زلزله پنج و هشت دهم ریشتر بخش هایی از افغانستان را لرزاند

به روز شده:  19:04 گرينويچ - شنبه 29 دسامبر 2012 - 09 دی 1391

منطقه هندوکوش بارها دچار زلزله شده چرا که در نزدیکی کمربند زلزله خیز آلپ-هیمالیا قرار دارد.

گزارشها از افغانستان حاکی است که زلزله ای به بزرگی پنج و هشت دهم در مقیاس ریشتر بخش هایی از این کشور را لرزانده است.

این زلزله در شهر کابل نیز حس شده است. رامین انوری خبرنگار در کابل به بی بی سی گفت: زلزله شدید بود و حدود ۲۵ ثانیه دوام کرد، رامین انوری همچنین گفت که تکان های ناشی از این زلزله در بخش هایی از پاکستان نیز حس شده و یکی از بستگان او در تماس تلفنی گفته اند آنها تکان های زلزله را در خانه های خود در اسلام آباد احساس کرده اند.

شریف امان، دیگر شهروند مقیم کابل نیز گفت زلزله منطقه خیرخانه در شمال شهر کابل را نیز به شدت تکان داده است.

سایت سازمان زمین شناسی آمریکا گزارش داده که این زلزله به بزرگی هشت دهم در مقیاس ریشتر و مرکز آن در ولایت شرقی بدخشان بوده است.

براساس یافته های این سازمان، این زلزله در ساعت ۱۰:۲۰ شب به وقت محلی رخ داده و مرکز آن در ۴۲ کیلومتری منطقه کران و منجان در ولایت شمال شرقی بدخشان، بوده است.

هنوز هیچ گزارشی از تلفات و خسارات احتمالی ناشی از این زلزله مخابره نشده است.

نعمت الله کریاب خبرنگار بی بی سی در ولایت شرقی کنر می گوید تکان های ناشی از زلزله در این ولایت نیز حس شده اما چندان شدید نبوده است.

آقای کریاب می گوید به دلیل نبود خطوط تلفنی در مناطق روستایی نورستان و بدخشان، دریافت اطلاعات دقیق از تلفات و خسارات ناشی از این زلزله دشوار است. اما به گفته او در روزهای اخیر مناطق شرقی افغانستان شاهد باران شدیدی بوده و این موضوع می تواند تلفات احتمالی را افزایش دهد.

شمال افغانستان به ویژه منطقه هندوکوش بارها دچار زلزله شده چرا که در نزدیکی کمربند زلزله خیز آلپ-هیمالیا قرار دارد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.