'در طرح بودجه افغانستان به توازن و مشارکت مردم توجه شود'

به روز شده:  13:35 گرينويچ - شنبه 05 ژانويه 2013 - 16 دی 1391
نشان دیدبان شفافیت افغانستان

"پروژه‎های بزرگ تنها در چند ولایت اجرا می‎شود. امکان آن وجود دارد که طرح بودجه در مرکز یا با توافق ولایت‎ها ساخته شود. مواردی که با مردم عام ارتباط دارد، باید با مردم در میان گذاشته شود"

دیدبان شفافیت افغانستان از دولت خواسته که در طرح بودجه ملی سال آینده به توسعه متوازن توجه کند و نیازمندی‎های مردم را در نظر بگیرد.

این موضوع پس از آن عنوان شده که اخیرا مجلس نمایندگان طرح بودجه سال ۱۳۹۲ را به دلیل "نامتوازن بودن" و "بی‎توجهی به طرح‎های زیربنایی" کلیک رد کرد.

سید اکرام افضلی از مسئولان دیدبان شفافیت روز شنبه (۱۶ جدی/دی) در همایشی در باره بودجه گفت که در طرح بودجه سال ۱۳۹۲ به اولویت‎های مردم زیاد توجه نشده است.

او تاکید کرد که مردم باید بدانند که برای بازسازی و توسعه ولایت‎هایشان چه مقدار پول اختصاص داده شده و در کدام طرح‎ها مصرف می‎شود.

آقای افضلی گفت: "پروژه‎های بزرگ تنها در چند ولایت اجرا می‎شود. امکان آن وجود دارد که طرح بودجه در مرکز یا با توافق ولایت‎ها ساخته شود. مواردی که با مردم عام ارتباط دارد، باید با مردم در میان گذاشته شود."

او تاکید کرد: "باید به مردم موقع داده شود که در تهیه طرح بودجه سهم بگیرند و زمانی که پروژه‎ها اجرا می‎شود، آنها از آن نظارت کنند که به صورت درست اجرا می‎شود یا نه. از این طریق ممکن است که شفافیت و پاسخگویی به میان بیاید و از منابع استفاده موثر شود."

مسئولان دیدبان شفافیت می‌‌گویند در طرح بودجه ۱۳۹۲ برای بخش‎های آموزشی، بهداشتی و تامین اجتماعی پول کمی اختصاص یافته، در حالی که تنها ۶۰ درصد بودجه به عرصه امنیتی اختصاص یافته است.

اخیرا مجلس نمایندگان طرح بودجه سال ۱۳۹۲ را به دلیل "نامتوازن بودن" و "بی‎توجهی به طرح‎های زیربنایی" رد کرد

در همایش روز شنبه شماری از نهادها و سازمان‎های ناظر بر مسایل مالی در افغانستان، برخی از اعضای پارلمان و مسئولان وزارت مالیه/دارایی حضور داشتند و در باره چگونگی مشارکت مردم در تدوین طرح بودجه و اجرای آن سخن گفتند.

مقام‎های وزارت مالیه در پاسخ به انتقادهای مطرح شده در باره طرح بودجه ۱۳۹۲ و مساله توازن در طرح‎های عمرانی می‎گویند که در شماری از موارد در نظر گرفتن توازن "غیرممکن" است.

به گفته آنها، در اجرای پروژه‎های بزرگ مانند راهسازی و تولید انرژی غیرممکن است که همه ولایت‎ها به گونه متوازن در نظر گرفته شود. آنها تاکید کرده‎اند که در این طرح به اولویت‎های ملی بیشتر توجه شده است.

در آغاز ماه گذشته میلادی، مجلس نمایندگان افغانستان بودجه سال ۱۳۹۲ را به دلیل "عدم توازن" و "بی‌توجهی به طرح‌های زیربنایی" با اکثریت آرا رد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.