فرمانده ارشد اسلامگرای پاکستان 'در حمله هوایی آمریکا کشته شد'

به روز شده:  07:48 گرينويچ - پنج شنبه 03 ژانويه 2013 - 14 دی 1391
ملا نذیر

به گفته برخی تحلیلگران ملا نذیر با عملیات اسلامگرایان در داخل پاکستان مخالف بود

یکی از فرماندهان ارشد اسلامگرایان پاکستانی در حمله هوایی آمریکا کشته شده است.

روز پنجشنبه، ١٤ دی (٣ ژانویه)، به نقل از مقامات امنیتی پاکستان گزارش شد که در حمله دو فروند هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به هدف‌هایی در منطقه قبیله نشین وزیرستان جنوبی، چند نفر از جمله ملا نذیر، از فرماندهان ارشد پیکارجویان اسلامگرای پاکستانی، کشته شده‌اند.

براساس برخی گزارش‌ها، حملات هواپیماهای آمریکایی در ساعات اولیه بامداد پنجشنبه روی داده و یکی از هدف‌های این عملیات، خانه ای واقع در روستای انگور ادا بوده‌است. انگور ادا در نزدیکی وانه، شهر اصلی منطقه وزیرستان جنوبی قرار دارد.

این منطقه در شمال غرب پاکستان و نزدیکی مرز با افغانستان واقع شده و از مناطق اصلی حضور و فعالیت گروه‌های اسلامگرا در پاکستان محسوب می شود.

منابع اطلاعاتی آمریکا ملا نذیر را به سازماندهی و اعزام شورشیان مسلح به افغانستان و حمله به نیروهای دولتی و نظامیان خارجی مستقر در این کشور متهم کرده بودند.

کشته‌شدن ملا نذیر

محمد وزیری

محمد وزیری

گزارشگر بی‌بی‌سی در اسلام‌آباد

  • کشته شدن مولوی نذیر که اواخر نوامبر سال گذشته هم در یک حمله انتحاری زخمی شده‌بود سئوالات زیادی را بر می‌انگیزد از جمله اینکه جانشین او که خواهد بود؟
  • این نکته از آنجا اهمیت دارد که مولوی نذیر اگرچه علیه نیروهای آمریکایی در افغانستان فعالیت داشت و گفته می‌شد پیکارجویان از مناطق تحت کنترل او به افغانستان نفوذ می‌کنند، اما به نوعی با عوامل امنیتی پاکستان ارتباط داشت، از مخالفان تحریک طالبان پاکستان بود و جزئی از تحریک به رهبری حکیم‌الله محسود به شمار نمی ‌آمد
  • اگرچه کشته شدن مولوی نذیر یکی از دشمنان آمریکا و نیروهای امنیتی افغانستان را از سر راه بر‌داشته اما
    این واقعه می‌تواند به بروز نوعی خلاء قدرت در منطقه وزیرستان منجر شود به‌خصوص اینکه بسیاری از فرماندهان تحت امر او پیشتر کشته شده‌اند

گزارش‌های دیگری حاکی از آن است که راتا خان، دستیار ملا نذیر هم در این حمله کشته شده‌است.

ظاهرا عملیات هوایی بامداد پنجشنبه توسط دو فروند هواپیمای بدون سرنشین انجام شد و گفته می شود که علاوه بر خانه واقع در انگور ادا، یک خودرو نیز در نزدیکی شهر میرعلی، در وزیرستان شمالی هدف قرار گرفت و تلفاتی برجای گذاشت. هویت کشته شدگان این حمله مشخص نیست.

در مورد شمار کشته‌شدگان حملات بامداد پنجشنبه، گزارش های متفاوتی مخابره شده است. برخی منابع شمار کشته شدگان را دست کم پنج نفر، و برخی دیگر تا سیزده نفر گزارش کرده اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از شاهدان عینی گزارش کرده که بلندگوی مساجد در روستای انگور ادا و همچنین شهر وانه با اعلام خبر کشته شدن ملا نذیر، خبر داده‌اند که مراسم ترحیم او بعد از ظهر پنجشنبه برگزار خواهد شد.

متحد دولت پاکستان؟

در ماه نوامبر سال گذشته، گزارش شد که ملا نذیر و چند نفر دیگر در اثر یک انفجار اننحاری زخمی شده اند. این انفجار، که ظاهرا چند کشته هم برجای گذاشت، زمانی روی داد که ملا نذیر و همراهانش به محل معمول ملاقات او و ریش‌سفیدان محلی وارد می شدند.

هیچ گروهی مسئولیت حمله انتحاری ماه نوامبر را برعهده نگرفت اما برخی منابع این حمله را به رقبای محلی ملا نذیر نسبت دادند.

به گفته تحلیلگران، ملا نذیر علیه اسلامگرایان موسوم به طالبان پاکستانی اتحادی را با دولت پاکستان تشکیل داده بود. ظاهر ملا نذیر با حملات طالبان پاکستانی به هدف‌های داخل این کشور مخالف بود و اعتقاد داشت که عملیات مسلحانه اسلامگرایان باید متوجه نظامیان آمریکایی و افغان در افغانستان باشد.

طالبان پاکستانی

گفته می شود که طالبان پاکستانی گرفتار تفرقه و رقابت‌های جناحی است

گروه تحت فرماندهی ملا نذیر یکی از جناح‌های مسلح اسلامگرا در پاکستان است که از آنها با عنوان "طالبان" پاکستانی نام برده می‌شود. این گروه‌ها در منطقه پرآشوب شمال‌غرب این کشور در نزدیکی مرز پاکستان فعالیت دارند در حالیکه گفته می شود بین این جناح‌ها، رقابت گاه خونینی در جریان بوده‌است.

حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به هدف‌های داخل خاک پاکستان از زمان آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما افزایش قابل توجهی داشته و به کشته شدن صدها تن منجر شده‌است.

علاوه بر تعدادی از فرماندهان و نفرات گروه های اسلامگرای تندرو، شماری ازغیرنظامیان و گاه حتی نظامیان پاکستانی نیز قربانی حملات فرامرزی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان شده‌اند.

اینگونه حملات با انتقاد شدید مردم و گاه حتی دولت پاکستان مواجه بوده که چنین عملیاتی را ناقض حق حاکمیت دولت این کشور دانسته‌اند.

معمولا منابع نظامی آمریکایی در مورد عملیات هواپیماهای بدون سرنشین در داخل پاکستان اظهارنظری نمی کنند اما سال گذشته، نشریه نیویورک تایمز نوشت که رئیس جمهوری آمریکا پیشهاد انجام هر یک از این عملیات را شخصا تایید یا رد می کند.

دولت پاکستان بارها خواستار توقف حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به هدف‌های داخل خاک خود شده اما برخی تحلیلگران می گویند که مقامات پاکستانی در گذشته به طور خصوصی برخی از این عملیات را تایید کرده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.