یک شرکت آمریکایی-افغانی در افغانستان پالایشگاه نفتی می‌سازد

به روز شده:  14:21 گرينويچ - 30 دسامبر 2012 - 10 دی 1391

دولت افغانستان در ماه دسامبر ۲۰۱۲ قرار داد ۲۵ ساله استخراج نفت حوزه آمو دریا را با شرکت ملی نفت چین امضا کرد.

یک شرکت افغانی_آمریکایی اعلام کرده است که ۷۰۰ میلیون دلار را در بخش تصفیه نفت حوزه آمودریا در شمال افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کند.

قرار است این شرکت پالایشگاهی را با ظرفیت تصفیه ۶۰ هزار بشکه نفت در روز، در شمال افغانستان احداث کند.

مقام‌های افغان می‌گویند که با آغاز کار این پالایشگاه، حدود ۵۰ درصد نیازمندی افغانستان به فراورده‌های نفتی برطرف خواهد شد.

نفت حوزه آمودریا در شمال افغانستان که توسط شرکت ملی نفت چین (سی-ان-پی-سی) استخراج می‌شود، در حال حاضر برای تصفیه به ترکمنستان فرستاده می‌شود.

دولت افغانستان در ماه دسامبر ۲۰۱۲ قرار داد ۲۵ ساله استخراج نفت حوزه آمو دریا را با شرکت ملی نفت چین امضا کرد.

شرکت (اف- ام -کو) که سهم‌داران آن سرمایه‌داران افغان و آمریکایی اند، اعلام کرده است که این پالایشگاه نفت را در ولایت جوزجان در شمال افغانستان اعمار خواهند کرد.

بر اساس قردادی که میان این شرکت و شرکت چینی (سی-ان-پی-سی) صورت گرفته تا سه سال دیگر نفت آمودریا در پالایشگاه جوزجان تصفیه خواهد شد.

وفی الله افتخار، رئیس اداره حمایت از سرمایه گذاری افغانستان (آیسا) در گفتگو با صفی‌الله امین‌زاده گزارشگر بی بی سی در کابل گفت که این شرکت تا سال ۲۰۱۵ میلادی کار ساختن پالایشگاه را تمام می کند و در اواخر همین سال کار تصفیه نفت در آن شروع خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود که در این کارخانه بیش از ۱۰۰۰ نفر استخدام شوند و برای حدود ۲۰ هزار نفر دیگر نیز بصورت غیر مستقیم شغل ایجاد شود.

"اگر این نفت در افغانستان تصفیه شود در قدم اول با قیمت بسیار خوب در بازارهای داخلی به فروش خواهد رسید. دوم اینکه افغانستان خودکفا می‌شود. چونکه نفت افغانستان در داخل این کشور تصفیه و مصرف می‌شود."

جلیل جمرانی رئیس سیاستگذاری وزارت معادن افغانستان

جلیل جمرانی، یکی از مسئولان وزارت معادن افغانستان گفت: "اگر نفت حوزه آمو دریا، در افغانستان تصفیه شود اولا با قیمت بسیار خوب در بازارهای داخلی به فروش خواهد رسید و دوم اینکه نفت افغانستان در داخل این کشور تصفیه و مصرف می‌شود و این مساله در نهایت به خود کفایی افغانستان کمک خواهد کرد."

حوزه نفتی آمودریا یکی از شش حوزه بزرگ نفتی در افغانستان است که بخش های از ولایات فاریاب، سرپل و جوزجان در شمال افغانستان واقع شده است.

این حوزه نفتی در سال ۱۹۳۰ میلادی از سوی متخصصان سوئدی کشف شد و تخمین زده شده که حدود ۸۷ میلیون بشکه نفت دارد.

افزون بر این، پنج حوزه بزرگ دیگر نفت و گاز نیز در افغانستان وجود دارد: حوزه نفتی های افغان-تاجیک، کشکه، کتواز، هلمند و هرات.

مقام های افغان می گویند، قرارداد استخراج حوزه نفتی افغان-تاجیک که نفت آن حدود یک میلیارد بشکه برآورد شده است، نیز به زودی نهایی خواهد شد.

دولت افغانستان سه شرکت از کشورهای کویت، امارات متحده عربی و ترکیه را برای شرکت در داوطلبی نهایی استخراج نفت و گاز این حوزه انتخاب کرده است.

حدود سه ماه پیش قزاقستان نیز اعلام کرد که حاضر است دو کارخانه تصفیه نفت در افغانستان اعمار کند.

یکی از این کارخانه‌ها در ولایت غربی هرات و دومی در ولایت بلخ در شمال افغانستان ایجاد خواهند شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.