نشست یک هواپیمای ناشناس در فرودگاه قندهار

به روز شده:  12:50 گرينويچ - دوشنبه 31 دسامبر 2012 - 11 دی 1391

دو روز پیش، یک هواپیمای خصوصی که گفته می‌شود مربوط به یکی از کشور های حوزه خلیج فارس بود، وارد قندهار در جنوب افغانستان شد.

حکومت افغانستان می‌گوید تحقیقات در مورد نشست یک هواپیمای مربوط به کشور های حوزه خلیج فارس در فرودگاه قندهار ادامه دارد.

این هواپیما حامل شهروندان عربستان، پاکستان و هند روز شنبه وارد قندهار شد اما تا هنوز هدف از پرواز آن به افغانستان روشن نشده است.

یک منبع به بی بی سی گفته است که سرنشینان این هواپیما دیروز افغانستان را ترک کردند اما هواپیمای حامل آنها در فرودگاه قندهار متوقف شده است.

دو روز پیش، یک هواپیمای خصوصی که گفته می‌شود مربوط به یکی از کشور های حوزه خلیج فارس بود، وارد قندهار در جنوب افغانستان شد.

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید ورود این هواپیما غیرقانونی بوده و حامد کرزی به شورای امنیت این کشور دستور داده تا در این مورد تحقیق کند.

به گفته دفتر رئیس جمهوری، اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که این افراد به قصد دیدار با یکی از والی ها به افغانستان آمده بودند ولی به دلایل نامعلومی هواپیمای شان در فرودگاه قندهار نشست اضطراری کرد.

دفتر رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید بررسی مدارک این افراد نشان می‌دهد که آنان ویزای افغانستان داشتند و پس از نشست هواپیمای شان در قندهار توسط یکی از مسئوولان فرودگاه به یک مهمانخانه‌ والی قندهار منتقل شدند.

یک منبع در ولایت قندهار که نخواست از او نام برده شود، به بی بی سی گفته است که این هواپیما از قطر پرواز کرده بود و سرنشینان آن چهار عرب، دو پاکستانی و یک هندی بودند.

یک منبع دیگر که بی بی سی در دوبی با آن تماس گرفته می‌گوید این هواپیما توسط یکی از اعضای خانواده سلطنتی قطر کرایه شده بود و در آن او و مستخدمینش که شهروندان هندی و پاکستانی اند، به قصد دوبی - مزار و مزار- فراه پرواز کردند اما به دلیل خرابی در فرودگاه قندهار نشست اضطراری داشتند.

این منبع افزود که این عضو خانواده سلطنتی قطر برای شکار عازم افغانستان بود.

این منبع گفت هر سال از کشور ها ی عربی گروه های مختلفی از افراد ثزوتمند برای به شکار به افغانستان می روند و هم اکنون برخی از آنان در داخل افغانستان اند.

فرودگاه قندهار تحت کنترل نیروهای آمریکایی است اما آنان تا هنوز در این مورد ابراز نظر نکرده اند.

یک منبع در شرکت هواپیمایی آریانا به بی بی سی گفته که به دستور فرمانده پلیس قندهار برای این افراد بلیط پرواز به دوبی را فراهم کرده است.

بر اساس قوانین افغانستان، ورود هواپیماهای خصوصی به فضای این کشور باید با وزارت های خارجه و ترانسپورت (حمل و نقل) هماهنگ شود و پس از تایید با مقام های محلی در میان گذاشته شود؛ نکاتی که به گفته مقام های افغان در ورود این هواپیما در نظر گرفته نشده است.

سخنگوی والی قندهار به بی بی سی گفته است که مجوز نشست این هواپیما از سوی مقامات در کابل صادر شده بود.

در حال حاضر ترافیک هوایی افغانستان از سوی نیروهای بین المللی کنترل میشود و آنان خود بر پرواز و نشست هواپیما ها نظارت میکنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.