پیشنهاد فرمانده آمریکایی: ۶ تا ۲۰ هزار سرباز پس از ۲۰۱۴ در افغانستان بمانند

به روز شده:  16:04 گرينويچ - پنج شنبه 03 ژانويه 2013 - 14 دی 1391

ماموریت ژنرال آلن ماه آینده در افغانستان پایان می‌یابد

ژنرال جان آلن، فرمانده‌ عمومی نیروهای آمریکایی در افغانستان پیشنهادات خود در مورد شمار نیروهای آمریکایی را در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ به پنتاگون ارائه کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات دفاعی آمریکا نوشته است که آقای آلن سه گزینه را در مورد تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان به لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا ارائه کرده است.

در این گزینه‌ها پیشنهاد شده که ۶ هزار سرباز، ده هزار سرباز یا ۲۰ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان پس از ۲۰۱۴ بمانند.

مقامات ارشد آمریکایی در حال حاضر مشغول رایزنی در مورد تعداد و چگونگی فعالیت نیروهایی هستند که قرار است پس از ۲۰۱۴ در افغانستان بمانند. براساس توافق میان آمریکا و افغانستان، ماموریت رزمی نیروهای آمریکایی در افغانستان تا آخر سال ۲۰۱۴ پایان می‌یابد.

کلیک قرار است شمار نیروهای آمریکایی و چگونگی فعالیت آنها پس از ۲۰۱۴ اصلی ترین موضوعات مورد بحث میان باراک اوباما و حامد کرزی در دیدارشان در هفته آینده در واشنگتن باشد.

روزنامه نیویورک تایمز نوشته که در هر یک از گزینه‌های پیشنهادی فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان، ریسک‌های مربوط به آن گزینه نیز توضیح داده شده است. به عنوان مثال در این پیشنهاد گفته شده که با ۶ هزار سرباز احتمال ناکامی تلاش‌های آمریکا در افغانستان بیشتر است، با ده هزار سرباز ریسک شکست کمتر و با ۲۰ هزار سرباز ریسک شکست حداقل خواهد بود.

در حال حاضر آمریکا در افغانستان ۶۶ هزار سرباز دارد و سرعت خروج این نیروها از افغانستان تا سال ۲۰۱۴ نیز یکی دیگر از موضوعات جنجالی در آمریکا است.

گفته می‌شود که ژنرال آلن طرفدار آن است که قسمت بیشتر این نیروها تا ختم فصل جنگ در خزان (پاییز) آینده در افغانستان بمانند اما مقامات نظامی می‌گویند که کاخ سفید طرفدار خروج سریع نیروها از افغانستان است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.