افغانستان: دفتر قطر به شرط آمادگی طالبان برای گفت‌و‌گو باز می‎شود

به روز شده:  12:19 گرينويچ - چهارشنبه 02 ژانويه 2013 - 13 دی 1391

زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان گفته است تا زمانی که گروه طالبان حاضر به گفت‌و‌گو با دولت افغانستان نشوند، دفتر این گروه در قطر باز نخواهد شد.

آقای رسول روز چهارشنبه، ۱۳ جدی/دی که در مجلس نمایندگان توضیحات می‎داد، گفت که گفت‌و‌گوها بین کابل و دوحه در باره امضای یک توافقنامه رسمی در این مورد ادامه دارد.

او گفت: "این دفتر باز نخواهد شد تا زمانی که طالبان یا نماینده تحریک طالبان اعلام نکرده که ما با حکومت افغانستان صحبت می‎کنیم. این بسیار خطرناک خواهد بود که اگر یک دفتر باز شود و معلوم نباشد که چه کسی با که صحبت می‎کند."

وزیر خارجه افزود: "حالا طالبان می‏‌گویند که با حکومت افغانستان صحبت نمی‎کنند. پس با که صحبت می‌کنند؟ با هر کسی که آنها صحبت کنند ما با مشکلات بزرگی مواجه می‎شویم. در گذشته‎ها متاسفانه آن را دیده‎ایم."

آقای رسول تاکید کرد که دفتری که قرار است برای طالبان در دوحه باز شود، از آن تنها برای انجام گفت‌ وگوهای صلح استفاده خواهد شد و به هیچ صورتی به این گروه رسمیت نمی‎بخشد.

زلمی رسول گفت: "به هیچ صورت این دفتر از طالبان نمایندگی نمی کند. این دفتری است که ما باید با آنها بنشینیم و صحبت کنیم. اگر از توافقاتی که ما کرده ایم، تخطی صورت گرفت، افغانستان این حق را دارد که همان دقیقه این دفتر را ببندند."

وزیر خارجه افغانستان افزود که چگونگی وضعیت حقوقی و صلاحیت‏های مسئولان دفتر طالبان در قطر در چارچوب موافقتنامه رسمی میان افغانستان و قطر مشخص خواهد شد.

به گفته او، گفت‌وگوها در باره امضای این موافقتنامه ادامه دارد.

آقای رسول تاکید کرد در صورتی که طالبان در استفاده از این دفتر از چارچوب توافقات در این مورد تجاوز کردند، این حق برای دولت افغانستان محفوظ خواهد بود که این دفتر را ببندد.

وزیر خارجه افغانستان افزود: "ما باید بدانیم که با چه کسی گفتگو می‎کنیم و طالبانی که به دفتر قطر می‎آیند، از کدام دسته طالبان نمایندگی می‎کنند."

به گفته او، این از صلاحیت‎های شورای عالی صلح است که تایید کند کسانی که در این دفتر حضور می‎یابند، آیا از کل گروه طالبان نمایندگی می‎کنند یا نه.

پیش از این دولت افغانستان همواره تاکید داشته که دفتری برای گروه طالبان در کلیک عربستان سعودی یا ترکیه گشوده شود، اما پس از آغاز گفت‌وگوهای مستقیم میان آمریکا و طالبان، گشایش دفتری در قطر مورد بحث قرار گرفت.

دولت افغانستان در آغاز این گفت‌‌و‌گوها و گشایش دفتر قطر برای طالبان، کلیک واکنش منفی نشان داد، اما بعدا به دلایلی با گشایش این دفتر کلیک موافقت کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.