پاکستان وزیر دادگستری پیشین طالبان و سه عضو دیگر این گروه را آزاد کرد

به روز شده:  20:10 گرينويچ - دوشنبه 31 دسامبر 2012 - 11 دی 1391

پاکستان در ماه نوامبر امسال نیز ۱۳ عضو گروه طالبان را پس از سفر هیات شورای عالی صلح افغانستان به این کشور آزاد کرد

مقامات پاکستانی گفته اند که ملا نورالدین ترابی، وزیر عدلیه (دادگستری) رژیم طالبان و چهار عضو دیگر این گروه را از زندانهای پاکستان آزاد کرده اند.مقامات ارشد افغانستان نیز در گفتگو با بلال سروری گزارشگر بی بی سی در کابل، آزادی این اعضای ارشد طالبان را تائید کرده اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز آزادی آقای ترابی را تائید کرده است.

در ماه‌های اخیر مقامات افغان برای آزادی چهره‌های مشخص طالبان از زندانهای پاکستان با همتایان پاکستانی خود مشغول گفتگو بوده اند.

دولت افغانستان آزادی این طالبان برای پیشبرد مذاکرات صلح را لازمی خوانده است.

محمد وزیری، گزارشگر بی‌بی‌سی در اسلام آباد

اگرچه آزادی این افراد می‌تواند نشانگر حس نیت پاکستان از یک سو و تلاشهای مقامهای افغانستان از سوی دیگر برای مذاکرات با طالبان باشد، اما در رابطه با این تلاش‌ها و مذاکرات با طالبان سوالاتی را می‌توان مطرح کرد.
نخست، رابطه این افراد در حال حاضر با مقامات ارشد طالبان درچه حد است؟ آن‌ها مدتهاست در زندان هستند و دسترسی عملیاتی آن‌ها با مقامات ارشد طالبان نیز قطع بوده است. مگر اینکه تصور کرد که آن‌ها در زمان اسارت تحت نظارت پاکستان با مقامات طالبان در تماس بوده‌اند. دوم، در همین رابطه می‌توان پرسید که تا چه حد این افراد ممکن است تحت تاثیر پاکستان و نفوذ اسلام آباد باشند؟
سوال بعدی این است که این افراد از چه بخشی از طالبان نمایندگی می‌کنند؟ از دو هزار یک تا کنون بیش از ده سال می‌گذرد و در مواردی می‌توان گفت نسل جدیدی از رهبران طالبان با تفکرات مختلف و در رابطه با گروههای پیکارجوی منطقه مانند تحریک طالبان پاکستان روی کار آمده‌اند.
و بالاخره اینکه در همین رابطه پرسش دیگر این است که مثلا در نشست پاریس نمایندگان طالبان شرکت داشتند و آن‌ها با مذاکرات با دولت تحت شرایط فعلی و این قانون اساسی مخالفت کردند. اگر آن افراد نمایندگان طالبان هستند، پس نقش افراد آزاد شده چی است و تا چه حد می‌تواند بر مواضع آنهایی که نمایندگانشان در پاریس شرکت کردند، تاثیر بگذارد. به خصوص اینکه افرادی مانند ملا ترابی، ملا عبدالباری، ملا الله داد، ملا اعظم و یا پیش‌تر از آن ملا انور الحق مجاهد (فرزند مولوی یونس خالص) مدتی از صحنه عملیاتی دور بوده‌اند. مگر اینکه نگاهی دیگر به ماجرا کرد و آن را بخشی از بازی بزرگتری به بازیگری برخی از کشورهای منطقه تلقی کرد.

به گفته مقامات سه عضوی دیگر آزاد شده طالبان عبارت اند از:

  • ملا عبدالباری - والی پیشین طالبان
  • ملا الله‌داد - معاون پیشین وزارت مخابرات طالبان
  • ملا اعظم - یک محافظ پیشین ملا عمر رهبر طالبان

پاکستان در ماه نوامبر امسال نیز ۱۳ عضو گروه طالبان را پس از سفر هیات شورای عالی صلح افغانستان به این کشور آزاد کرد. اما هیچ یک از چهره‌های برجسته طالبان در میان این افراد نبودند.

ملا عبدالغنی برادر، فرد شماره دوم طالبان، هنوز در پاکستان زندانی است.

قرار است نیروهای ناتو تا پایان سال ۲۰۱۴ از افغانستان خارج شوند و دولت افغانستان امیدوار است چهره‌های آزاد شده طالبان این گروه را به مذاکره با دولت افغانستان و متحدان بین‌المللی اش قانع کنند.

در آن زمان یک فرمانده طالبان به بی بی سی گفت که ملا ترابی دیگر در میان جنبش طالبان از نفوذ برخوردار نیست.

پیش از سقوط رژیم طالبان، ملا ترابی به عنوان وزیر عدلیه، یکی از مهمترین چهره‌های جنبش طالبان به شمار می‌رفت.

او در آن زمان به این شهرت داشت که در جلو وزارت می‌نشست و شیوه لباس پوشیدن مردم را بررسی می‌کرد.

ملا نورالدین ترابی

وزیر دادگستری رژیم طالبان که در سال ۲۰۰۱ سقوط کرد. ملا ترابی اهل ولایت ارزگان در جنوب افغانستان است.

او یکی از افراد نزدیک به ملا عمر رهبر طالبان بود و گمان می‌رود که هنوز از نفوذی قابل توجه در میان فرماندهان ارشد طالبان برخوردار باشد.

او یک چشم و یک پای خود را در جنگ علیه اتحاد شوروی در دهه هشتاد میلادی از دست داد.تصور می‌شود که او شصت سال داشته باشد و گزارشها حاکی است که وضعیت بهداشتی‌اش خوب نیست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.