یک زن در دایکندی خودکشی کرد

به روز شده:  11:58 گرينويچ - 30 دسامبر 2012 - 10 دی 1391

رئیس دفتر حقوق بشر دایکندی افزایش موارد اقدام به خودکشی زنان در دایکندی را "نگران‎کننده" توصیف کرد

مسئولان دفتر کمیسیون حقوق بشر افغانستان در ولایت مرکزی دایکندی گفته اند که یک زن به دلیل خشونت خانوادگی خودکشی کرده است.

محمدجواد دادگر رئیس دفتر حقوق بشر دایکندی روز یکشنبه، ۱۰ جدی/دی، به بی‎بی‎سی فارسی گفت که این زن سی ساله پس از اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شد و در آنجا جان داد.

احمدفرهاد وزیری سرپرست بیمارستان دایکندی به بی‎بی‎سی گفت که این خانم چند روز پیش، پس از آن‎که مواد زهرآلود خورد، به بیمارستان منتقل شد.

به گفته آقای وزیری، این زن هنوز به صورت کامل درمان نشده بود که شوهرش او را به خانه برد و دو روز قبل بار دیگر او را به بیمارستان آورد، اما او در آستانه مرگ قرار داشت و دیروز جان باخت.

محمدجواد دادگر گفت که امسال موارد خشونت علیه زنان در دایکندی افزایش یافته و از آغاز امسال ۳۱ زن بر اثر خشونتهای خانوادگی اقدام به خودکشی کرده اند که در شش مورد منجر به مرگ آنها شده است.

مسئولان بیمارستان دایکندی و نیز مسئولان دفتر حقوق بشر دایکندی تائید کردند که در بدن خانمی که دیروز خودکشی کرد نیز آثار ضرب و شتم دیده می شد.

محمدجواد دادگر افزود: "یک ماه پیش هم یک خانم ۶۰ ساله در مرکز ولایت دایکندی بر اثر خشونت خانوادگی خود کشی کرد. در بخش‎های زیادی از بدن او هم آثار ضرب و شتم پیدا بود."

در یازده سال اخیر تلاش‎های گسترده‎ای صورت گرفته تا خشونت با زنان کاهش یابد

رئیس دفتر حقوق بشر دایکندی افزایش موارد اقدام به خودکشی زنان در دایکندی را "نگران‎کننده" توصیف کرد و افزود که از آغاز امسال به طور کلی بیش از صد مورد خشونت با زنان در این ولایت ثبت شده است.

خشونت علیه زنان در افغانستان و از جمله دایکندی، پدیده تازه ای نیست اما پیش از این چنین مواردی ثبت نمی شد. خانواده ها از رسانه ای شدن و یا هم گزارش دادن چنین مواردی به نهاد های مربوط خود داری می کردند.

مسئولان نهادهای حقوق بشری در دایکندی افزایش موارد ثبت شده خشونت با زنان را نشانه‎ای از موثریت کار خود می‎دانند و می‎گویند که مردم حالا به این نهادها اعتماد دارند و موارد خشونت را به این نهادها گزارش می‎دهند.

خشونت با زنان در افغانستان یک مشکل سراسری است و در یازده سال اخیر تلاش‎های گسترده‎ای صورت گرفته تا خشونت با زنان کاهش یابد.

اما افغانستان هنوز در فهرست کشورهایی قرار دارد که زنان در آنها از انواع خشونت و تبعیض رنج می برند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.