دکترین جدید پاکستان؛ نگرانی از مرزهای غربی

به روز شده:  17:15 گرينويچ - چهارشنبه 02 ژانويه 2013 - 13 دی 1391

ارتش پاکستان در یک سند داخلی خود به شکلی بی سابقه بر وجود تهدید در مرزهای غربی (مرز این کشور با افغانستان) تأکید کرده است.

بر اساس این سند که بی‌بی‌سی بخش‌هایی از آن را دیده است، ارتش پاکستان بر وجود تهدیدهایی در مرزهای غربی خود تاکید کرده است.

بر اساس این سند که ناظران آن را "دکترین" تازه ارتش پاکستان می‌دانند، خطر ستیزه جویی، درگیری و نفوذ به داخل پاکستان از آن‌سوی مرز وجود دارد.

ناظران این سند را به مفهوم فاصله گرفتن ارتش پاکستان از تمرکز بر خطرات از سوی مرزهای شرقی، یعنی هند می‌دانند.

به گفته آنها این سند بر درگیری‌های چریکی و ستیزه جویانه تاکید می‌کند و اما خطرات و احتمالات جنگ متعارف از سوی مرزهای شرقی کشور را به طور کامل رد نمی‌کند.

به نظر می رسد که اشاره به ستیزه جویی از آن سوی مرزهای غربی پاکستان، که اشاره به افغانستان است، کاملا هم به هند بی ارتباط نیست.

مقامات نظامی در اسلام آباد معتقدند که هند تلاش دارد از طریق افغانستان جای پای خود را در پاکستان باز کند.

آنها هند را متهم می‌کنند که با استفاده از افغانستان در مناطقی از پاکستان بویژه در ایالت بلوچستان فعالیت دارد. اتهامی که هند همواره آن را رد کرده است.

مقام‌های هند اقدامات خود در افغانستان را صلح جویانه می‌خوانند. هند در بسیاری از پروژه های زیربنایی در افغانستان فعال است.

مقام‌های پاکستانی در مواردی حتی از افغانستان خواسته اند که از تعداد کنسولگری‌های هند در خاک افغانستان بکاهد.

بر اساس سند تازه، مقام‌های ارتش پاکستان بر این باورند که عوامل ستیزه جوی فعال در مرزهای غربی، در تلاش هستند که موجودیت پاکستان را به خطر بیاندازند، بنابر این باید با آنها مقابله کرد.

به گفته منابع نزدیک به ارتش پاکستان، یک عامل تغییر در نگرش ارتش، ماجرای حضور اسامه بن لادن، رهبر القاعده در خاک پاکستان، و بعدا کشته شدن او توسط نیروهای آمریکایی در خاک پاکستان بوده است.

بر اساس گزارش برخی از نشریات پاکستانی، ارتش افغانستان و نیروهای ناتو که در مرز این کشور با پاکستان فعال هستند به طور روز افزون در قبال پاکستان تهاجمی می شوند.

بر اساس این گزارش، وضعیت در منطقه مرزی با افغانستان در سال گذشته پر تنش بوده است و علیرغم واکنش پاکستان به واقعه سلاله فعالیت‌های خصمانه از آن سوی مرز هنوز ادامه دارد.

در اواخر سال ۲۰۱۱ میلادی حمله هواپیما‌های ناتو به یک پاسگاه مرزی در سلاله در منطقه قبایلی مهمند، هم مرز با افغانستان، باعث کشته شدن بیش از بیست سرباز پاکستانی شد.

پاکستان در واکنش به این حمله راه تدارکاتی کاروان‌های ناتو را بست، و پس از حدود شش ماه و با عذرخواهی رسمی آمریکا این راه بازگشایی شد.

در سند ارتش پاکستان اشاره ای به ارتش افغانستان نشده است و فقط به تهدیدهای ستیزه جویانه و مسلحانه که می‌تواند اشاره به فعالیت‌های ستیزه جویان در دو سوی مرز باشد اشاره شده است.

آخرین سندی که ارتش پاکستان در باره دکترین نظامی خود منتشر کرده است در سال ۲۰۰۸ میلادی بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.