به بررسی مسایل مربوط به گفتگو و مصالحه با گروه طالبان پرداخته اند.

محمد ناطقی در مقاله‌ای به عنوان "تیرِ به هوا" در روزنامه وحدت نوشته که حکومت افغانستان با رد گفتگوهای پیشنهادی سازمان ملل با حضور طرف‌های افغانی قضیه افغانستان، خود را "با چندین جبهه درگیر کرده است". به نظر نویسنده، چنین سیاستی به نفع حکومت افغانستان نیست.

در مقاله آمده: "حکومت حضور احزاب را در مذاکرات صلح قبول ندارد، با جامعه مدنی هم درگیر می‌شود، با طالبان درگیر شده و در حد نفی و اثبات همدیگر حرف می‌زنند. حکومت افغانستان با رد گفتگوهای پیشنهادی سازمان ملل در عشق‌آباد، در واقع خود را با چندین جبهه درگیر کرده است."

نویسنده وحدت افزوده که زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان به مجلس سنا گفته که دور چهارم و پنجم نشست پاریس هم برگزار نخواهد شد، در حالی که یک هفته پیشتر حامد کرزی رئیس جمهوری از نشست پاریس استقبال کرد. به نظر نویسنده، مقام‌های حکومت در مورد نشست پاریس موضعگیری ناهمگون داشته‌اند.

ناطقی در مقاله خود در روزنامه وحدت افزوده که اگر مجموع اظهارات مقام‌های دولت را سر هم جمع کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که حکومت "طالبان را نمی‏شناسد". به نوشته مقاله، مخالفان حکومت به همین دلیل می‌گویند "عیب کار در این است که حکومت طالب‌شناس نیست" و حرف‌هایی که مقام‌ها در مورد طالبان می‌زنند، به "شلیک هوایی" می‌ماند.

اما روزنامه ماندگار در سرمقاله خود نوشته که نمایندگان گروه طالبان در نشست پاریس با اعلام موضع رسمی این گروه گفتند که حکومت و قانون اساسی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسند و با حکومت مذاکره نمی‌کنند. به نوشته روزنامه، گفته شده که طالبان مایلند با اپوزیسیون حکومت گفتگو کنند. به نظر ماندگار، همین موضوع واکنش حکومت را برانگیخته است.

ماندگار معتقد است که گفتگو میان طالبان و جناح‌های اپوزیسیون هم به نتیجه نمی‌رسد، به دلیل این که این جناح‌ها در گذشته علیه طالبان مقاومت کرده و حالا می‌گویند که طالبان اعضای برجسته آنها را به اشاره پاکستان ترور می‌کنند و از سوی دیگر به تعبیر نویسنده، اگر دست اپوزیسیون هم برسد، برای از میان برداشتن سران طالبان دریغ نمی‌کنند.

نویسنده ماندگار با مقدمه نوشته که گفتگو با طالبان چه در پاریس، چه در قطر و ترکیه و ترکمنستان یا هر جایی دیگر "بیهوده" است. با این حال روزنامه معتقد است که همه تلاش‌ها برای انجام گفتگو بیشتر برای "سیاسی کردن چهره طالبان" و "بزرگنمایی" این گروه صورت می‌گیرد تا جای پایی برای این گروه در نظام سیاسی پس از ۲۰۱۴ باز کنند.

خدمتگار در مطلب اصلی خود نوشته که اخیرا تصاویر ویدئویی در وبسایت یوتیوب و فیسبوک منتشر شده که نشان می‌دهد نفرات گروه طالبان سربازان ارتش و پلیس افغانستان را به گونه توهین‌آمیزی به قتل می‌رسانند و به اجساد آنها توهین می‌کنند. به نظر روزنامه، بیشتر این تصاویر تکان‌دهنده است.

روزنامه افزوده که بر اساس قوانین بین‌المللی سربازانی که از سوی گروه طالبان دستگیر می‌شوند، "اسیر جنگی" شمرده می‌شوند و کشتن آنها به گونه‌ای که در این ویدئوها نشان داده شده، "جنایت جنگی" دانسته می‌شود. به نظر خدمتگار، سربازی که برای سپری کردن مرخصی خود می‌رود و در راه خانه دستگیر و بعد کشته می‌شود، قتل او یک اقدام "تروریستی" است.

خدمتگار در ادامه سرمقاله خود نوشته که این گونه اقدام‌ها نه تنها مغایر اصول قوانین بین‌المللی و حقوق بشری است، بلکه حس انتقامجویی را در میان نیروهای دولتی تقویت می‌کند و نتیجه آن افزایش کشتار در کشور است.

۸صبح در سرمقاله خود نوشته که پاکستان از گذرگاه تورخم در مرز خود با شرق افغانستان به عنوان "ابزار" استفاده می‌کند و هدف این کشور این که به مردم و بازرگانان افغان آسیب برساند. به نظر نویسنده، پاکستان گذرگاه‌ها و بندرگاه‌های خود را به روی بازرگانان افغان گاهی در اوج گرما و گاهی در اوج سرما می‌بندد.

روزنامه افزوده مسدود شدن بندرگاه‌ها و گذرگاه‌های پاکستان به روی بازرگانان افغان علاوه بر این که بر این بازرگان‌ها خسارت مالی وارد می‌کند، بر قیمت کالاهای وارداتی در بازارهای افغانستان هم اثر می‌گذارد. ۸صبح معتقد است که این امر بخش بزرگی از مردم افغانستان را که توان خریدشان در سطح پایین است، تحت فشار قرار می‌دهد.

سرمقاله‌نویس ۸صبح با این تحلیل نتیجه‌گیری کرده که این موضوع نشان می‌دهد که پاکستان علاقه‌ای به بهبود روابط با افغانستان ندارد. نویسنده تاکید کرده که حالا همه باید به این نتیجه رسیده باشند که حرف‌های پاکستانی مبنی بر برادری و حسن همجواری با افغانستان "جدی نیست".

به نوشته ۸صبح، پلیس مرزی افغانستان گزارش داده که دیروز (جمعه، ۸ جدی/دی) در پی بسته شدن گذرگاه تورخم سه کودک بیمار افغان جان داده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.