هشتاد زندانی طالبان در افغانستان آزاد شدند

به روز شده:  13:03 گرينويچ - جمعه 04 ژانويه 2013 - 15 دی 1391

شمار مجموع زندانیان طالبان که در چند روز اخیر آزاد شده اند، به ۲۷۸ نفر می‌رسد

دولت افغانستان ۸۰ زندانی وابسته به گروه طالبان را از زندان پلچرخی در حومه شرقی کابل آزاد کرده است.

مقام‌های دولت می‌گویند ۶۷ تن از آزاد شدگان به اتهام مبارزه مسلحانه با دولت توسط نیروهای آمریکایی بازداشت شده بودند و پیش از این در زندان بگرام نگهداری می‎شدند.

این زندانیان در بازداشتگاه بگرام، پایگاه اصلی نیروهای آمریکایی در شمال کابل نگهداری می‌شدند. مسئولیت این بازداشتگاه چند ماه پیش به دولت افغانستان واگذار شد.

دولت افغانستان در چند روز گذشته هم نزدیک به دو صد زندانی طالبان را آزاد کرده که با محاسبه زندانیانی که روز جمعه آزاد شدند، شمار مجموع آنها به ۲۷۸ نفر می‎رسد.

ژنرال غلام فاروق، فرمانده کل پلیس نظامی افغانستان گفت: "فردا، به یاری خداوند، ۱۳۱ نفر دیگر را از ولایت های قندهار، زابل و ارزگان در مرحله دوم رها می کنیم."

او افزود: "تعداد کمی دیگر هم می‎مانند و در هفته پیش رو، آنها کلا با عزت و آبرو به خانه های خود بازمی‎گردند."

دولت افغانستان امیدوار است که آزادی این افراد به روند صلح در افغانستان کمک کند. دولت پیش از این هم شماری از زندانیان طالبان را به عنوان ابراز حسن نیت و زمینه‌سازی برای گفتگو با طالبان آزاد کرده است.

آزاد شدن زندانیان مرتبط با مخالفان مسلح دولت از زندان‎ها همیشه انتقادهای تندی را هم در پی داشته است؛ به ویژه وقتی که برخی از آزادشدگان دوباره به گروه طالبان مسلح پیوسته‌اند.

اما مسئولان می‎گویند افرادی که توسط دادگاه‎ها بیگناه شناخته شده و یا مدرکی علیه آنها وجود ندارد، آزاد می‎شوند. با وجود این، این مسئولان هشدار می‎دهند که اگر این زندانیان دوباره بازداشت شوند، با مجازات سخت‎تری مواجه خواهند شد.

با این همه، ناظران معتقد اند که صدها زندانی که تا حال از زندان آزاد شده‌اند، کمک چندانی به زمینه‌سازی برای گفتگو با طالبان نکرده و مشخص نیست که آزادی افرادی که تازه آزاد شده‌اند کمکی به این امر خواهد کرد یا نه.

شمار مجموع زندانیانی که به اتهام اقدام به فعالیت‌های تروریستی زندانی شده‌اند، به حدود سه هزار نفر می‌رسد که حالا مسئولیت نگهداری از آنها به دوش دولت افغانستان است، اما تا چند ماه پیش آنها در بازداشتگاه تحت کنترل نیروهای خارجی زندانی بودند.

آزادی زندانیان طالبان، یکی از شرایط اصلی گروه طالبان برای آغاز گفتگوها بوده، اما این گروه به طور مکرر گفته است که حاضر به گفتگو با دولت افغانستان نیست و آن را کلیک به رسمیت نمی‎شناسد.

گروه طالبان دولت افغانستان را "دست‌نشانده" می‎خواند، اما نمایندگان آنها برای تشکیل دفتری در کشور قطر برای این گروه ابراز آمادگی کرده و گفته‎اند که از آن طریق با جامعه جهانی کلیک گفتگو خواهند کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.