دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با رئیس جمهور افغانستان دیدار کرد

به روز شده:  17:17 گرينويچ - شنبه 05 ژانويه 2013 - 16 دی 1391

دیدار آقای جلیلی از افغانستان درست دو روز پیش از سفر حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان به آمریکا انجام شده است.

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امینت ملی ایران روز شنبه ۱۶ جدی/دی با حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان دیدار کرده است.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان آمده است که در این دیدار بر گسترش روابط میان افغانستان و ایران و همکاری های اقتصادی میان این دو کشور صحبت شده است.

در این خبرنامه همچنین آمده است که رئیس شورای امنیت جمهوری اسلامی ایران گفته است که روابط میان افغانستان و ایران "ممتاز" است.

به گفته آقای جلیلی، هر دو کشور تاریخ و فرهنگ مشترک دارند و ایران خواهان آن است که روابط و علایق میان دو کشور نهادینه شود.

در این دیدار هر دو طرف ضمن موافقت روی آغاز نشست‌های سه جانبه میان افغانستان، ایران و هند، بر ادامه همکاری‌ها، تقویت نهاد‌ها و انتقال تجارب میان دو کشور، تاکید کردند.

آقای جلیلی قبل از سفر به کابل در دیدار سه روزه از هند روی موضوعات مربوط به افغانستان با مقام های هندی گفت‌و‌گو کرده بود. آقای جلیلی از هند، وارد افغانستان شده است.

دیروز آقای جلیلی پیش از سفرش به افغانستان در یک نشست خبری گفت که در گفت‌وگو با دوستان هندی اعلام کردیم خواست ما وحدت، استقلال، تمامیت ارضی، پیشرفت و رفاه ملت افغانستان بوده و تمام توان ایران و هند خلاف قدرت های دیگر برای کمک به رشد و پیشرفت افغانستان است.

سفر آقای جلیلی در حالی صورت گرفته است که حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان قرار است تا دو روز دیگر برای گفت‌و‌گو با دولت آمریکا به این کشور سفر کند.

جمهوری اسلامی ایران مخالف حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.