'در پی بسته شدن گذرگاه تورخم و سردی هوا ۸ تن جان باختند'

به روز شده:  10:15 گرينويچ - شنبه 29 دسامبر 2012 - 09 دی 1391

با بسته شدن گذرگاه تورخم هزاران مسافر و صدها کامیون متوقف مانده‎اند

سخنگوی پلیس مرزی در شرق افغانستان تایید کرده که در پی مسدود شدن گذرگاه تورخم و سردی هوا، هشت تن در دو سوی مرز جان باخته‎اند.

این گذرگاه دیروز (جمعه، ۸ جدی/دی) از سوی پلیس مرزی پاکستان مسدود شد.

ادریس مومند سخنگوی پلیس مرزی در شرق افغانستان به بی‌بی‎سی گفت که در پی مسدود شدن گذرگاه تورخم "هزارها" مسافر در دو سوی مرز گیر افتاده‌اند.

به گفته او، سه کودک دیروز در طرف افغانی این گذرگاه به دلیل سردی هوا و کمبود جای مناسب جان دادند و اداره امنیت ملی امروز گزارش داده که پنج تن دیگر در آن سوی مرز درگذشته‎اند که چهار تن آنها هم کودک بوده‌اند.

دیروز در این منطقه باران باریده است.

از این گذرگاه برای عبور مسافران و کالاهای تجاری استفاده می‎شود و تعداد رستوران و مسافرخانه در حدی نیست که پاسخگوی نیازمندی مسافران گیرمانده در دو سوی مرز باشد.

سخنگوی پلیس مرزی افغانستان گفت که تلاشها برای بازگشایی گذرگاه تورخم آغاز شده، اما تا ظهر روز شنبه این گذرگاه باز نشده است.

ببرک میاخیل، گزارشگر بی‎بی‎سی که به گذرگاه تورخم رفته، می‌گوید صدها کامیون حامل کالاهای وارداتی هم در آن سوی مرز متوقف شده است.

هنوز علت اصلی این تصمیم پلیس مرزی پاکستان مشخص نیست اما مقامات افغان به خبرنگار ما گفته‌اند که پاکستانی‌ها مدعی‎اند که با شهروندان این کشور در کابل "برخورد بد" صورت گرفته است.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این وزارت در حال بررسی این موضوع است و هنوز جزئیاتی در این زمینه در دست نیست.

سفیر افغانستان در اسلام‌آباد نیز در مورد علت این تصمیم پاکستان ابراز بی اطلاعی کرده و گفته که فورا در این مورد با مقامات پاکستان گفت‌وگو خواهد کرد.

گذرگاه مرزی تورخم یکی از مهمترین بندرگاهها برای عبور و مرور مردم و واردات کالاهای تجاری از پاکستان به افغانستان است.

مواد غذایی، سوخت و لباس از میان کالاهایی است که از این طریق وارد افغانستان می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.