حکمتیار: تا می‌توانیم سربازان خارجی را می‌کشیم

به روز شده:  19:05 گرينويچ - چهارشنبه 02 ژانويه 2013 - 13 دی 1391

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان، گفته است نیروهای تحت امرش، پیش از خروج نیرو های ناتو در پایان سال ۲۰۱۴، تا بتوانند سربازان غربی را خواهند کشت.

روزنامه "دیلی تلگراف" چاپ لندن، ویدئوی دریافت کرده که رهبر حزب اسلامی افغانستان در آن بر ادامه جنگ علیه نیروهای بین المللی در این کشور تاکید کرده است.

آقای حکمتیار که دولت آمریکا او را به دلیل حمایت از طالبان و القاعده، تروریست می داند، در این نوار ویدئویی می گوید: "مجاهدین می‌خواهند با چشمان خود شاهد صحنه‌ای باشند که به اشغال‌گران درس بدهد تا هرگز بازگشت و پا گذاشتن دوباره در این راه به ذهن شان خطور نکند".

رهبر حزب اسلامی در بخشی از این ویدئو هشدار می‌دهد که افغانستان پس از خروج نیروهای ناتو، به جنگ داخلی "خونین" کشیده خواهد شد. او می‌گوید: "ما ممکن است پس از سال ۲۰۱۴ وضعیت هراس انگیزی داشته باشیم که کسی نمی تواند آن را پیشبینی کند".

رهبر حزب اسلامی افغانستان،، در این ویدئو به شاهزاده هری نواسه (نوه) ملکه بریتانیا هم تاخته که در حال حاضر به عنوان پیلوت (خلبان) هلیکوپتر در نیروهای ناتو در افغانستان خدمت می‌کند. او شاهزاده هری را "شغال مستی" توصیف می‌کند که برای شکار افغان‌های بی‌گناه آمده است. اخیراً برخی رسانه های بریتانیایی گزارش داده بودند که شاهزاده هری در جریان یک عملیات، یک تن از فرماندهان طالبان در جنوب افغانستان را کشته است.

در واکنش به این ویدئو، وزارت دفاع بریتانیا اظهارات رهبر حزب اسلامی افغانستان را رد کرده و آن‌را "مزخرف گوئی و یاوه سرائی" خوانده است.

گلبدین حکمتیار از اواخر سال ۲۰۰۱ در محل نامعلومی زندگی می‌کند. او در دو سال اخیر، چندین هیات نزد حکومت افغانستان فرستاده و پیشنهادهایی برای تامین صلح در این کشور ارائه کرده است. این در حالی‌ است که طالبان همواره مذاکره با دولت افغانستان را رد کرده اند.

اما برخی از ناظران به این باور اند که وقتی آقای حکمتیار می‌گوید "تا می‌توان باید سربازان ناتو را کشت" در واقع می‌خواهد به طرفداران خود بگوید که آمادگی برای مذاکرات مشروط صلح و فرستادن هیات نزد حکومت افغانستان، به معنی انصراف او از موضع مخالفت با حضور نیروهای خارجی در این کشور نیست.

در ماه گذشته، غیرت بهیر، نماینده و داماد، گلبدین حکمتیار، به همراه نمایندگان دولت افغانستان، مخالفان سیاسی دولت و نمایندگان طالبان، در نشست فرانسه شرکت کرده بود که با هدف انجام گفت‌و‌گو های صلح برپا شده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.