روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۰ جدی

به روز شده:  10:04 گرينويچ - 30 دسامبر 2012 - 10 دی 1391

غصب زمین‌های دولتی توسط ماموران دولت و افراد قدرتمند و بسته‌شدن گذرگاه تورخم از سوی پلیس مرزی پاکستان، از موضوع‌های اصلی مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

۸صبح در سرمقاله خود با عنوان "آیا غصب زمین هم تحمیلی است و از ما نیست؟"، آمار ارائه شده در گزارش کمیسیون نظارت بر کارکرد حکومت در مورد غصب زمین‌های دولتی را "تکان‌دهنده" دانسته و پرسیده که آیا دستبرد زدن به ملکیت عامه مصداق فساد نیست و آیا گستردگی این فساد برابر با بزرگی فساد خارجی‌ها نیست.

اشاره روزنامه به سخنان اخیر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان است که گفته بخش اعظم فساد در افغانستان "از ما نیست" و خارجی‌ها در آن نقش دارند و به همین دلیل ماموران دولت خود را در آن مقصر نمی‌دانند. ۸ صبح پرسیده که اگر غصب زمین فساد سازمان یافته نیست، پس چیست.

به تعبیر سرمقاله‌نویس ۸صبح، "یک اقلیت قدرتمند فاسد" که هیچ‌کسی نمی‌تواند مانع آن شود، ملکیت‌های عامه را غصب می‌کند، دارایی‌های مردم را تاراج می‌کند و فساد سازمان‌یافته را در کشور شکل می‌دهد. نویسنده تاکید کرده که مسئولیت قانونی و تاریخی رئیس جمهوری ایجاب می‌کند که بجای "توجیه" فساد، علیه آن اقدام کند.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود با اشاره به اظهارات اخیر معاون کمیسیون پارلمانی "نظارت بر کارکرد حکومت"، نوشته که تنها افشای نام‌های زمین‌خواران کافی نیست، بلکه باید تحقیقات بیشتری در این مورد صورت گیرد. نویسنده همچنین تاکید کرده که مردم خواستار جلوگیری از خودکامگی‌ها، زورگویی‌ها و قانون‌شکنی‌ها هستند.

دیروز (شنبه، ۹ جدی/دی) سید اکرام معاون این کمیسیون به بی‌بی‌سی کلیک گفت که بر اساس بررسی‌های این کمیسیون آشکار شده که صدها هزار جریب زمین دولتی و خصوصی غصب شده که عمدتا ماموران قدرتمند دولت در آن دست دارند. او افزود که اسامی آنها به زودی اعلام خواهد شد.

به نظر نویسنده روزنامه افغانستان، هر چند انتشار چنین گزارشی "دیرهنگام" ولی "گامی مثبت" است. روزنامه تاکید کرده که از این گزارش به عنوان ابزار فشار برای تامین منافع شخصی استفاده نشود و همچنین ادامه آن پیگیری شود و به باد فراموشی سپرده نشود.

سرمقاله‌نویس افغانستان زمین‌خواری در کشور را نمونه‌ای از فساد دانسته و افزوده که پیش از این دولت گزارش نهادهای بین‌المللی در خصوص فساد در نهادهای دولتی را مغرضانه می‌دانست، اما حالا که نهادهای معتبر داخلی در این مورد گزارش می‌دهند، مقام‌ها دیگر چه حرفی برای گفتن دارند.

روزنامه خدمتگار نوشته که بیشتر زمین‌های غصب شده براساس اسناد "جعلی" غصب شده که این کار از توان افراد عادی در جامعه بالاتر است. روزنامه افزوده که در افکار عمومی هم این مساله واضح است که مقام‌های ارشد حکومتی و افراد قدرتمند در غصب زمین دست دارند.

سرمقاله‌نویس خدمتگار همچنین نوشته که مقام‌های دولتی در سه دهه گذشته به مساله غصب زمین به عنوان یک "تجارت" نگاه می‌کرده و این نگرانی وجود دارد که این کار برای افراد زوردار در آینده به روشی برای اندوختن ثروت تبدیل شود. نویسنده تاکید کرده که مجلس نمایندگان باید این مساله را جدید بگیرد.

خدمتگار هشدار داده که اگر مساله غصب زمین‌های دولتی جدی گرفته نشود، این مساله در آینده به مشکل جدی تبدیل خواهد شد و آنگاه گروه‌های مافیایی همه زمین‎های دولتی را غصب خواهند کرد. به نظر روزنامه این مساله می‌تواند بر رقابت‌های سیاسی برای کسب قدرت و حتی انتخابات ۱۳۹۳ هم اثر بگذارد.

روزنامه وحدت: "چرا پاکستان مرز خود را بست؟". سرمقاله‌نویس روزنامه وحدت در این مطلب نوشته که: "ما یاد گرفته‌ایم که همواره صورت مساله را پاک کنیم، تنها به پیامدهای مساله بیندیشیم و آن را برجسته کنیم." به نظر نویسنده سنگ‌بنای روابط افغانستان با پاکستان از شش دهه پیش "غلط" نهاده شده است.

پلیس مرزی پاکستان این گذرگاه تورخم در شرق افغانستان را روز جمعه (۸ جدی/دی) بست و روز عصر روز شنبه آن را باز کرد. مقامهای افغان گفته اند که مسدود شدن این مرز و سردی هوا باعث مرگ کلیک هشت تن شده است.

روزنامه افزود: "ما نمی‌خواهیم بپذیریم که با پاکستان درگیر جنگی غیرمستقیم هستیم که از شش دهه پیش به این سو ادامه دارد و در سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۶۱ میلادی منجر به درگیری‌های مرزی شد." به نظر نویسنده وحدت، در چنین وضعیتی پاکستان به خود حق می‌دهد که از نقطه‌های ضعف افغانستان استفاده کند.

وحدت معتقد است که پاکستان از حق خود برای بستن گذرگاه‌های مرزی به عنوان وسیله فشار علیه افغانستان استفاده می‎کند و هر وقتی که خواسته از دست زدن به این کار چشم نپوشیده. نویسنده تاکید کرده که "باید باور کنیم که با پاکستان مشکل داریم و در این معادله در موضع ضعف قرار داریم، تا بتوانیم روزنه‎ای برای حمایت حقوق مردم در آینده باز کنیم."

ماندگار در تیتر سرمقاله خود با لحن تمسخرآمیزی نوشته که "بستن مرز ناشی از حسن تفاهم پاکستان است". به نظر نویسنده، افغانستان از لحاظ اقتصادی یک کشور "بی‌ثبات" است و گذرگاه‌های مرزی آن شاهرگ‌های اقتصادی این کشور شمرده می‌شوند. به تعبیر نویسنده، هر گاه همسایه‌های افغانستان این گذرگاه‌ها را ببندند، در واقع مردم افغانستان را "قربانی" کرده‌اند.

به نظر ماندگار، پاکستان به صورت آگاهانه از این "ابزار" برای دست یافتن به منافع خود در افغانستان استفاده می‌کند و این امر در سیاست پاکستان در قبال افغانستان به یک "عادت" تبدیل شده است. نویسنده اما هشدار داده که اگر حکومت افغانستان در این مورد "بی‎مبالاتی" کند، پیامدهای دردناکی خواهد داشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.