بازداشت مردی‌ در افغانستان که همسرش را شکنجه ‌می‌داد

به روز شده:  08:59 گرينويچ - جمعه 04 ژانويه 2013 - 15 دی 1391

شوهر منیژه زمانی بازداشت شد که خبر شکنجه این زن از سوی شوهر و خانواده او از طریق رسانه‌ها پخش شد

پلیس غزنی گفته که مردی را که همسرش را شکنجه می داد بازداشت کرده و قرار است او را به کابل منتقل کند. این زن که منیژه نام دارد مورد شکنجه بی‏رحمانه شوهرش قرار گرفته است.

زَرَور زاهد فرمانده پلیس غزنی روز جمعه (۱۵ جدی/دی) به بی‌بی‌سی گفت که ماموران پلیس شوهر منیژه را شب‌هنگام در خانه‌اش در منطقه "مُقُر" ولایت غزنی بازداشت کردند.

فرمانده پلیس غزنی افزود که بازداشت همسر منیژه به دستور مستقیم وزیر داخله/کشور صورت گرفته است.

به گفته فرمانده پلیس غزنی، شوهر منیژه پس از آن بازداشت شد که رسانه ها ماجرای شکنجه شدن این زن به دست شوهر و خانواده شوهرش را منتشر کردند.

منیژه پس از آن که به کابل آمد، موضوع شکنجه مداوم خود توسط شوهرش را در گفتگو با بی‎بی‎سی فاش کرد و به دنبال آن این خبر در رسانه‌های داخلی افغانستان بازتاب گسترده‌ای یافت.

این زن بیست ساله‌ دو سال پیش با شوهرش در مقر ازدواج کرد، اما آن‌گونه که خود او می‌گوید، در خانه شوهر روز خوش ندید و نه به عنوان عروس، بلکه به شکل یک کنیز با او رفتار می‌شد.

بدن منیژه پر از زخم و آثار شکنجه است و نشان می‌دهد که به شدت شکنجه شده است. این زن کلیک به بی‌بی‌سی گفت که هفته‌ها با دست‌ها و پاهای بسته در زیرزمین خانه‌اش به سر می برده است.

بدن پر از زخم و کبودی منیژه نشان می‌دهد که او به شدت شکنجه شده است

خبر خشونت با این زن در حالی منتشر شده که تنها چند روز پیش رئیس دفتر حقوق بشر در ولایت مرکزی دایکندی از خودکشی زنی دیگر به دلیل خشونت‌ خانوادگی خبر داده بود.

خشونت با زنان در افغانستان یک مساله فراگیر اجتماعی است که عمدتاً ریشه در فرهنگ و سنت‌های مردسالارانه جامعه دارد.

در یازده سال اخیر تلاش‌های گسترده‌ای برای تغییر وضعیت اجتماعی زنان صورت گرفته تا آنها در موقعیت بهتری قرار گیرند، اما رسانه‌ای شدن مواردی مانند خشونت با منیژه و کلیک خودکشی زنی در دایکندی، بیانگر آن است که هنوز در این زمینه، راه درازی در پیش است.

هر چند پارلمان افغانستان قانون "منع خشونت علیه زنان" را تصویب کرده، ولی در عمل این قانون چندان به اجرا گذاشته نمی‌شود.

اخیراً یک نهاد مدافع حقوق زنان کلیک کمپینی را به راه انداخت و سه هزار امضا از مقام‌های دولتی، اعضای پارلمان و اقشار مختلف اجتماعی در حمایت از اجرای این قانون جمع کرد و کلیک به مسئولان دولتی تحویل داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.