روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۱۳ جدی

به روز شده:  10:29 گرينويچ - چهارشنبه 02 ژانويه 2013 - 13 دی 1391

آزادی چهار عضو ارشد گروه طالبان از زندان در پاکستان، موضوع اصلی مطالب خبری و تحلیلی بیشتر روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

مقام‌های پاکستانی روز دوشنبه، ۱۱ جدی/دی گفتند که ملا نورالدین ترابی وزیر عدلیه/دادگستری سابق رژیم طالبان، ملا عبدالباری والی پیشین طالبان، ملا الله‌داد معاون پیشین وزارت مخابرات طالبان و ملا اعظم محافظ پیشین ملا عمر رهبر طالبان را آزاد کردهاند.

۸صبح این سوال را در برابر آن عده از اعضای گروه طالبان که اخیرا در پاکستان از زندان شدهاند قرار داده که آنها پس از آزادی چه کار میکنند. به نظر نویسنده، آنها ممکن است به قطر بروند یا مانند آغاجان معتصم ساکن ترکیه شوند و احتمال دیگر هم این است که به کویته بروند و از طالبان مشغول جنگ حمایت کنند.

روزنامه با ذکر این که قبلا ملا عبدالقیوم ذاکر از فرماندهان ارشد طالبان پس از آزادی از زندان گوانتانامو به کویته رفت و فرماندهی جنگجویان طالبان را به دوش گرفت، نوشته که حامد کرزی و شورای عالی صلح انتظار دارند که ملا نورالدین ترابی به عربستان سعودی یا ترکیه برود و برای زمینه‌سازی برای گفتگو با طالبان کمک کند.

۸صح افزوده که تا حالا در مورد طالبانی که پیش از این از زندان آزاده شده‌اند، گزارش دقیقی در دست نیست، اما این احتمال که آنها بتوانند از نفوذ خود در میان طالبان برای زمینه‌سازی برای گفتگوهای صلح کمک کنند، "بعید" است. به نظر نویسنده آدم شصت ساله‌ای مثل ترابی نمی‌تواند طالبان را به میز مذاکره بکشاند.

سرمقاله‌نویس ۸صبح با این مقدمه نوشته تا زمانی که پایگاه‌های نظامی گروه طالبان در خاک پاکستان برچیده نشده، امکان به نتیجه رسیدن راه حل سیاسی قضیه افغانستان بسیار کم است.

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود این سوال را مطرح کرده که آیا "رهایی طالبان به صلح کمک می‌کند؟" روزنامه افزوده که "پاکستان، به اصطلاح، حسن نیت خود را نشان داد" و این چهار عضو گروه طالبان را از زندان آزاد کرد. نویسنده آزادی این افراد را نتیجه تلاش‌های دولت افغانستان دانسته است.

ماندگار در ادامه افزوده که تلاش‌های دولت افغانستان در چند سال اخیر، در هر صورتی به روند صلح و تامین امنیت کمک چندانی نکرده، ولی مقام‌ها به این "تلاش‌های ناکام" همچنان ادامه می‌دهند. نویسنده معتقد است که اختلاف‌ها به حدی عمیق است که فروکاستن این اختلاف‌ها با بالا و پایین کردن خواست‌های دو طرف یا چانه‌زنی اصلا ممکن نیست.

به نظر نویسنده، گروه طالبان به عنوان گروه اصلی مخالف دولت از موضع خود اصلا کوتاه نیامده و ارزش‌هایی که دولت خود برای خود تعریف کرده هم اصلا با دیدگاه‌های این گروه همخوانی ندارد. سوال نویسنده این است که حالا چه کاری صورت گیرد که طالبان تن به مشارکت سیاسی بدهند.

به نظر ماندگار در پاسخ به این سوال تنها دو گزینه وجود دارد و آن این که یا طالبان دموکرات شوند یا دولتمردان نخواهند به ارزش‌های مردمسالار وفادار بمانند. روزنامه افزوده که یک راه دیگر، مطابق تحلیل‌های منابع نزدیک به حامد کرزی این است که مصالحه با دسته‌هایی از گروه طالبان که با دولت یا با آمریکا ارتباط دارد، تحقق یابد.

اما روزنامه سرنوشت در سرمقاله خود نوشته که هر چند تا حال نقش آن عده از اعضای گروه طالبان که از زندان آزاد شده‌اند، چندان محسوس نیست، اما آزادی چهار نفری که اخیرا آزاد شده‌اند، دست کم از لحاظ روانی زمینه را برای تقویت روند صلح در افغانستان هموار کرده است.

به نظر روزنامه، حالا بیشتر از هر وقت دیگر امیدواری به مصالحه و آشتی با شورشیان در افکار عمومی آشکارتر است. سرنوشت باور دارد که آزادی این افراد اعتماد گروه طالبان به تلاش‌های گسترده دولت افغانستان برای آزادی این افراد و تقویت زمینه‌های مصالحه را بیشتر کرده است.

به اعتقاد سرمقاله‌نویس سرنوشت، آزادی این چهار عضو گروه طالبان همزمان شده با برخی پیشرفت‌ها در زمینه صلح در کشور و از جمله طالبان در مواردی چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم با مقام‌های دولت افغانستان گفتگو کرده‌اند. نویسنده در ادامه تاکید کرده که پاکستان با آزادی این افراد گام مهمی در راستای صلح برداشته است.

سرنوشت همچنین تاکید کرده که حالا نیاز است که دولت افغانستان برای اثبات واقعی بودن تلاش‌های در زمینه صلح، برای آزادی شماری دیگر از زندانیان طالبان در پاکستان و از جمله ملا عبدالغنی برادر هم تلاش کند. ملا برادر بعد از ملا عمر رهبر گروه طالبان فرد دوم این گروه شمرده می‌شود.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود با تاکید بر این که حل بحران کشور نیازمند یافتن راه حل‌های "همه‌جانبه" است، نوشته که با بی‎توجهی به زمینه‌های داخلی، منطقه‌ای و جهانی این بحران، هیچ راه حلی به صورت تک‌بعدی راه به جایی نمی‌برد. نویسنده هشدار داده که نادیده گرفتن عوامل مختلف بحران، بی‌ثباتی را افزایش می‌دهد.

مدیر مسئول روزنامه افغانستان باور دارد که کشورهای منطقه، کشورهای قدرتمند جهان و همچنین عوامل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در بحران افغانستان نقش دارند به نظر نویسنده، این موضوع به تجربه ثابت شده است. روزنامه تاکید کرده که امنیت در افغانستان تامین شود، این مساله برای کشورهای همسایه هم بسیار اهمیت دارد.

نویسنده روزنامه افغانستان در ادامه افزوده که دولت افغانستان، کشورهای قدرتمندی که در این کشور حضور دارند و همچنین سازمان ملل باید برای حل بحران افغانستان راه حل‌هایی بیابند که همه جوانب دخیل در بحران کشور در نظر گرفته شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.