پاکستان گذرگاه تورخم را باز کرد

به روز شده:  18:31 گرينويچ - شنبه 29 دسامبر 2012 - 09 دی 1391

دولت پاکستان عصر روز شنبه نهم جدی/دی گذرگاه تورخم را به روی ترافیک باز کرد.

جانان موسی‌زی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در گفت‌و‌گو با بشیر پیمان خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفت که این مرز پس از مذاکرات دو جانبه مقام‌های دو کشور باز شده است.

آقای موسی‌زی افزود که مقام‌های دو کشور در این مورد نیز صحبت کرده اند که چگونه می شود از تکرار بسته شدن این گذرگاه، خود داری کنند.

این گذرگاه روز جمعه هشتم جدی، از سوی پاکستان بسته شده بود.

مقام های محلی اعلام کردند در مدتی که این گذرگاه بسته بود، دست کم هشت تن در اثر سرما جان خود را از دست دادند که هفت تن از آنها کودک بودند.

تورخم پر رفت و آمد ترین گذرگاهی است که افغانستان و پاکستان را بهم وصل می کند.

این گذرگاه همچنین افغانستان را به بندر تجاری کراچی و آبهای گرم وصل می کند. بخش اعظم کالاهای وارداتی تاجران افغان و خارجی از طریق این گذرگاه به افغانستان وارد می شود.

مواد غذایی و سوخت از مهم ترین کالاهایی است که از این بندر وارد افغانستان می شود. و از این رو در آغاز زمستان، بسته شدن گذرگاه تورخم، سبب بروز نگرانی های جدی در افغانستان شده بود.

روزانه صدها افغان و پاکستانی از این مرز عبور می کنند.

افغانها عمدتا برای مداوا به پاکستان می روند.

گذرگاه تورخم به دنبال آن بسته شد که به گفته مقام های امنیتی پاکستان، پلیس افغانستان شماری از شهروندان پاکستانی را در کابل، اذیت کرد.

مقام های افغان بلا فاصله خواستار بازگشایی گذرگاه تورخم شدند و گفتند که در مورد این ادعای پاکستان مبنی بر اذیت شدن شهروندان آن درکابل، تحقیق می کنند.

پاکستان و افغانستان در یک دهه گذشته، روابط پرتنشی را تجربه کرده اند.

این گذرگاه در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ دست کم دو بار به روی تدارکات ناتو نیز بسته شد و ناتو مجبور شد مدتی سوخت مورد نیاز نیروهایش در جنوب افغانستان را از طریق آسیای میانه تامین کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.