زنان افغان: قانون منع خشونت با زنان اجرا شود

به روز شده:  14:33 گرينويچ - چهارشنبه 02 ژانويه 2013 - 13 دی 1391

در این طومار حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان هم امضا کرده است

یک نهاد مدافع حقوق زنان افغانستان طوماری را که سه هزار نفر از مقام‌های دولتی و افراد عادی در حمایت از اجرای قانون منع خشونت با زنان امضا کرده‌اند، به نهادهای مسئول دولتی تحویل داده است.

زهرا سپهر، رئیس سازمان توسعه حمایت از زنان و کودکان، گفت که کمپین جمع کردن امضا برای اجرای قانون منع خشونت علیه زنان به مناسبت روز جهانی زن، ۲۵ نوامبر کلیک آغاز شد.

خانم سپهر گفت به توصیه امضاکنندگان، این طومار در همایشی به نمایندگان دفتر ریاست جمهوری، شورای ملی، وزارت امور زنان، دادستانی کل، وزارت عدلیه/دادگستری و دادگاه عالی کشور تحویل داده شد.

او افزود که هدف از جمع کردن امضا برای اجرای این قانون، جلب توجه اقشار مختلف جامعه، از افراد عادی تا مقام‌های ارشد دولتی به مساله خشونت علیه زنان بوده است.

او گفت: "ما به این فکر بودیم که کدام حرکتی را انجام بدهیم که همه در آن سهم داشته باشند ـ چه من به عنوان رئیس یک موسسه و چه جناب آقای کرزی به عنوان رئیس جمهوری و چه یک فرد عادی جامعه در این کار سهم بگیرند. به این دلیل ما کمپین جمع آوری امضا را راه اندازی کردیم."

خانم سپهر گفت که شماری از مقام‌های بلندپایه دولت این طومار را امضا کرده و جملاتی را برای حمایت از حقوق زنان و منع خشونت علیه زنان نوشته‎اند که به گفته او این امضاها "بار حقوقی" هم دارند.

او افزود: "آنها هر کدام در این پوستر جملاتی نوشته‌اند و تعهداتی راجع به مبارزه با خشونت علیه زنان سپرده‌‎اند. ما پیگیر وعده‎های آنها خواهیم بود. ما از آنها جدا می‎خواهیم که به وعده‎های خود عمل کنند."

زهرا سپهر: "افراد زیادی بودند که وقتی این طومار را امضا می‌‏کردند، دست‎هایشان می‎لرزیدند"

زهرا سپهر گفت که سه هزار نفر در این طومار امضا کرده‎اند که بسیاری از آنها از موجودیت قانونی به نام منع خشونت علیه زنان اطلاع نداشته‎اند. به گفته او، در کنار جمع کردن امضا، در مورد این قانون و مساله منع خشونت علیه زنان اطلاع‎رسانی هم شده است.

او افزود: "افراد زیادی بودند که وقتی این طومار را امضا می‌‏کردند، دست‎هایشان می‎لرزیدند. ما خانم‎های زیادی داشتیم که وقتی امضا می‎کردند، اشک در چشمانشان حلقه می‏زد. این نشان می‎داد که روانهای خفته هم می‎توانند بیدار شوند."

همزمان با تحویل این طومار به مسئولان، بی‏‎بی‎سی دریافته که یک زن بیست ساله که دو سال از ازدواجش می‌گذرد، در منطقه مقر ولایت غزنی در جنوب افغانستان از سوی شوهرش به شدت شکنجه شده است.

این زن که با دست‌ها و پاهای بسته در زیر زمینی خانه‎اش هفته‎ها نگهداری شده، با چوب، زنجیر و شلاق ضرب و شتم شده و بدن پر از زخم و نیم جان او حکایت از داستان غم‏‎انگیزی دارد.

منیژه که حالا در یکی از بیمارستان‌های کابل تحت درمان قرار دارد، خواستار طلاق و مجازات شوهرش شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.